Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Poniedziałek 17 października 2022 
    

Szef Intela: możemy produkować układy scalone dla Nvidia i AMD


Autor: Zbyszek | źródło: The Verge | 06:41
(12)
Wiosną 2021 roku do Intela powrócił Pat Gelsinger, wieloletni pracownik Intela z lat 1979-2009, a przed odejściem z Intela w 2009 roku będący jednym z kilku najważniejszych jego dyrektorów. Po 12 latach przerwy, wracając do Intela Pat Gelsinger objął stanowisko głównego dyrektora i prezesa (CEO), i niemal od razu ogłosił śmiały plan mający wyrwać z Intela z marazmu. Poza dużymi inwestycjami na przyspieszenie opracowania kolejnych procesów litograficznych, Gelsinger ogłosił też plan budowy kilku nowych fabryk układów scalonych, możliwość zamawiania produkcji układów scalonych przez inne firmy w fabrykach Intela, a także to, że Intel może zamawiać swoje układy scalone u TSMC lub Samsunga, jeśli uzna to za zasadne.

Plan można streścić w ten sposób, że Intel dysponując chwilowo gorszą litografią niż np. TSMC, nie widzi nic złego w tym, aby zamówić niektóre swoje układy scalone właśnie u TSMC - a producentom dla których zabranie miejsca w TSMC, Intel udostępni swoje linie produkcyjne i swoją litografię. Jednocześnie w tym czasie Intel będzie dążył do szybkiego opracowania znacznej lepszej litografii niż ta którą obecnie posiada, oraz zwiększy swoje moce produkcyjne.


W ramach realizacji tej strategii zaplanowano m.in budowę nowej fabryki układów scalonych Intela w amerykańskim stanie Ohio. Zakład powstanie kosztem około 20 miliardów dolarów, zatrudni 3000 inżynierów i ma być gotowy do produkcji chipów od początku 2025 roku.

Na odbywającą się w ostatnich dniach uroczystość inauguracji budowy tej fabryki Pat Gelsinger zaprosił prezesów kilku firm, które nie mają własnych fabryk układów scalonych, i obecnie zmawiają ich produkcję u wytwórców w Azji. Podczas tego wydarzenia zaproponował im w przyszłości produkcję układów scalonych w fabrykach Intela, a także gotowość do tego, aby logo firmy zamawiającej układy scalone u Intela zostało umieszczone obok logo Intela na szyldzie fabryki, w której te układy scalone będą powstawać.

Później Pat Gelsinger udzielił wywiadu serwisowi The Verge, w którym odpowiadając na jedno z pytań stwierdził, że nie tylko nie miałby nic przeciwko, ale byłby nawet zachwycony, gdyby w przyszłości Nvidia i AMD zdecydowały się wytwarzać układy scalone w fabrykach Intela. Co więcej podtrzymał swoją deklarację, że w takim przypadku także logo Nvidia lub AMD znalazło by się obok logo Intela na fasadzie budynku fabryki. Jak dodał, Intel po prostu chce w przyszłości produkować w swoich fabach najszybsze CPU i GPU na świecie, niezależnie od tego, czy zaprojektuje i będzie sprzedawał je samodzielnie, czy też będą to CPU i GPU zaprojektowane i sprzedawane przez inną firmą.

 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel w końcu dopchnął się w kolejce do EUV od ASML (autor: ekspert_IT | data: 17/10/22 | godz.: 07:27)
    https://www.kedglobal.com/...sView/ked202201210006
    Maszyna dla Intela będzie w 2025r tylko w innym tekście czytałem, że podobną maszynę ma mieć TSMC ale....już w 2024r. https://www.reuters.com/...g-tool-2024-2022-06-16/


  2. "możemy produkować układy scalone dla Nvidia i AMD" (autor: kombajn4 | data: 17/10/22 | godz.: 08:07)
    NO nie możecie bo nie macie konkurencyjnej technologii. Niby dlaczego Nvidia albo AMD miałoby nagle zacząć produkować w (znacząco) gorszym procesie technologicznym? No chyba że w Intelu wierzą że ktoś jeszcze weźmie na poważnie ich zapewnienia odnośnie rozwoju linii produkcyjnych po tym jak latami nie byli w stanie uruchomić procesu 10nm i kisili się w 14nm. A jak im się w końcu udało to okazało się że są tak do tyłu, że musieli go marketingowo przemianować na Intel 7 żeby choć na papierze to jakoś wyglądało.

  3. Zawsze (autor: OBoloG | data: 17/10/22 | godz.: 10:47)
    Inżynierowie i...a zapewne zapoznaliby się ze specyfikacją techniczną i rozwiązaniami technicznym AMD i NVIDII ;-).

  4. gadka na potrzeby akcjonariuszy (autor: ziemowit | data: 17/10/22 | godz.: 12:18)
    w odniesieniu do wykazywanego spadku dochodu.

    , ale przecież AMD to on widzi we wstecznym lusterku ;)


  5. ziemowit (autor: Markizy | data: 17/10/22 | godz.: 17:57)
    niekoniecznie, intel ze wzgledu na rosnące koszty kolejnych procesów będzie musiał poszukać chętnych na zapełnienie linii produkcyjnych do czasu aż linia się nie z amortyzuje. Ponadto 14nm był bardzo udanym procesem jak i poprzednicy.

  6. produkować układy scalone (autor: Conan Barbarian | data: 17/10/22 | godz.: 23:46)
    ... logo Nvidia lub AMD znalazło by się obok logo Intela na fasadzie budynku fabryki.
    To rzeczywiście byłaby komedia. Facet musiał się narąbać do nieprzytomności dzień wcześniej.
    Aż dziwne, że nie wpadł na pomysł, aby Apple zaczęło produkować swoje M3 w tym fabie.


  7. nvidia i amd (autor: henrix343 | data: 18/10/22 | godz.: 02:54)
    predzej postawia wlasne faby niz beda produkowac u intela. Nie sa az tak glupi aby odcinac wlasny ogon - co jak co ale wiedza co to jest monopol.

  8. @6... (autor: muerte | data: 18/10/22 | godz.: 08:47)
    A dlaczego nie? Jeśli zaoferują dobrą cenę i jakość? Wiesz o tym, że inżynierowie i kadra tych firm chodzą razem na piwo, tenisa i golfa? To nie jest taki grajdołek jak u nas w kraju, bizne to biznes. Tam nie prowadzą takich wojenek jak fanboje w internetach. Jak jest kasa do zrobienia to ją robią, nie ważne, czy na czerwono, niebiesko czy z jabłkiem w dłoni.
    Ta propozycja może mieć też drugie dno. USA powoli zwijają, albo przygotowują się do zwijania zamówień i interesów poza swoimi granicami i granicami państw zaufanych. Chinom już odcięli możliwości zakupu maszyn do produkcji chipów. Ktoś zaufany musi chipy produkować, Intel zwyczajnie zwęszył kasę, albo dostał taką sugestię z góry. I ja to rozumiem. Następują potężne przetasowania wśród gigantów, tak jak następują przetasowania na całym globie czy się to komuś podoba czy nie.


  9. @muerte (autor: rookie | data: 18/10/22 | godz.: 09:18)
    Tu jest inna sprawa niż zlecanie produkcji TSMC, Globalowi czy Samsungowi. Te firmy nie sprzedają CPU pod swoją marką, a produkują dla innych (poza Samsungiem, ale Exynosy stosuje tylko w części swoich telefonów). Intel z kolei zarabia na swoich CPU.
    Jako polemikę można powiedzieć, że intel mógłby podkupić kilkudziesięciu inżynierów od AMD i w sumie wiedziałby prawie wszystko o ich metodach produkcji, ale mimo wszystko to jest co innego słyszeć relacje osób o procesie produkcyjnym innej firmy, a bezpośrednio uczestniczyć/wytwarzać układy na linii produkcyjnej...


  10. ludzie (autor: pawel1207 | data: 18/10/22 | godz.: 18:52)
    ogarnijjcie sie jesli intelinie uda sie opanaowac jakis fajny proces to masa firm bedzie z ich fabow korzystac lacznie z amd :D

  11. TSMC też zaczyna kombinować i mówi, że wprowadzi swoje nowe N2 (autor: Mario1978 | data: 18/10/22 | godz.: 19:41)
    dużo wcześniej ale gdy zwrócimy na uwagę na szczegóły to już wiemy dlaczego tak się stanie. N2 Light to taka moja własna nazwa ma mieć tylko o 10% większą gęstość upakowania tranzystorów na mm2 i o 30% mniejsze zużycie energii na Watt od N3E, które teraz jest tym lepszym. Intel ze swoją litografią 'Intel 4' zbliży się do upakowania tranzystorów na poziomie tego co jest w Zen 4. Samo TSMC nie musi się śpieszyć ze zwiększaniem gęstości upakowania tranzystorów na mm2 gdy inni są do tyłu. Ale to zła wizja bo Chiny w ciągu kolejnych kilku lat dołączą do rywalizacji ze swoimi własnymi rozwiązaniami i produkcją tranzystorów. Największe szanse ma Huawei, który mocno uczestniczy w projekcie całkowitej dominacji Chin Regionalnych. Nie wiem jak Intel chciałby namówić Apple do produkcji swoich układów w fabrykach Intela gdy N3 w układach M3 od Apple będzie miało upakowanie tranzystorów na poziomie 230 milionów na mm2. Znów Apple wykorzysta przewagę jaką daje im TSMC ale wolałbym Mediateka z takim upakowaniem tranzystorów.

  12. Nie tylko najniższy proces (autor: tygrysekhd | data: 19/10/22 | godz.: 08:19)
    Nie wiem dlaczego wszyscy piszecie o najnowszych procesach produkcji, wiele układów produkuje się w starszych procesach, a nawet nie ma sensu przenosić ich do niższych/nowszych. Np. Intel w jednym z nadchodzących procków będzie miał jeden z klocków wykonany w procesie 22nm. Podobnie wiele innych firm była by pewnie zadowolona z użycia 14nm Intela lub starszego procesu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.