Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 3 października 2022 
    

Acer wchodzi na rynek kart graficznych


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 15:19
(4)
Acer poinformował o poszerzeniu swojej oferty o karty graficzne dla graczy. Producent znany głównie z produkcji komputerów stacjonarnych i przenośnych, a także monitorów komputerowych i różnego rodzaju peryferiów dołącza do grona firm już wytwarzających kart graficzne, takich jak m.in. Asus, MSI, Gigabyte, Sapphire, AsRock, Biostar, Zotac i Gainward. Pierwszą kartą graficzną od Acera dostępną w sklepach będzie autorska wersja Intel ARC A770. Przygotowany przez producenta model ARC A770 Predator BiFrost ma autorski system chłodzenia z dwoma wentylatorami, z których większy przedmuchuje radiator umieszczony poza płytką PCB (podobnie jak w kartach Founders Edition od Nvidia).

Jednocześnie Acer nie poinformował, czy decyzja oznacza też, że w jego ofercie pojawią się karty graficzne z GPU innych producentów, np. Nvidia GeForce lub AMD Radeon. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ACER (autor: pwil2 | data: 4/10/22 | godz.: 13:30)
  Startują z pustymi magazynami (bez milionów RTXów serii 3000 na stanie), a Intel na tym etapie jest gotów dostarczać układy po kosztach, a pewnie i do interesu dokładać.

 2. pwil2 (autor: Markizy | data: 4/10/22 | godz.: 18:22)
  po kosztach tego robić nie będą, ale na pewno z niską marżą. Tym bardziej że intel nie jest kojarzony typowo z grafikami, ale rozpoznawalny jest na rynku komputerów a to mu dużo ułatwia. Jeszcze jak opowiedzą o swoich integrach w każdym procku :)

 3. @1 i 2 (autor: Mariosti | data: 6/10/22 | godz.: 12:07)
  Po analizie komponentów, wielkości GPU itd recenzenci dość pewnie zakładają że na etapie projektowania A770 miało być konkurentem kart klasy RTX3070, także fakt iż ostatecznie konkuruje z 3060 w znacząco niższej od niego cenie, oznacza że już na start na pewno Intel ma relatywnie małą marżę (w porównaniu do nvidii).

  Niemniej jednak, skoro nvidia wg raportów kwartalnych ma ciągle marżę brutto znacznie powyżej 60% oznacza że nawet bez korzystania ze swoich fabów, intel wciąż musi mieć jakąś marżę na swoich nowych gpu. Oznacza to też że jednak wcale nie było przez ostatnie 3 lata fundamentalnego powodu do maskarycznych wzrostów cen GPU, bo gdyby faktycznie powodem były wzrosty kosztów i inflacja to nvidia nie notowała by w ciągu ostatnich 3 lata absolutnie rekordowych dochodów i marży (i to z wielką różnicą względem wcześniejszych lat).

  To co się dzieje to w efekcie działanie monopolistyczne, które wynika z faktu iż AMD i Nvidia de facto mają monopol (oligopol) na tak zaawansowane GPU i żadna mała czy średnia firma nie może fizycznie próbować z nimi konkurować kiedykolwiek.
  Intel małą firmą nie jest, a już widać jak wielki problem stanowi wejście na ten rynek pomimo doświadczenia, wykwalifikowanej kadry, miliardów dolarów inwestycji i kilku lat czasu...


 4. @up (autor: Zbyszek.J | data: 6/10/22 | godz.: 23:03)
  "AMD i Nvidia de facto mają monopol (oligopol) na tak zaawansowane GPU" - i to dość mocny oligopol: premiery nowych generacji kart w tym samym czasie (różnica max 1-2 miesięcy). To już z 10 lat temu było ciekawiej i premiery nowych kart od Nvidia i AMD następowały nie w tym samym momencie czasu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.