Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Poniedziałek 19 września 2022 
    

Evga kończy współpracę z Nvidią i przestaje produkować karty graficzne


Autor: Wedelek | źródło: Evga | 06:56
(7)
Większości z nas Evga kojarzy się głównie z kartami graficznymi z GPU od Nvidii. Nic w tym zresztą dziwnego. Obie firmy współpracowały przez sobą od lat, a sama Evga zdecydowała się przy tym na swoistą wyłączność, omijając konkurencję i przez większość czasu oferując jedne z najlepszych wersji GeForce’ów jakie można było nabyć. Tym bardziej może dziwić fakt nagłego zerwania współpracy z zielonymi i tym samym całkowitego wycofania się z rynku producentów kart graficznych. Jest to tym dziwniejsze, że do tej pory powstało już ponoć co najmniej kilkanaście prototypów GeForce’ów RTX z rodziny 4xxx. Teraz wszystkie te próbki trafią po prostu do kosza.

Obecny CEO Evgi, Andrew Han zdradził mediom, że powodem tak drastycznej decyzji były coraz niższe marże i pogarszające się relacje z Nvidią, które miały powodować coraz więcej frustracji i stresu. Jednocześnie Han potwierdził, że kierowana przez niego firma nie ma zamiaru wejść w kolaborację z AMD i Intelem, wycofując się tym samym całkowicie z rynku kart graficznych.

Jednocześnie potwierdzono, że Evga będzie nadal sprzedawać karty graficzne z serii RTX 3000 aż do wyczerpania ich stanów magazynowych, a także oferować pełne wsparcie posprzedażowe dla dotychczasowych klientów.


O tym, że wokół firmy zbierają się ciemne chmury można było usłyszeć już w sierpniu od byłych pracowników Evgi, którzy zaczęli nagle opuszczać swojego dotychczasowego pracodawcę szukając pracy u konkurencji. Na ten moment trudno powiedzieć co dalej stanie się z Evgą, ale można przypuszczać, że firma skupi się po prostu na produkcji zasilaczy, płyt głównych, notebooków i innych peryferiów dla komputerów klasy PC.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. jakaś wyjątkowo krzywa akcja musiała się tam odwalić (autor: Qjanusz | data: 19/09/22 | godz.: 13:02)
  deklaracja o braku przyszłych kontaktów z AMD i Intelem może świadczyć o tym, że EVGA próbuje wymóc na nVidii coś, czego nVidia nie chce oddać "po dobroci"
  Myślę że po jakimś czasie firmy wrócą do współpracy i nie będzie powtórki z historii:
  https://twojepc.pl/...likwidacje-dzialalnosci.html 2. @1. Nie jednorazowa akcja (autor: Kosiarz | data: 19/09/22 | godz.: 14:43)
  Tylko popieprzone narcystyczne zachowanie nV w stosunku do swoich partnerow od lat. Szef EVGA powiedzial wprost ze chodzi o brak szacunku. Dla zainteresowanych https://youtu.be/cV9QES-FUAM

 3. @2. (autor: Mariosti | data: 19/09/22 | godz.: 15:13)
  Dokładnie, na GN i J2C i jeszcze gdzieś był temat dokładnie przedstawiony bo byli oryginalnie zaproszeni przez CEO EVGA na ogłoszenie tej informacji z przyczynami.

  Z tego co widziałem przyczyny były takie:
  - Nvidia mieszała się im do procesu projektowania kart, blokując swobodę budowania układów zasilania itp.
  - Nvidia nie udostępniała im sugerowanej ceny gotowych kart aż do oficjalnej premiery, przez co do końca nie wiedzieli jakiej marży mogą się spodziewać
  - Nvidia podcinała ich cenowo kartami Founders Edition, przez co niektóre wyższej jakości GPU musiały być sprzedawane praktycznie po kosztach a nawet ze stratą
  - CEO Nvidii wypowiadał się wielokrotnie że nie wie po co są ci partnerzy i czemu mają zarabiać na pracy Nvidii i że chciałby mieć zintegrowany pionowo łańcuch sprzedaży Kart graficznych, od ich produkcji, aż po klienta końcowego (tak jak Apple wg niego).
  - CEO Evga wspomniał że bardzo dużo nerwów i zarwanych nocy kosztowała go współpraca z Nvidią w ciągu wielu ostatnich lat i dlatego nie chce wchodzić w kooperacje z innymi producentami GPU, tylko mieć więcej czasu dla swojej rodziny (bo nie wie czy współpraca z AMD/Intelem nie zakończy się takimi samymi przepychankami).

  A dla perspektywy, decyzja ta jest bardzo poważna bo 75% przychodów evga było z rynku kart graficznych, także decyzja ta wiąże się po prostu ze znacznym zmniejszeniem firmy (mimo iż na razie nie mówili o redukcjach zatrudnienia, ale to oczywiście musi nastąpić bo nie będą mieli co robić ludzie z działów obsługujących GPU).


 4. Ja to sie zastanawiam (autor: Kosiarz | data: 19/09/22 | godz.: 15:25)
  Czy ktos jeszcze pojdzie ta droga - tylko np od razu podpisze umowe z AMD na radeony.

 5. @4. (autor: Mariosti | data: 19/09/22 | godz.: 18:34)
  EVGA to był główny, topowy partner Nvidii od GPU na wyłączność.
  Poza nim jest tylko Zotac, Galax i PNY, a więc mocno niszowe , bądź budżetowe marki.

  Poza tym nie ma Nvidia partnerów na wyłączność (msi, asus, gigabyte, współpracują z każdym producentem gpu).

  Także rzekłbym że już nie może wydarzyć się równie wielkie tąpnięcie.


 6. @5. (autor: Kosiarz | data: 20/09/22 | godz.: 20:21)
  Moze sie jeszcze wydarzyc 1 rzecz - evga zacznie robic radeony. Wyobrazcie sobie AMD daje wolna reke Kingpinowi (topowy overclocker zatrudniony w evga) i wychodza niereferencyjne potwory - a nV siedzi i placze.

 7. #6. (autor: Qjanusz | data: 21/09/22 | godz.: 14:44)
  nVidia nie siedzi i nie płacze, bo sporo więcej zarobi wypuszczając swoje FE, niż kooperując z takim EVGA. To jest sedno całej sprawy. Zobacz co się dzieje z RTX 4080 16GB, które będzie jedynie jako FE

  Kto nie będzie zadowolony z coraz bardziej bezczelnej współpracy z nVidia, droga wolna. FE będą produktami premium, a za tło będą robiły karty masowo tłuczone przez Gigabyte, MSI, PNY i inne Asrocki


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.