Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 28 grudnia 2022 
    

Huawei opracuje własne maszyny EUV do wytrawiania układów scalonych


Autor: Zbyszek | źródło: UDN, TechPowerUp | 20:38
(9)
Wojna technologiczna pomiędzy USA i Chinami skłoniła drugi z tych krajów do mobilizacji, i przynajmniej częściowego uniezależnienia się od zachodnich kontrahentów. Przypomnijmy, że wprowadzane przez USA ograniczenia licencyjne zakazały eksportu amerykańskich technologii do chińskich przedsiębiorstw cywilnych. Dotyczy to także producentów spoza USA, którzy wykorzystują podzespoły lub oprogramowanie dostarczane z USA. Wprowadzone przez USA ograniczenia spowodowały niemały kłopot dla wielu chińskich producentów szczególnie z branży elektronicznej, w tym m.in w Huawei, który utracił możliwość produkcji chipów w TSMC i u Samsunga.

Efektem ograniczeń wprowadzonych przez USA było skupienie przez chińskie firmy starszych używanych maszyn do wytrawiania wafli krzemowych w technice naświetlania DUV (deep ultraviolet lithography - długość fali 193nm), co pozwoliło chinom na początku 2021 roku uruchomić własny, w pełni niezależny od reszty świata 28nm proces litograficzny. W nim jednak nie da się wytwarzać nowoczesnych układów scalonych, jakie mogłyby być zamawiane u Samsunga lub u TSMC.

Z najnowszych informacji wynika, że problem ten postanowił rozwiązać Huawei, czyli producent, który najbardziej ucierpiał na blokadzie handlowej wprowadzonej przez USA. Huawei już od pewnego czasu opracowuje własne, nowoczesne maszyny do wytrawiania układów scalonych. W ostatnim czasie producent zgłosił szereg patentów związanych z techniką fotonaświetlania EUV (extreme ultraviolet), wykorzystującą fale światła o długości 13.5 nm. Gotowe maszyny Huawei ma dostarczyć następnie do lokalnych producentów układów scalonych tj. SIMC i Shanghai IC.

Opracowanie własnych maszyn do wytrawiania wafli krzemowych w technologii EUV pozwoli chińskim firmom docelowo opracować własne procesy litograficzne klasy 7nm.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: henrix343 | data: 29/12/22 | godz.: 09:08)
  i gdzie sa polacy wspolpracijacy z hwawej?

 2. @ 1 (autor: PiotrexP | data: 29/12/22 | godz.: 12:11)
  To nie dobra się tak śmiać z naszej niezależności.

 3. pomijając już te bany na technologię USA (autor: Qjanusz | data: 29/12/22 | godz.: 15:10)
  aż dziw człowieka bierze że do tej pory tylko jedna firma na świecie wytwarzała maszyny, które są podstawą do jakiejkolwiek egzystencji w nowoczesnym IT. Co z konkurencją, uniezależnieniem się, z dywersyfikacją? Model kompletnie niespójny z jakimikolwiek prawidłami ekonomicznymi.

  Dopiero ban na technologię uświadomił Chinom potrzebę opracowania własnej technologii. Super. Takich firm wytwarzających maszyny do naświetlania powinno być kilka już dawno.

  Ciekawe ile Chinom zajmie opracowanie własnych 7nm


 4. jak kiedys (autor: pawel1207 | data: 29/12/22 | godz.: 15:37)
  wspomnialem ten ban z usa wyjdzie tyko chinczykom na dobre ...

 5. @up (autor: Qjanusz | data: 29/12/22 | godz.: 18:02)
  pełna zgoda

 6. Tylko ile czasu to zajmnie? (autor: Borat | data: 30/12/22 | godz.: 18:41)
  Dojście do obecnego poziomu ASML (o ile się uda) zajmie z 15-20 lat czyli za te 2 dekady dalej będą w tyle za zachodem bo ASML nie stoi w miejscu.

 7. ... (autor: power | data: 31/12/22 | godz.: 21:20)
  @1 Uprawiaja kapuste i ogorki do kiszenia.
  I jeszcze ziemniaki i zyto na wodke.
  @2 Nie ma innego wyjscia jak smiac sie z tego.
  Moze dzieki temu dotrze do roznych pustych lbow ze ojczyzna jest najwazniejsza i trzeba stawiac na jej rozwoj i nowe technologie.
  Nie ma co sie smiac z innych krajow i powtarzac glupie stereotypy (typu: zacofane Chiny z pracownikami za miske ryzu tlukace "chinszczyzne", glupie Chamerykany, czy zapijaczone ruskie onuce).
  Prawda jest taka, ze swiat Polsce "odskakuje" w wielu plaszczyznach i nie mozna na to pozwolic. Budowanie gospodarki na taniej sile roboczej i przyciaganiu firm zwolnieniem z podatkow nie zapewni przyszlosci (zawsze znajdzie sie ktos kto zgodzi sie pracowac taniej lub zapewni wiekszy odpis podatkowy).
  @3 Nie tylko TSMC produkuje maszyny do naswietlania, jest jeszcze kilka innych firm, tylko ze one wykorzystuja szersza fale elektromagnetyczna.
  @6 Prawdopodobnie okolo roku, moze dwoch lat. Chiny maja pieniadze na badania, maja zaplecze naukowe, teraz maja tez motywacje. Dlatego tez spodziewam sie, ze szybko sobie poradza z 7nm.

  PS. Nie zapominajmy ze rozne procesy maja marketingowe nazwy, nie zwiazane z fizycznymi rozmiarami bramki. Od pewnego czasu mierzone sa rozne elementy i tylko sam producent wie do czego odnosi sie jego rozmiar wyrazony w nm. :)
  Wazna jest wydajnosc i kultura pracy chipa.


 8. 6-- (autor: Mario1978 | data: 31/12/22 | godz.: 23:31)
  Ewidentnie nie interesujesz się tematem jak takie głupoty piszesz. Jakbyś interesował się tematem rozwoju Chin i ich technologii to byś zauważył jak mało im brakuje do przełamania monopolu Amerykańskiego. Już w 2019 roku osiągnęli przełomy a ASML w kwietniu tego roku zaznaczył, że przez USA mogą stracić rynek i właśnie do tego dojdzie. Chociaż w dalszym ciągu liczę na to, że Chiny będą współpracować z ASML zastępując Amerykańskie rozwiązania własnymi. Liczę, że Chiny nie będą tak pazerne jak Amerykanie bo na chwilę obecną są idealnymi partnerami, którzy nie żądają ogromnych ilości pieniędzy za swoje rozwiązania. Zresztą 2 lata temu były kwalifikacje do wygrania dostępu do stacji Kosmicznej Chińskiej przez firmy z innych krajów z fajnymi rozwiązaniami i Amerykanie odpadli. Można być Anty Chińskim człekiem stworzonym przez Amerykańską Propagandę ale Chiny i tak będą miały największy wkład w rozwój ludzkości a zwłaszcza takie firmy jak Huawei.

 9. @08 (autor: bmiluch | data: 3/01/23 | godz.: 12:12)
  gadasz co Ci do głowy przyjdzie
  co do wkładu Chin w rozwój ludzkości
  czy zamiast google maps używasz chińskie mapy?
  czy zamiast portalu NASAoglądasz zdjęcja z kosmosu z CNSA?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.