Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 19 stycznia 2023 
    

Intel Lunar Lake nową architekturą tworzoną od podstaw


Autor: Zbyszek | źródło: Twitter | 16:38
(3)
Intel przez długi czas produkował 14nm procesory wyposażone w rdzenie z architekturą Skylake. Na jej bazie powstały później kolejne dwie architektury, w postaci Sunny Cove i Golden Cove, które zaoferowały odpowiednio: około 20 procent i około 40 procent większy wskaźnik IPC niż Skyalke. Wzrost ten uzyskano głównie poprzez znaczną rozbudowę wielkości rdzenia, a efektem ubocznym jest wysoki pobór energii - obserwowany zwłaszcza w rdzeniach Golden Cove. Tymczasem Dr. Ian Cutresss z portalu Anandtech donosi, że Intel od pewnego czasu tworzy od podstaw nową architekturę o nazwie Lunar Lake , która będzie nastawiona na wysoką wydajność i jednocześnie na wysoką efektywność energetyczną.

Informacje tą miała przekazać mu Michelle Johnston Holthaus z Intela. Architektura Lunar Lake ma być opracowana od podstaw, tak jak kiedyś ZEN przez AMD, i ma zaoferować efektywność energetyczną na poziomie niespotykanym do tej pory u Intela.

Oprócz niezadowolenia z wysokiego poboru energii i dużego zużycia tranzystorów przez rdzenie Golden Cove, powodem tych prac może być też sytuacja na rynku serwerowym, gdzie Intel nie jest w stanie oferować procesorów z taką liczbą rdzeni jak procesory AMD EPYC.

Zaprojektowanie od podstaw nowych wydajnych rdzeni, które będą mniejsze i bardziej efektywne energetycznie niż dotychczasowe to główny cel Intela.

Rdzenie Lunar Lake mają być wytwarzane w litografii Intel 18A i trafią do serii Core 16. generacji najwcześniej w 2025 roku, oraz do przyszłych procesorów serwerowych Intela w podobnym lub nieco późniejszym okresie czasu. Nim to nastąpi na rynku mają pojawić się jeszcze Core 14. generacji (Meteor Lake, 6 wydajnych + 16 efektywnych rdzeni) i Core 15. generacji (Arrow Lake, 8 wydajnych + 16 efektywnych rdzeni), które otrzymają rdzenie x86 będące dalszym rozwinięciem dotychczasowych rdzeni Golden/Raptor Cove i Gracemont.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: pwil2 | data: 20/01/23 | godz.: 09:36)
  Straszną obsuwę mają z tą architekturą. Tuż po premierze ZEN mówiło się o 5 latach na stworzenie nowej architektury, a tu leci 6. rok i efektów nie widać...

 2. słowo/fraza klucz (autor: kombajn4 | data: 20/01/23 | godz.: 09:39)
  "mają być wytwarzane w litografii Intel 18A.. ...najwcześniej w 2025 roku"
  Jak na razie to z 10nm mają powtórkę z 14nm - wiecznie żywe z kolejnymi usprawnieniami. Zdaje się że według ich grafiku poniżej 10nm(Intel 7) maja mieć jeszcze 7nm EUV (Intel 4) - słabo widzę to ich Intel 18A w 2025 chyba że to nowa nazwa 7nm hehehe


 3. Intel Lunar Lake nową architekturą tworzoną od podstaw (autor: Conan Barbarian | data: 20/01/23 | godz.: 14:02)
  "... ma zaoferować efektywność energetyczną na poziomie niespotykanym do tej pory u Intela."
  To chyba będzie już koniec naszej planety, gdy te chłodnice zaczną terraformowanie Ziemi.

  "...rynku serwerowym, gdzie Intel nie jest w stanie oferować procesorów z taką liczbą rdzeni jak procesory AMD EPYC."
  Raczej nie jest w stanie zaoferować czegokolwiek przynajmniej zbliżonego jeśli chodzi o wydajność/W.

  Na dodatek jeszcze ta wyraźna zapowiedź odgrzewanych kotlecików: ML, AL.

  Strasznie długo Intelowi schodzi na zebraniu dupy w troki a AMD już niedawno (ZEN3) pokazało jak można olać usera. Teraz nadeszły gorsze czasy, więc zapędy korpo-AMD wyhamowały trochę na rynku konsumenckim.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.