Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 28 września 2022 
    

Pamięć RAM, procesor, karta graficzna - z czego zbudować komputer dla gracza?


Autor: materiały partnera | 09:20
(1)
Gry komputerowe potrzebują konkretnego sprzętu. Wymagania nowoczesnych tytułów często przekraczają możliwości standardowego wyposażenia, jakie zazwyczaj mamy w domach. Choć do oglądania filmów i przeglądania internetu zwykły komputer nada się znakomicie, ambitni gracze niewiele będą mogli na nim osiągnąć. Dlatego wielu entuzjastów cyfrowej akcji decyduje się zbudować pecet samodzielnie. W niniejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie pamięci RAM oraz innych komponentów. Rozsiądź się więc wygodnie i do dzieła!





Zakup lepszej karty graficznej się opłaca


Jednym z ważniejszych elementów własnego składaka jest oczywiście karta graficzna. Do gier, które coraz częściej występują w jakości 4K i wyżej, potrzebujemy zarówno konkretną pamięć ram, jak i procesor i kartę graficzną właśnie. 


Lecz nie tylko o satysfakcję z wysokiej jakości obrazu tutaj chodzi. Przyzwoite GPU pozwala na bardziej precyzyjną wydajność odczytu danych, co ma bezpośrednie przełożenie na grywalność. Współczesna gra wideo jest bardzo dynamiczna i elementy graficzne fikcyjnego świata, zwłaszcza jeśli chcemy je dostać w szczegółach na dużym ekranie, muszą być analizowane z niezwykłą sprawnością. Musimy pamiętać, że karty graficzne to niezwykle złożona technologia, której dopieszczanie wymaga wielu lat doświadczeń. Kupując droższe GPU uzyskuje się większą pewność, że strona wizualna naszych gier oraz sama grywalność zawsze będzie stabilna i cicha (to tzw. kultura pracy) i na dłuższa metę bezawaryjna.


Wybór obudowy do komputera nie jest bez znaczenia, ponieważ płyta główna musi pasować do zestawienia GPU z innymi komponentami, a nie każda obudowa jest w stanie zagospodarować wszystkie dostępne standardy płyty głównej. Decyzja o karcie graficznej wpłynie więc na cały zestaw. Trzeba o tym pamiętać, kalkulując swój budżet.


Jaką wybrać pamięć RAM?


Wydajność pamięci RAM to równie ważna rzecz, co wydajność karty graficznej. Oba elementy muszą iść w parze. To, jaka pamięć RAM trafi do wnętrza komputera będzie miało wpływ na funkcjonowanie sprzętu w przyszłości. Chodzi o to, że każda uruchomiona aplikacja, włączając w to system operacyjny, zajmuje pewną część RAM-u. Im go więcej, tym lepiej, ale istotne jest również to, aby zadbać o stosowne opóźnienie pamięci (CAS latency). Ten parametr dotyczy czasu od momentu wysłania żądania do jego odczytu. Jeśli interesujący nas produkt posiada duży wskaźnik CAS latency, wszystko będzie działać szybciej. Po prostu.


Jeśli chodzi zaś o samą pojemność, w chwili obecnej nie zaleca się kupowania czterogigowego RAMu, ponieważ w świecie gier komputerowych to jest już przeżytek. Starszy standard gier jak chociażby pierwszy Wiedźmin czy Assassins Creed owszem zadowoli się słabszym RAM-em, ale nowsze wydania już tego nie zrobią. Obecnie warto więc zainwestować w minimum 8, a najlepiej 16 giga pamięci RAM wyposażone w radiatory.


Radiator to obudowa, która pomaga kości pamięci rozpraszać ciepło. To żadna tajemnica, że komputery dla graczy mocno się grzeją. W związku z tym powinniśmy zadbać o dodatki chroniące poszczególne komponenty przed przegrzaniem. Radiator to drobiazg, ale z jego pomocą pamięć ram zachowa swoją funkcjonalność na długie lata.


Chłodzenie w komputerach stacjonarnych dla graczy


A propos chłodzenia... No cóż, bez dobrych wentylatorów żaden gracz się nie obejdzie. To już nie te czasy, gdy jeden wiatraczek wystarczy do utrzymania optymalnej temperatury sprzętu. Skoro warto pomyśleć o radiatorach, wybierając pamięć RAM, warto i zainwestować w chłodzenie procesora. Nadają się do tego układy zasilane cieczą. Liquid cooling posiada specjalny płyn, który nie przewodzi prądu, jest zatem w 100% bezpieczny dla podzespołów. Do tego w owej cieczy są składniki antykorozyjne oraz pestycydy, co jeszcze bardziej gwarantuje dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo całego komputera.


Oprócz niezależnego chłodzenia wewnątrz, warto rozważyć zakup obudowy do komputera, która posiada swoje własne wentylatory. Dostęp dużej ilości powietrza to coś, co pecety dla graczy lubią najbardziej. Dzięki temu zachowa się optymalną temperaturę pracy, która z kolei wpłynie na wydajność zestawu podczas walki z bandą orków lub wyścigiem super samochodów po ruchliwej ulicy Los Angeles.


Procesor, czyli centrum dowodzenia komputera


Nie ulega wątpliwości, że najwyższą wydajność wszystkich podzespołów można uzyskać wyłącznie w sytuacji, gdy dowodzi nimi konkretny procesor. To mózg komputera, bez którego nie ma sensu kupowanie większej ilości pamięci RAM czy mega kosztownej karty graficznej. Ośmiordzeniowe procesory to w zasadzie punkt wyjściowy dla współczesnego gracza. Niesłychanie istotna jest też częstotliwość taktowania. To parametr odnoszący się do mocy obliczeniowej jednostki CPU, a także wydajności, jaką charakteryzuje się pamięć ram. Oba komponenty muszą być ze sobą zgodne, żeby zapewnić sobie jak największą satysfakcję z peceta. Kupować komponenty trzeba więc z głową. Inaczej można stracić bardzo dużo kasy na układ GPU, którego jednak słabszy procesor i RAM po prostu nie pociągną.


Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Pamięć RAM, procesor, karta graficzna - z czego zbudować komputer dla gracz (autor: henrix343 | data: 4/10/22 | godz.: 22:35)
    z pieniedzy.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.