Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 16 grudnia 2022 
    

Veyron V1 - pierwszy procesor RISC-V dla centrów danych


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 15:36
(19)
Firma Ventana Micro Systems Inc. poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty procesora Veyron V1 - pierwszego na rynku procesora z architekturą RISC-V przeznaczonego dla centrów danych. Pojedynczy rdzeń procesora jest taktowany zegarem 3,6 GHz i dysponuje 8 równoległymi potokami wykonawczymi z przetwarzaniem typu out-of-order. Rdzenie łączone są w klastry po 16 sztuk, a każdy klaster ma do dyspozycji 48 MB pamięci L3. Cały procesor jest wytwarzany w litografii 5nm i może zawierać od jednego do czterech klastrów (będących odrębnymi chipletami), co daje od 32 do 128 rdzeni. Wraz z procesorem debiutuje też platforma dla developerów, oraz oprogramowanie SDK (Software Development Kit) umożliwiające portowanie programów z x86 i ARM do architektury RISC-V.

Zdaniem dyrektora i prezesa (CEO) Ventana Micro Systems , Pana Balaji Baktha, Veyron V1 oferuje wydajność jednowątkową konkurencyjną wobec współczesnych procesorów serwerowych. Firma we własnym zakresie przeportowała do architektury RISC-V kluczowe oprogramowanie używane w serwerach.

Ventana Micro Systems oferuje 16-rdzeniowe chiplety oraz chiplet I/O zaprojektowany przez jednego ze swoich partnerów, lub też umożliwia zaprojektowanie własnego chipu I/O przez nabywcę chipletów obliczeniowych. Chip I/O może być wytwarzany w tańszym procesie litograficznym, np. 7nm czy 12nm. Do łączenia komponentów opracowano specjalny interkonekt D2D o niskim opóźnieniu.

Atutem procesorów RISC-V ma być zmniejszenie kosztów i czasu ich projektowania, dzięki porzuceniu zgodności wstecznej z archaicznymi rozwiązaniami i braku konieczności stosowania skomplikowanych dekoderów rozkazów. Dlatego też firma Ventana Micro Systems twierdzi, że procesory RISC-V będą w przyszłości rozwijały się szybciej, niż x86.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @temat. (autor: Mariosti | data: 16/12/22 | godz.: 17:38)
    No cóż, ten news zrobił się częściowo nieaktualny już z miesiąc temu przez Epyc 4th gen... A przynajmniej prezentacja na końcu o wydajności i efektywności tych maszyn.

  2. a co (autor: pawel1207 | data: 16/12/22 | godz.: 21:05)
    w tym nieaktualnego ? epyc to archaiczne rozwiazanie tu mamy cos swierzego i otwartego niezaleznie jaki epyc nie bylby zajebisty i tak jest wypierany powoli przez customowe army a teraz risc-v powoli bedzie wypierac army i x86 moze mu to 20 lat zajmie niemniej jednak w koncu taki solidniejszy krok zostal postawiony i to calkiem mocny ... jest szansa dla nowych firm i nowych rozwiazan .. ile mozna sie sie urzerac z x86 to powinno zdechnac juz 30 lat temu .... :D

  3. @up (autor: Conan Barbarian | data: 16/12/22 | godz.: 23:27)
    nie pierdziel i odpocznij

  4. pieknie! (autor: henrix343 | data: 17/12/22 | godz.: 13:51)
    Teraz cena cena cena i aby devsi chwycili OS.

  5. henrix343 (autor: pawel1207 | data: 17/12/22 | godz.: 21:06)
    w sumie os juz jest riscV byl stosowany w malych urzadzeniach chocby iot trzeba po prostu przeportowac reszte softu sterownikow itd...

  6. Najważniejszej aplikacji jeszcze nie ma (autor: APC-74 | data: 18/12/22 | godz.: 05:46)
    Czy oni zdają sobie sprawę, że póki nie przeportują na to DOOMa - to jest tak, jakby nic nie przeportowali? ;)

  7. @pawel1207 (autor: kombajn4 | data: 18/12/22 | godz.: 18:39)
    Epyc jest tak archaiczny że aż... ta firma Ventana Micro Systems zrobiła kopiuj i wklej z budowy wewnętrznej procesorów AMD. Jakbyś przeczytał artykuł a nie tylko nagłówek to byś wiedział że zrobili chiplety z rdzeniami w 5nm + chip I/O w starszym procesie.

    @APC-74
    https://www.youtube.com/watch?v=U2EvwVu67x8

    @news
    Ciekawe jak będzie z IPC. Jakoś na początku roku zdaje sie oglądałem porównanie i RISC-V oscylował w okolicy ARM sprzed kilku lat o ile się nie mylę. No ale ten procek będzie wytwarzany w najnowszym procesie i taktowany dużo wyżej od dotychczasowych. Zapowiada się interesująco.


  8. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 20/12/22 | godz.: 19:10)
    x86 to najbardziej zacofana lista rozkazow jaka powszechnie urzywamy glupi arm pomimo iz niewiele mlodszy jest nowoczesnieszy od kilka dekad risc v tez mlodziakiem nie jest mimo to bje na glowe oba rowiazania i tak jak slaby jest ryzen i x86 pokazalo chocby m1 od apple , jedynie co Ventana Micro Systems skopiowala to koncepcje chilpletow ktore nawet nie sa wynalazkiem amd :D :D :D nawet glupi podsystem cache jest zupelnie inny czy adresowanie :D o liscie rozkazow nie wspominajac niestety lista rozkazow wymusza odrobine taka a nie inna budowe procesora no chyba ze tak jak w ultranowoczesnych ryzenach bedziesz dekoderow urzywall :D :D :D na dodatek to nie jest procesor ogonlego przeznaczenia :D tylko strice pod obsluge baz danych itp juz samo to wymusza inna konstrukcje niz ryzen :D :D.... jezu czerwony fanatyzm jest straszny :D po prostu :D ale zabawny.. co do chipletow to mnie rozwalilo serio :D :D ludzie to nie jest pomysl amd amd go tylko opracowalo po swojemu i wdrozylo :D :D na dodatek to nie jest rozwiazanie korzytsne dla klijenta ono jest korzystne wylacznie dla producenta :D korzysta sie po to aby ciac koszty :D fani amd :D :D

  9. @8. (autor: Mariosti | data: 21/12/22 | godz.: 11:23)
    Napisz konkretnie, co takiego jest przestarzałego w obecnym x86, a co jest takiego super nowoczesnego w ARM.

    Konkretne przykłady, bo powtarzasz jak katarynka brednie, bo względem tego co próbuje uzyskać RISC-V, ARM jest takim samym kotletem jak x86, ale musiałbyś mieć jakiekolwiek pojęcie o budowie CPU aby zrozumieć o co tutaj chodzi.


  10. @Mariosti (autor: rainy | data: 21/12/22 | godz.: 14:55)
    Pawełek, to nie tylko niegramatyczny ale również i durny troll, który ewidetnie nie cierpi czy wręcz nienawidzi AMD.

    Owszem, cziplety obniżają koszty dla producenta ale dają także korzyści użytkownikom: dzięki nim AMD wprowadziło 8-mio, a od 2019 roku 16-rdzeniowe procesory na rynek.
    Gdyby nie Zen, to Intel pewnie do końca poprzedniej dekady wypuszczał by 4 rdzenie z HT jako "optymalne" rozwiązanie.

    Btw, korzyści z czipletów są jeszcze bardziej oczywiste na rynku serwerów.


  11. to jest zdecydowanie pozytywny news (autor: Qjanusz | data: 21/12/22 | godz.: 16:52)
    x86 czy ARM, jakiekolwiek by nie były, są zamknięte. RISC V jest otwartym standardem i chociażby dlatego Chiny skupiają się na projektowaniu chipów właśnie w tej architekturze. Oczywiście AMD/Intel będą rozwijać x86, ARM będzie rozwijał ARM, ale jeżeli cała reszta skupi się na RISC V i procki te będą konkurencyjne wydajnościowo i finansowo, to ja poproszę o przynajmniej jeden argument mówiący za tym, żeby być przeciwnym tej architekturze.

    ciekawostka... Intel również partycypuje w rozwoju i implementacji tej architektury
    https://pathfinder.intel.com/...growing-ecosystem/


  12. @Qjanusz (autor: kombajn4 | data: 22/12/22 | godz.: 08:55)
    Jeden argument? Ależ proszę RISC to po angielsku ryzyko LOL hehehe

    Na te dyrdymały od pawel1207 nawet mi się nie chce odpowiadać. Wojna RISC vs CISC trwa od dekad i jest jeszcze głupsza od starć AMD vs Intel gdzie przynajmniej porównuje się procesory do takich samych zastosowań.


  13. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 25/12/22 | godz.: 23:23)
    ale prosze bardzo to jest zestaw instrukcji cisc zawiera on wiele niejawnych/nieoczywistych wspolzaleznosci utrudnia to chocby takie rzeczy jak zmiana kolejnosci instrukcji poniewaz artefakty i semantyka tych wspolzaleznosci musza bvyc zachowane dla karzdej instrukcji ...

    dla przykkladu wiekszosc instukcji dodawania i odejmowana liczb calkowitych w x86 modyfikuje rejestr flag jak wykonamy dodawanie lub odejmowanie nastepna operacja jest najczesciej sprawdzenie rejestru "flag" po to aby sprawdzic przepelnieia czy bity znaku

    w risc-v instukcja chocby "add " okreslala argumenty wejsciowe i rejestry wyjsciowe a calosc odbywa sie przy pomocy 2 slownie dwoch rejestrow :D :D a to ulatwia bardzo zycie bo nie muszisz sie martwic o caly rejestr flag .. masz prosty pierwszy z brzegu argument o ktory sie otarl karzdy kto przeszedl z nowoczesnego cisca chocby z motoroli czy z typowego risca na x86 pozom wkurwienia gwarantowany i pomimo iz nowe intele to rdzenie risc ktore interpretuja rozkazy x86 tlumaczac to na swoj mikrokod to musi byc zachowana cala semantyka x86 i pomimo iz pozwala to na troche optymalizacji w mikrokodzie to calosc mocno traci myszka i brakiem elastycznosci .. to sa podstwowe proste operacje na liczbach calkowitych x86 dalej calosc mocniej sie komplikuje .. tak uraszczajac calosc z jednej strony mamy uproszczenie w x86 bo potrzebujemy mniej instrukcji by osiagnac to samo niemniej ta sama podstwowa operacja wcale nie jest szybsza a jej "kontrola" jest bardziej skomplikowana efektem jest to ze kod jest wolniejszy po prostu ten zestaw instrukcji jest projektowany i to samo dotyczy 64 bitowego rozszerzenia od amd pod procesory ktre powstawaly wieki temu byly wolne mialy malo pamieci cache prymitywna magistrale wolne pamieci/interfejsy dlatego w x86 masz tyle zestawow instrukcji ktrore rozszerzaja /podmieniaja orginaly z x86 problem w tym ze nadal semantyka wspolzaleznosci musi zostac zachowana :D :D :D dslatego intel pracowal tak dlugo na itanium wiedzial o tym jakie x86 to jest gowno i chcial sie tego pozbyc nawewt za cene niekpatybilnosci obecnie slabosc x86 i ia64 bo pomimo iz zestaw rozkazow jest inny to i tak wykonuja sie na tym samym rdzeniu przecierz to wszystko jest okupione olbrzymim narzutem energetycznym i nie tylko bo musisz wykonac wiele dzialna ktore na riscu wykonuesz raz tu bawisz sie tym co chwila to wszyzstko generuje niepotrzbny nazwijmy to "ruch" co jest widoczne w preformace na watt ale nawet w takich rzeczach jak komunikacja pomiedz rdzeniami i opuznienia ktre generuje taka konstrukcja po prostu x86 jest kurewsko slabe ..


  14. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 26/12/22 | godz.: 00:15)
    jak widac to twoja wiedza o temacie jest zadna obecne intele/amd to risc :D :D :D przecierz .... i to aby pokazac mizernosc twojej wiedzy wiec risce wygraly ta wojne i pogrzebaly cisc to tyle jesli chodzi o wojene rdzeni ale lista rozkazow to lista rozkazow a ona nawet w takim podejsciu jak ma intel/amd obecnie nie zmienia problemow x86 :D no ale skad mial byst wiedziec takie rzeczy ...


  15. rainy (autor: pawel1207 | data: 26/12/22 | godz.: 00:25)
    jak zwykle bredzisz fantazje ktore sprzedalo ci amd nie chiplety nie maja korzysci dla urzytkownika wrecz przeciwnie jak zreszta amd samo to pokazlo windujac ceny :D TY widzisz wszystko tylko i wylacznie z pozycji marketingu amd do ktorych loga onanizujesz sie codzieniie ja mam w dupie amd i intele bo to x86 ktrego szczerze nienawidze zwlaczascza jak trzeba w tym gownie wyzezbic petle w asm ... zreszta gdybys mial jakiekolwiek argumenty to zrezygnowal bys z wycieczek osobistych ... wiec wszystkie te przywary ktore opisales zostaw dla siebie to swietnie ciebie opisuja :D i to nie pierwsza dyskusja gdzie zamiast rzeczowych argumentow po prostu wyzywasz ludzi ..:D nie dziwi mnie to bo intelekt nie jest twoja mocna strona gdyby bylo inaczej swoj komentarz sformulowalbys madrzej .... ale co ja bede sie tlumaczyl i diamenty przed swinie rzucal ...

  16. pawel1207 (autor: kombajn4 | data: 26/12/22 | godz.: 12:20)
    ręce opadają jak się czyta to co piszesz. Współczesne procesory X86 nie są w architekturze RISC. Mają bloki wykonawcze podobne do RISC. Ale same procesory są jak najbardziej CISC. Pokaż mi proszę żeby daleko nie szukać jakiś procesor RISC który wspiera instrukcje AVX.
    "wyzezbic petle w asm" BUHAHAAHAAHAHAHAH oj wielki proroku programowania używający asemblera AD2022. Teraz to już cytując Jana Pietrzaka ręce i spodnie opadają. Chłopie idź ty sobie pisz swoje programiki w asemblerze na swoje Commodore czy inne Arduino i nie wypowiadaj się. Normalni ludzie nie wymyślają koła na nowo dla sportu.


  17. A kretynizm (autor: kombajn4 | data: 26/12/22 | godz.: 12:22)
    tej dyskusji polega na tym że procesory X86 mają swoje zastosowania, ARM swoje, MIPS jeszcze inne a RISC-V jeszcze odmienne. A ty człowieku starasz się na siłę! udowadniać wyższość pomarańczy nad marchewką.
    Piaskownica


  18. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 26/12/22 | godz.: 20:26)
    spółczesne procesory X86 nie są w architekturze RISC :D :D padlem ze smiechu ... czlowieku do szkoly ... o czym ty bredziesz ... co do asm tak kolego urzywa sie go w specyficznych czesciach kodu wlasnie do takich ktore sie powtarzaja L:D czlowieku z kardzym zdaniem pograzasz sie i pokazujesz ze nie masz absolutnie pojecia o czym mowisz :D pieknie dawno nie widzialem czlowieka ktory z uporem osla sam sobie krzywde robi .. przestan bo to bez sensu .. to przestaje byc smieszna to jest po prostu zalosne i tak nawet dzisiaj urzywa sie asm jak bys nie widzial mozna w kodzie c/c++ laczyc wlasnie z asm i nawet dzisiaj urzywa sie tego asm :D wlasnie do takich rzeczy jak petle :D asm urzywa sie zadko w x86 wlasnie dlatego ze jest niepotrzebnie skomplikowany ... oj... niemniej naja kims etapie tego asm musisz urzyc w wtedy wychodza slabosci x86 ..



  19. A kretynizm (autor: pawel1207 | data: 26/12/22 | godz.: 20:38)
    tej dyskusji wynika z tego ze nie rozumiesz czym jest rdzen cpu a czym jest lista rozkazow x86 nie ma zadnych zalet na riscem :D nawet wspolczesne rdzenie x86 to RISC :D :D to widze cos czego kompletnie nie ogarniasz :D to czego nie rzumiesz ze lista rozkazow x86 nie ma zadnej przewagi nad arm czy nad riscv to zabytek zabytkow a zastosowanie no nie rozsmieszaj mnie procesory ogolnego przeznaczenia to procesory ogolnego przeznaczenia to jest kwestia przeniesienie oprogramowania :D :D a nie jaka lista rokazwo sie posluguja to samo oprogramowanie bedzie dzialac tak samo i oferowac te same funkcje kwestia preniesienia na nie oprogramowanie i poczynienie odpowiednich optymalizacji :D x86 nie jest do niczego potrzebny ta lista rozkazow to smiec i tyle... gowno ciagnace sie przez lata w imie zgodnosci .... i dlatgo urzywa sie x86 po to aby stare oprogramowanie chodzilo a nowe sie pisze na x86 bo pisze sie na sprzet ktory jest x86 to rak ktory trawi informatyke od lat ... mam nadzieje ze risc v sie uda i pozbedziemy sie tego balastu jakim x86 jest ... na szczescie x86 jest coraz mniej i coraz zadziej sie go stosuje .. :D a to cieszy ..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.