Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 7 września 2022 
    

NASA wybiera procesory RISC-V od SiFive


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 19:54
(6)
W roku 2015 pracownicy uniwersytetu w Berkeley rozpoczęli prace nad nowym uniwersalnym zestawem instrukcji RISC (Reduced Instruction Set Computing) przeznaczonym dla procesorów nowej generacji. Tak powstał wolny od ograniczeń patentowych standard RISC-V ISA, a następnie pojawili się producenci zainteresowani zaprojektowaniem a następnie produkcją procesorów typu RISC-V. Jednym z nich jest firma SiFive, która otrzymała właśnie bardzo duży kontrakt od NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała, że wybrała procesory RISC-V od SiFive do naziemnych jednostek obliczeniowych, które będą wspierać przyszłe misje kosmiczne.

SiFive dostarczy NASA specjalizowane mikroprocesory HPSC (High-Performance Spaceflight Computing) oparte o architekturę RISC-V, i dysponujące 8 wektorowymi rdzeniami SiFive Intelligence X280. wspartymi przez 4 dodatkowe rdzenie RISC-V o innym przeznaczeniu. Łącznie procesory HPSC zaoferują blisko o 100 razy wyższą wydajność niż jednostki używane do tej porty przez NASA do obliczeń związanych z misjami kosmicznymi.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Brawo (autor: henrix343 | data: 8/09/22 | godz.: 12:11)
  Dobrze, że wsz ystko jest otwarte, tylko jeszcze produkcja powinna być otwarta. Coś jak cep z drukarki 3d.. No ale to jeszcze daleka droga, ale aby była krótsza już teraz należy o tym myśleć.

 2. Otwarta jest (autor: pandy | data: 8/09/22 | godz.: 21:44)
  tylko podstawowa ISA RISC-V - rozszerzenia mogą i na pewno (w wielu wypadkach) będą zamknięte.

 3. pandy po czesci masz racje ale (autor: pawel1207 | data: 9/09/22 | godz.: 21:55)
  jesli risc v bedzie standardem to jedynie wysprecjalizowane oprogramowanie bedzie korzystalo z roszerzen z drugiej strony riscv jest riscem wiec tak bardzo jak x86 tych roszerzen nie potrzebuje uwzglednij ze jesli standard sie rozpowszechni ibedzie oczywistoscia to wiekszosc firm i programistow nie bedzie sie spuszczac nad zamknietymi rozszerzeniami architektory to na podobnej zasadzie jak nie oplaca obecnie sie wspierac arma linuxa i powerpc tylko pisze sie wszystko pod x86 ..wiec jest spora szansa na to ze jesli takie rozszerzenia powstana to bedzie to w interesie tworcow aby byly powszechne co oznacza ich otwarcie albo beda to wasko wyspecjalizowane cpu do konkretnych zadan wtedy dla reszty swiata risc v bedzie to bez znaczenia ..a przynajmniej mam nadzieje ze pujdzie to ta droga ....

 4. @pawel1207 (autor: pandy | data: 13/09/22 | godz.: 00:10)
  Ale Chiny już zapowiedziały rozwijanie własnej ISA konkurencyjnej dla RISC-V - mniejsza o to czy będzie to fork czy coś wykorzystującego idee ogólną ale RISC-X prawdopodobnie się wydarzy...

 5. pandy (autor: pawel1207 | data: 18/09/22 | godz.: 07:23)
  risc -x juz sie wydarzyl tylko to sa male cpu wiec procesory na risc V czy open isa sa produkowanie tylko ze one obluguja "wyswietlacze w mikrofalowkach" z kiloma wyjatkami :D tutaj mowimy o procesorze ogolnego przeznaczenia takiej odmianie ryzena w podobnej formie czy applowskiego m1 czy chocby armow ze smartfonow :) ale fak t faktem era risc V wczesniej czy puzniej nastapi z tym ze to nie bedzie za rok czy 2 tylko za 10 lat np... moze mniej moze wiecej ale szybko takiej wersji procesora opartej o riscv nie zobaczymy .... najpredziej zmieni to apple prawdopodobnie ale apple nie ma pojecia o robieniu rdzeni od podstaw gdyby mialo juz dwno siedzieli by na open iisa czy risc v.

 6. pawel1207 (autor: pandy | data: 19/09/22 | godz.: 14:14)
  Apple kupiło sobie inżynierów którzy robią CPU od zera - ARM pewnie sprzedaje im jakiś core ale po mojemu to ten core został mocno przetworzony tak by wycisnąć max. Jeśli chodzi o RISC-X to Chiny budują pełną niezależność od USA - to dla nich jeden z fundamentów geopolitycznych zwłaszcza w obliczu jak się wydaje nieuchronnej konfrontacji ChRL vs USA.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.