Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 7 września 2022 
    

Intel spodziewa się dalszego spadku udziału na rzecz AMD do 2025 roku


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 23:14
(8)
Na wczorajszej konferencji Evercore ISI TMT obecny był prezes Intela, Pat Gelsinger. W panelu dyskusyjnym został on zapytany o kilka kwestii, a jednym z poruszanych tematów było kolejne opóźnienie debiutu procesorów serwerowych Xeon Sapphire Rapids i wzrastająca pozycja firmy AMD, która stopniowo przejmuje udziały rynkowe od Intela w segmencie konsumenckim i serwerowym. Odpowiadając na jedno z pytań prezes Intela stwierdził, że jego firma spodziewa się dalszej utraty udziału rynkowego na rzecz AMD w 2023 i prawdopodobnie tez 2024 roku. Natomiast sytuacja ma zacząć się odwracać w 2025 roku, kiedy na rynek trafi wiele nowych produktów Intela.

Pat Gelsinger przyznał też, że obecne problemy Intela wynikają głównie z niedostatków mocy produkcyjnych w nowoczesnych procesach litograficznych oraz generalnego opóźnienia w ich wdrażaniu wywołanego przez długi czas poświęcony wcześniej na dopracowanie litografii 10nm.

Nie mniej dodał, że procesory Xeon Sapphire Rapids jego zdaniem będą mieć kilka istotnych przewag nad EPYC 4. generacji i warto na nie czekać - mają być lepsze od procesorów AMD w zastosowaniach związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Intel planuje też kolejne procesory serwerowe w postaci Emerald Rapids, Granite Rapids i Sierra Forest, a litografia Intel 20A ma być gotowa w rok po procesie Intel 4. Dlatego też Pat Gelsinger jest dość spokojny o możliwości procesorów, jakie jego firma będzie mogła zaoferować po 2024 roku.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Szczególnie w serwerowych widać zmianę (autor: rookie | data: 8/09/22 | godz.: 15:09)
    Jak intel mógł dopuścić do sytuacji, gdy AMD miało jedynie 1.4% udziału w server cpu w Q1 2018, by obecnie miało już ok. 14%! Do 2025 to już może być 50%-50%, tym bardziej, że przy tych cenach energii oferta AMD jest o wiele korzystniejsza niż niebieskich...

    https://wccftech.com/...aptop-server-pc-platforms/


  2. @up (autor: Conan Barbarian | data: 8/09/22 | godz.: 15:38)
    Obecnie AMD ma 100% udziału w rynku lukratywnym, M$ i spółka zbójów IT.

  3. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 8/09/22 | godz.: 15:45)
    Po tej wypowiedzi Intel dzisiaj wystartował poniżej -2%, więc na pewno inwestorzy są zachwyceni (oczywiście przyszli inwestorzy).

  4. @up (autor: piwo1 | data: 9/09/22 | godz.: 09:30)
    to jest ciekawe. tak jakby nie wierzyli w procesory raptor. z pierwszych przeciekow raptory wydawaly sie mocniejsza propozycja od zen4. czyby intel juz wiedzial ze jednak przegra ta rywalizacje? ciekawe ciekawe. mozliwe ze testy raptorow byly na chlodzneiu wodnym a nie zwyklym powietrznym?
    https://wccftech.com/...percent-faster-than-5950x/


  5. przecierz tak jest od lat (autor: pawel1207 | data: 9/09/22 | godz.: 14:33)
    nikt nie bedzie zarzynal sobie wspolnego rynku intel sam informuje kiedy zmiana nastapi :D ich konkurencja jest jak nasza polityka jak byc nie zaglosowal te same mordy od 20 lat i amd musi swoje zarobic zeby przetrwac puzniejsze chudsze lata :D zreszta amd nie moze upasc i intel dobrze o tym wie wsperajac amd jak bylo w dupie i bezwzrotymi porzyczkami i technologia :D inaczej jesli amd padnie intel zostanie podzielony przez urza antymonopolowy na niezalerzne podmioty a to mu sie nie oplacci czyli dopiero w 2025 zaczna naciskac mocniej i dopiero w okolicy 20025 zobaczymy jakis wiekszy progres w intelu .. i nowa architektore u amd ktora penie nie bedzie jakos wybitne udana ot pokoonkuruja 2 lata puzniej znowu na jakis czas zamienia sie miejscami maja na swoje poletko monopol to moga sie bawic w ten sposob :D










  6. AMD ma znacznie większe doświadczenie (autor: xpx | data: 10/09/22 | godz.: 02:02)
    W porównaniu do czasów c2d. Myślę, że Intel również w 2025 będzie miał Spory problem z konkurencją :D

  7. 5-- (autor: Mario1978 | data: 10/09/22 | godz.: 15:19)
    To jest wiadome, że Amerykańskie korporacje to jedna wielka rodzina z tym, że czasami z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na Zdjęciu. Intel ma jeszcze gorszą sytuację gdyż pod względem wydajności na Watt jeszcze bardziej AMD od nich odskoczy a do tego będzie musiał produkować swoje rozwiązania w fabrykach TSMC jak chce być konkurencyjny. Jestem pewny, że AMD ma niższe koszty produkcji niż Intel w rodzimych fabrykach bo zasługa w tym zbyt wysokich zarobków w USA. Ale Intel i nawet samo AMD mają problem z architektury x86 bo teraz do głosu dochodzi ARM a i tak najlepszymi wyspecjalizowanymi układami będą te oparte na RISC-V.

  8. Mario1978 (autor: pawel1207 | data: 11/09/22 | godz.: 03:49)
    arm czy riscv jeszcze przez dlugi czas nie beda mialy znaczenia nie sa wspierane przez zaden os poza unixowymi najbardzie popularny na arma jest android i appleos reszta to nisze lub specjalizacja fakt ze army z serwerow i x86 wypieraja ale to jescze potrwa ... najwazniejsze w biznesie sa uklady i ukladziki tak ze intel z amd jescze dlugo beda sie bawic na tym poletku od czasow buldorzera przestali byc realna konkurencja dla siebe teraz to podzial zyskow zyskuje na tym amd a intel niewiele traci i szczerze mam wrazenie ze w okolicach 2026/ 27 nagle pojawi sie nowy proces intela nie ustepujacy temu z tsmc albo zobaczymy cos nowego firmy wymianiaja sie latami zyskow od lat fakt ze robia to asymetrycznie aby nikt sie nie przyczepil a ze rzadowi usa taki monopol pasuje to inna sprawa i mozna na wiele rzeczy oko przymknac :D a tak szczerzere to risc V nie jest niczym rewelacyjnym to po prostu w miare nowoczesne choc stare :D no dobra w porowniu do x86 to przelomowe i rewolucyje rozwiazanie :D ale jest otwarte jak open isa z tym ze risc v pomimio ze czerpie z open isa sporo jest po prostu rozwiaznie lepszym i bardziej elastycznym ma nadzieje ze zaczna na tym klepac procki ogolnego przeznaczenia jak najszybciej .. czyli moze za 10 /15 lat,... no chyba ze zamiast ludzi programowaniem zajmie sie SI do tego czasu wtedy caly proces drastycznie przyspieszy ... mimo to x86 ze swoja baza i srodowiskiem przetrwa jescze bardzo dlugo pomimo iz powinien zdechnac juz 30 lat temu. mowiac bardziej ogolnie i tak wszystko bedzie zalerzec od softu ..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.