Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 16 września 2022 
    

Zen 3 potrafi ekstremalnie szybko zmieniać taktowanie bazowe


Autor: Wedelek | źródło: Chips and Cheese | 08:53
(4)
W swoim najnowszym teście procesorów redakcja Chips and Cheese wykazała, że rdzenie Zen 3 potrafią bardzo szybko przełączać się pomiędzy różnymi stanami energetycznymi. Okazuje się, że najnowsze układy od AMD potrafią zmieniać taktowanie bazowe nawet co 1,6ms. Dla porównania procesory z serii Skylake potrzebują na wykonanie akcji około 5,62ms, a w przypadku mobilnych SoC Qualcomm Snapdragon 821 zmiana taktowania trwa aż 19.6ms. Zaskakuje więc nie tylko szybkość z jaką Zen 3 potrafi obniżyć lub podnieść swoje taktowanie do maksymalnego poziomu, ale też to jak wolno robi to jeden z najwydajniejszych swego czasu ARMów dla urządzeń mobilnych.

Procesor Qualcomma powstał przecież z myślą o smartfonach, w przypadku których niski czas reakcji ma kluczowe znacznie. W sumie w ramach opisywanego testu redakcja Chips and Cheese przetestowała aż 17 różnych układów scalonych. Uzyskane przez nią wyniki możecie zobaczyć poniżej. Niestety wśród badanych chipów zabrakło najnowszych procesorów Intela i Apple, więc trudno oszacować jak Ryzen 7 5800U, który był tu przedstawicielem architektury Zen 3, wygląda pod tym względem na tle swych największych rywali.

Mimo wszystko bardzo wysoka sprawność Zen 3 w zarządzaniu energią to bardzo dobry prognostyk na przyszłość dla AMD, które jak wiecie pracuje od dłuższego czasu nad własnymi niskonapięciowymi wersjami rdzeni E. Układy tego typu mają w przyszłości trafić do wszystkich procesorów tego producenta, wspierając bardziej rozbudowane i prądożerne rdzenie z serii Zen 4/5. AMD chce by rdzenie E byłyby aktywowane w tych momentach gdy nie potrzeba dużej wydajności. Z podobnego rozwiązania od dłuższego czasu z powodzeniem korzystają producenci procesorów dla smartfonów i tabletów, a od niedawna tego typu hybrydowe procesory trafiają też do laptopów i desktopów.

Przy okazji dowiedzieliśmy się też czemu AMD nie jest fanem narzucanego przez Windowsa systemu zarządzania energią. Jego interwał wynosi 10 ms, co oznacza, że jest ponad 6x dłuższy od tego, którym operuje system zarządzania energią wbudowany w sam procesor.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Tyle że (autor: DrLamok | data: 16/09/22 | godz.: 09:26)
    Ryzen 5800U - rok 2021

    Skylake 6600K - rok 2015
    Snapdragon 821 - rok 2016

    przydało by się porównanie zbliżonych wiekowo procków a nie oddalonych od siebie o 6 generacji...


  2. @01 (autor: kombajn4 | data: 16/09/22 | godz.: 09:44)
    Mi się najbardziej spodobało
    "jak wolno robi to jeden z najwydajniejszych ARMów dla urządzeń mobilnych" o stareńkim Snapie 821
    Google translate oraz kopiuj i wklej wiecznie żywe bo jakoś ciężko mi uwierzyć żeby Wedelek sam spłodził takie głupoty


  3. @up (autor: Wedelek | data: 16/09/22 | godz.: 10:18)
    Dzięki za zwrócenie uwagi - za duży skrót myślowy sobie zrobiłem. Chodziło mi o to, że różnica pomiędzy takim Skylake (2015) a Snapdragonem (2016) jest zaskakująco duża. To są procesory z mniej więcej tego samego okresu. Nawet porównanie do Kaby Lake jest miażdżące na niekorzyść Qualcomma

  4. Zeby zmieniać szybko stan musi też (autor: VP11 | data: 16/09/22 | godz.: 15:30)
    coś tak samo szybko śledzić czy jest zapotrzebowanie, czyli też rośnie zużycie prądu. Czy to nie doprowadzi do negatywnego skutku.

    Chyba lata temu był na ten temat artykuł i chyba zbyt częsty zmianę nie są mile widziane dla energetycznych procesorów.

    To bardziej istotne dla procesorów o dużym zapotrzebowaniu na prąd i gwałtowny wzroście temperatury przy ekstremalnych częstotliwościach. Krótko mówiąc muszlę ze chodzi o wyciśniecie maksymalnej mocy bez przetopienia procesora i obaw na podwyższone zużycie energii w kilka %.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.