Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 28 grudnia 2022 
    

10 największych klientów TSMC zmniejsza zamówienia na układy scalone


Autor: Zbyszek | źródło: DigiTimes | 22:50
(5)
Obecnie na tym rynku smartfonów, laptopów i wszelkiej elektroniki komputerowej trwa korekta popytu, spowodowana zakończeniem dwuletniego okresu anomalnie wysokiej sprzedaży. Był on wywołany głównie przez masowe przechodzenie osób na pracę i naukę zdalną, oraz jednocześnie boom na kryptowaluty. Obecnie oba te czynniki wygasły, co wyraźnie zmniejsza popyt na smartfony, laptopy i komputery. Efekty tej sytuacji odczuje też w 2023 roku tajwańska firma TSMC, czyli największy na świecie producent układów scalonych. TSMC szacuje obecnie, że w przyszłym roku odnotuje przychód niższy o około 15 procent, niż w dotychczas rekordowym dla siebie 2022 roku.

Co więcej według informacji niezawodnego DigiTimes, wszyscy z 10 największych klientów TMSC zmiejszyło w ostatnim czasie swoje zamówienia. Grono tych firm obejmuje m.in. Apple, AMD, Nvidię, Qualcomm i Mediatek. Redukcja zamówień dotyczy układów scalonych wytwarzanych w starszych procesach litograficznych - od 28nm do 7nm. Litografia 5nm cieszy się natomiast dużym zainteresowaniem klientów TSMC i w jej przypadku poziom zamówień wciąż jest wyższy, niż zdolności produkcyjne tajwańskiej firmy.

Warto dodać też, że kilka tygodni temu władze TSMC poleciły pracownikom, aby w najbliższych miesiącach wybierali oni zaległe urlopy i udawali się na swoje wakacje. Informacja ta przedostała się do mediów i wywołała kilku procentowy spadek cen akcji TSMC - o czym więcej tutaj

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ci od 5, 3 i mniejszych procesów technologicznych, (autor: Qjanusz | data: 30/12/22 | godz.: 13:10)
  pojadą na wakacje za ok 5 lat

 2. ... (autor: power | data: 30/12/22 | godz.: 22:00)
  Moze wysylanie pracownikow na urlopy nie jest zwiazane z duzym spadkiem zapotrzebowania na chipy.
  Rownie dobrze to moze byc obawa wystapienia sytuacji jaka byla w Foxconn, gdzie pracownicy chcieli lepszych warunkow pracy, wyzszej placy i urlopow.
  Nie zapominajmy, ze sporo pracownikow TSMC bylo w USA na przygotowywaniu nowych kadr. I tam mogli "zarazic sie" lenistwem od amerykanskich kolegow. :)


 3. ludzie jest kryzys (autor: pawel1207 | data: 3/01/23 | godz.: 02:05)
  w tsmc maja wolne linie :D zamowienia zmniejszono i to znacznie .... tylko nowe linie sa obsadzone ale i tu sie zacznie niedlugo luz robic jesli nic sie nie zmieni globalnie ludzie mniej wszystkiego kupja po prostu rynek krypto sie znormalizowal nikt za bardzo w koparki nie inwestuje a koparka to nie tylko gpu to tez cpu pamieci i inne pomniejsze elementy przez ceny energi i niskie zarobki i rozne obstrzenia spadla sprzedarz chocby samochodow pralek zmywarek routerow modemow nastopila recesja ludzie maja mniej pieniedzy klasa srednia wostanich 2 latach dramatycznie sie zmniejszyla przybylo za to bogatych i biednych ale to nie oni napedzaja gospodarke globalnie ...

 4. @power (autor: Borat | data: 4/01/23 | godz.: 17:59)
  TSMC to firma zatrudniająca wykwalifikowanych dobrze opłacanych inżynierów. Nie zatrudniają taniej siły roboczej do składanie iPhonów jak Foxconn.

 5. @ 4 (autor: power | data: 6/01/23 | godz.: 12:45)
  To nie ma znaczenia czy to jest tania sila robocza, czy tez nie. Inzynier tez chce sobie odpoczac. W ostatnich latach znacznie wzrosla smiertelnosc wsrod ludzi w srednim wieku. Pandemia, stres, to wszystko dziala negatywnie. Gdy w TSMC na Tajwanie pojawili sie Amerykanie i gdy Tajwanczycy wrocili z fabow w USA to wsrod nich mogla pojawic sie swiadomosc, ze mozna "wyluzowac". Ze moze warto wziac urlop i odpoczac.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.