Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 28 grudnia 2022 
    

Procesory Intel Core 14. generacji Meteor Lake-S mogą zostać anulowane


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 22:48
(7)
Jesienią 2023 roku Intel planuje debiut procesorów Core 14. generacji o nazwie kodowej Meteor Lake. Będą to pod względami technicznymi procesory dość przełomowe - otrzymają całkowicie nowe rdzenie x86 w postaci wydajnych rdzeni Redwood Cove i efektywnych rdzeni Skymont, a dodatkowo będą też mieć budowę modułową, podobnie jak Ryzeny od AMD. Procesory mają składać się łącznie z czterech chipów krzemowych, z których przynajmniej dwa wyprodukuje firma TSMC, a co najmniej jeden Intel w swojej całkiem nowej litografii "Intel 4". Tymczasem nowe nieoficjalne doniesienia wskazują, że procesory Meteor Lake mogą w ogóle nie pojawić się w wersji dla komputerów stacjonarnych.

Będą one dysponować 6 wydajnymi rdzeniami i 16 efektywnymi rdzeniami, czyli dwoma wydajnymi rdzeniami mniej niż obecne Core 13. generacji (Raptor Lake-S). Jednocześnie nie jest pewne, czy Intel zdoła uzyskać w nowej, świeżej litografii tak wysokie częstotliwości taktowania, jak taktowania uzyskiwane przez obecne procesory Core 13. generacji.

Nieoficjalne informacje wskazują, że obecnie nie ma pewności, czy procesory Meteor Lake zadebiutują w wersjach dla komputerów stacjonarnych. Wszystko zależeć ma od końcowej wydajności, jaką zdołają uzyskać nowe CPU, a jeśli nie będzie ona zadowalająca, ich debiut w wersjach dla komputerów stacjonarnych może zostać anulowany. Gdyby tak się stało to seria Core 14. generacji dla blaszaków będzie obejmować tylko procesory "Raptor Lake-S Refresh".

Niezagrożony ma być debiut procesorów Meteor Lake w wersjach dla laptopów - w tej wersji nowe procesory mają oferować wyższą efektywność energetyczną niż obecne Raptor Lake.


Przypomnijmy, że Intel już raz zmieniał swoje plany związane z procesorami Meteor Lake - informacje z 2021 roku wskazywały na zastosowanie chipu "GPU Tile" z układem graficznym, wytwarzanego przez TSMC w litografii 3nm. Następnie latem 2022 roku Intel poinformował TSMC, iż w 2023 roku nie będzie mógł zrealizować swoich zamówień na 3nm układy krzemowe i zacznie je odbierać o 2 kwartały później, dopiero od grudnia 2023 roku. Później krzemowy gigant poinformował, że układ graficzny procesorów Meteor Lake będzie wytwarzany przez TSMC ale w litografii 5nm, a nie 3nm.

Eksperci ocenili wówczas, że w świetle problemów Intela z układami graficznymi ARC, procesory Meter Lake otrzymają starszy układ graficzny, na przykład IGP 11. generacji (Xe) pochodzący z procesorów Core 12. i 13. generacji, który zostanie przeniesiony do odrębnego układu krzemowego i dodany do pozostałych trzech chipów, z jakich będą składać się procesory Meteor Lake.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. zakrawa na powtórkę z 10nm Intela (autor: Qjanusz | data: 30/12/22 | godz.: 13:12)
  ...

 2. 1-- (autor: Mario1978 | data: 1/01/23 | godz.: 15:23)
  Pewnych wydarzeń nie trzeba nawet przewidywać tylko czekać na nie. Intel przez lata nauczył co się dzieje w ich firmie od wielu lat. Oni mają problem bo prawie wszystkie szuflady i to co znajdowało się w nich stało się już stare więc nie ma sensu tego wdrażać. Nie mieli wyjścia jak pójść drogą AMD co dziwo sami kiedyś bawili się w chiplety. Tylko w tamtych czasach komunikacja między kafelkami była na zbyt niskim poziomie by takie rozwiązanie wdrażać a teraz mamy już możliwości. Za chwilę Apple wyda swoje SOC z upakowaniem ponad 220 milionów tranzystorów na mm2 a Intel w desktop osiąga teraz dla urządzeń wysoko wydajnych nie co ponad 30 milionów tranzystorów na mm2. To jest tak ogromna różnica, że aż trudno o logiczne porównania. Intel 4 zapowiada się, że nie przekroczy 100 milionów tranzystorów na mm2 dla układów o niskim TDP. A największa recesja w USA zbliża się od lat i pierwszymi jej znakami było podejście USA do robienia interesów z Chinami. Pod urojonymi stwierdzeniami o zagrożeniu bezpieczeństwa zablokowali jedną z najbardziej innowacyjnych firm na Ziemi jaką jest Huawei i zapomnieli, że ich możliwości są tak duże iż oni sami mogą robić przełomy większe niż całe USA. Tu nie chodzi tylko o pieniądze a właśnie o ludzi i ich umysły. Potem nastąpiła urojona Pandemia Covid przez co w Polsce umiera więcej ludzi z powodu nie udzielenia opieki zdrowotnej pod pretekstem Pandemii. Wystarczy popatrzyć na statystyki przyjęć do Szpitali w latach 2019 a potem kolejnych by zauważyć do jakich zbrodni dopuścił Polski Rząd. To jest przykre ale oni to robili tylko po to by Amerykanie byli zadowoleni. Zobaczymy do czego jeszcze USA jest zdolne by ich Recesja na jaką czekamy od lat co jest widoczne od lat po ich decyzjach była jak najbardziej delikatna. Teraz wystarczy czekać ale wielu Polaków zapłaci swoim życiem z powodu działań polskiego Rządu, którzy sami sobie zrobili krzywdę preparatem medycznym. Podwyższyli nam składkę zdrowotną do 9% a i tak nic z tego nie mamy a teraz jeszcze zapierdzielili miliardy złotych. Przecież to jawne łamanie Konstytucji. A USA jeszcze więcej chce pieniędzy i ssą coraz mocniej Polskę.

 3. @Mario1978 (autor: pandy | data: 1/01/23 | godz.: 18:55)
  Proszę nie pisz "Polski Rząd", to jest co najwyżej rząd w Warszawie albo warszawski... najgorsze że tu nie widać szans na Polski Rząd

 4. @Mario1978 (autor: tygrysekhd | data: 2/01/23 | godz.: 12:57)
  Jak rozumiem, zgodnie z Twoja logiką, Twoje ukochane Chiny wprowadziły lockdown pod dyktando USA? I dopiero teraz doszły do wniosku, że nie muszą tego dłużej robić i zniosły obostrzenia?

 5. pandy (autor: pawel1207 | data: 3/01/23 | godz.: 01:53)
  to racja Nazywanie tego czegos na wiejskiej "Polskim Rzadem" to wstyd dla Polski .. Polacy powinny ruszyc na tych sprzedajnych skorumpowanych do granic mozliwosci zlodzei z widlami i siekierami skonfiskowac ich majatki do 3 pokolenia wstecz a bydleta z wiejskiej powinny wisiec na szubienicach ku przestrodze nastepnym cwianiaczkom nie rozumiem jak mozna bylo kraj z takim potencjalem i takimi zasobami i tak polorzony doprowadzic do stanu i sytuacji ktory jest obecnie w polsce to sie w glowie nie miesci !!!

 6. tygrysekhd (autor: pawel1207 | data: 3/01/23 | godz.: 01:58)
  no trafiles w punkt :D nawet jesli Mario1978 w kilku miejscach ma racje :D

 7. @Mario1978 (autor: losarturos | data: 7/01/23 | godz.: 23:08)
  Mylisz się, nie podwyższoną nam składki zdrowotnej do 9%. Zmieniono tylko to, że nie możemy już jej odliczać. Choć po zmianach pisowskiego wału już można ale trochę inaczej niż poprzednio. ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.