Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 3 października 2022 
    

USB Type-C od 2024 r obowiązkowym gniazdem ładowania urządzeń


Autor: Zbyszek | źródło: Reddit | 19:32
(4)
Komisja Europejska w 2009 roku przekonała licznych producentów elektroniki przenośnej, w tym telefonów komórkowych, do wprowadzenia uniwersalnych ładowarek baterii. Od tamtej pory minęło ponad 10 lat, a liczba rodzajów wtyczek zasilających zmniejszyła się z około 30 do trzech - mini USB, Lightning i USB-C. W ostatnich miesiącach wiele mówiło się o tym, że teraz unijni urzędnicy pójdą o krok dalej, aby ograniczyć liczbę gniazd ładowania do jednego. Przepisy w tym zakresie zostały właśnie przyjęte przez Parlament Europejski. Przewidują one, że począwszy od października 2024 roku wszystkie sprzedawane na terenie UE smartfony, tablety, kamery i aparaty będą musiały był ładowane poprzez gniazdo USB Type-C.

Dwa lata później, w 2026 roku USB Type-C stanie się natomiast obowiązkowym sposobem ładowania komputerów przenośnych, a ładowarki do wszystkich laptopów mają być uniwersalne.

Jak wiemy decyzja prawdopodobnie nie podoba się Apple. Firma już wcześniej wydawała oświadczenie, w który określała ew. zmuszenie do korzystania z USB Type-C jako sztuczne blokowanie innowacji.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. no ale przepraszam (autor: henrix343 | data: 5/10/22 | godz.: 20:08)
  czy usb-c jest standardem otwartym? Czy moze trzeba lizac intela?

  Standardem robi si cos, co jest otwarte, przejrzyste i KAZDY z naciskiem na KAZDY, moze sie pod niego podpiac (czy tez prosty pod wzgledem konstrukcji).


 2. ... (autor: Elektron | data: 6/10/22 | godz.: 09:31)
  Skoro już tak ograniczają, to może niech ograniczą też od strony wewnętrznej na kilka typów. Dla drobnicy ze 3 i dla lapków 3. A nie co producent to 60 typów i szukanie igły w stogu siana przy awarii. Jedno mega mocne, z masą na drugą stronę i metalowym stelażem, że kabel się złamie ale gniazdo nawet nie drgnie. Drugi pośredni i trzeci total mikro, taki co zazwyczaj odpada od płytki, bo takie są ulubione producentów tańszego sprzętu.

 3. ... (autor: Elektron | data: 6/10/22 | godz.: 09:33)
  Wewnętrzna różnorodność też zwiększa zanieczyszczenie i ślad węglowy XD

 4. @1. (autor: Mariosti | data: 6/10/22 | godz.: 13:26)
  USB-C jest de facto otwartym standardem, ale o ścisłym licencjonowaniu w celu kontroli jakości i kompatybilności urządzeń.
  Roczna opłata za uzyskanie vendor ID oraz prawo do używania logo USB dla urządzeń przetestowanych zgodnie z procedurą USB-IF to zaledwie 5000$ (czyli praktycznie nic, nawet dla małych firm produkujących cokolwiek co mogłoby mieć w sobie USB).

  Nie jest to standard open source/wolny, ale definitywnie jest otwarty i jest tam minimalna ilość biurokracji konieczna do tego aby urządzenia był ze sobą kompatybilne.
    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.