Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 29 listopada 2022 
    

GeForce RTX 4090 przy TDP 232W ma tylko kilka % niższą wydajność


Autor: Zbyszek | źródło: Quasar Zone | 23:55
(6)
Od pewnego czasu karty graficzne oferowane przez Nvidię i AMD mają parametry taktowania wyśrubowane do granic możliwości. Odbywa się to oczywiście kosztem nieproporcjonalnie zwiększonego poboru energii, a o tym jaka jest skala fabrycznego overclokingu producentów świadczy najnowszy test GeForce RTX 4090. W standardowych ustawieniach karta pobiera około 350W energii, ale po zmniejszeniu tego poboru do 232W traci tylko 5 procent wydajności. W ramach testu sprawdzono wydajność i średni pobór mocy w pięciu grach w rozdzielczości 4K. W standardowych fabrycznych ustawieniach średni pobór mocy wyniósł 347W, ale przy ustawieniu w sterownikach tzw. power limit na -30 procent, pobór mocy spadł do 305W.

Faktyczna redukcja zużycia energii wyniosła więc kilkanaście procent, a powodowana tym utrata wydajności to około 2 procent. Kiedy w sterownikach power limit ustawiono na -40 procent, pobór mocy spadł do 268W, a strata wydajności wniosła około 6 procent.

Jeszcze lepsze efekty dał tzw. undervolting, czyli obniżenia napięcia zasilającego GPU. Wówczas algorytmy sterujące częstotliwością taktowania GPU AD102 dobierają jego taktowanie tak, aby napięcie zasilające chip zapewniało pełną stabilność.

Przy obniżeniu fabrycznego napięcia zasilania chipu AD102 (ponad 1,0V - regulacja dynamiczna) do stałego poziomu 0,85V średnie taktowanie boost zmniejszyło się z około 2,7 GHz do 2,46 GHz. Pobór mocy spadł z 347W do 232W , czyli o 33 procent, a utrata wydajności wyniosła 5 procent.

Innymi słowy, gdyby Nvidia chciała mogłaby oferować GeForce RTX 4090 z rozsądnym TDP 250-300W i bardziej kompaktowym systemem chłodzenia, a wydajność tej karty byłaby zapewne tylko kilka procent niższa niż wersji z TDP 450W.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. @temat (autor: Mariosti | data: 1/12/22 | godz.: 16:08)
  No to ciekawe, jeśli tak się skaluje to w większości zastosowań to jest to najbardziej bezsensownie wyżyłowany chip w historii, bijący nawet Prescotty Extreme Edition

 2. Rozumiem że to w przypadku gier (autor: VP11 | data: 2/12/22 | godz.: 14:22)
  I to kilku tytułów. A jeżeli gra lub jakiś program bardziej efektywnie wykorzystuje dostępne rdzenie co wtedy ? Spadek wydajności nie będzie większy. Wiadomo optymalizacja u gier jest kiepska i to producent kart graficznych sterownikami zwiększa ilość klatek na sekundę. Ale na pewno są aplikacje które zoptymalizowane tak że wyciągają maksymalne możliwości i wtedy może być całkiem inny spadek wydajności.
  Czego mi tu brakuje tak Throttling test, jak w komórkach by zobaczyć czy nie ma spadku wydajności przy maksymalnych parametrach na wskutek przegrzewania się całego zestawu. Energię zżera ale nie może jej przenieść na wzrost wydajności. 3. hmmm (autor: pawel1207 | data: 2/12/22 | godz.: 22:21)
  ciekawe jaki spadek wydajnosci kiedy ten chip jest w wiekszosci obciarzony bo fajnie z e w kilku grach dziala ok a puzniej jest placza usera ze mu cyberpunk do pulpitu non stop wychodzi :D

 4. @3. (autor: Mariosti | data: 4/12/22 | godz.: 11:02)
  Słaby troll bo jedną z tych 5 gier jest właśnie cyberpunk:

  https://quasarzone-com.translate.goog/...o=wapp#p3

  Testowali: PubG, Marvel's Spider Man Remastered, Cyberpunk 2077, Forza Horizon 5, Lost Ark.

  I opis gier z testu:

  "Five major games were tested to see how the RTX 4090 FE performance changed under power capping and undervolting. We selected two online games that many users play and three so-called AAA-level games that support the latest technology and emphasize the single player experience.  Cyberpunk 2077 (Press Build) and Spider-Man Remastered (Full) both support DLSS 3, as measured with DLSS 3 quality settings enabled. It has been mentioned since the official announcement that DLSS 3 can be useful in CPU bottleneck situations as the graphics card itself generates additional frames through motion interpolation. In particular, Spider-Man Remastered has its own 250 FPS limit, so on a high-performance card such as the RTX 4090, it is easy to get all results at 250 FPS. To avoid this, we measured performance using DLSS 3 quality with all graphics-related settings maxed out, even the RT setting. As a result, we were able to test in a high framerate environment with DLSS 3's interpolated frames while avoiding being affected by Spider-Man Remastered's 250 FPS limit.


  Forza Horizon 5 used settings in which only RT settings were changed to the highest values ​​in the highest preset presets, and two online games without DLSS-related support were measured with their own graphics settings maximized."

  Także testy korzystały z ficzerów nvidii, RT core'y miały na pewno dużo roboty z DLSS i wystarczyło z 60 sekund żeby to znaleźć a nie pierdzielić głupoty @3, @2.
  Widać że nvidia bała się że 4090 będzie wolniejsze od 7900XTX i dlatego wyżyłowali je absurdalnie i efekty są jakie są. Karta jest mocna, ale niepotrzebnie droga, wielka, rozbudowana i prądożerna. Nawet jakby to 4090 było 5% wolniejsze to i tak byłoby troszkę szybsze od 7900XTX wg tabelek AMD, więc zupełnie bezsensowny i bezmyślny ruch po stronie nvidii z robieniem takiego wielkiego kloca.


 5. @testy (autor: Dzban | data: 5/12/22 | godz.: 09:28)
  są do dupy . DLSS powoduje bardzo dużo artefaktów graficznych i jest do dupy polecam test Hardware Unboxed na youtube.
  Jak by testowali natywną rozdzielczość przy wszystkim na max te testy miały by sens i szczególnie jak by sprawdzili rozdzielczości które używają ludzie czyli FHD i 1440p. 4k używa kilka % komputerów na Steam.


 6. @5. (autor: Mariosti | data: 5/12/22 | godz.: 17:19)
  Akurat 4k najmocniej przyciska GPU, także twój komentarz jest zupełnie bez sensu w kontekście tematu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.