Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 23 stycznia 2023 
    

Nowe płyty intela mają wadliwy kontroler LAN Ethernet 2,5 Gb/s


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 14:26
(3)
Wraz z procesorami Core 13. generacji (seria Raptor Lake-S) Intel wprowadził też odświeżone chipsety dla podstawki LGA 1700. Są to X790, H770 i B760, na bazie których powstały nowe modele płyt głównych. Dla płyt z chipsetami serii 700 Intel przygotował też nowy kontroler sieci przewodowej Ethernet. Model I226-V zapewnia połączenie z prędkością 2,5 Gb, zamiast 1,0 Gb/s jak standardowo. Niestety część użytkowników nowych płyt zgłasza problemy z pracą sieci przewodowej, polegające na pojawiających się od czasu do czasu kilkusekundowych przerwach w połączeniu. W podglądzie zdarzeń Windows zapisuje się wówczas błąd Event 27 e2fnexpress, w którego szczegółach znajduje się komunikat "Network link id disconnected".

Problem jest zgłaszanych przez różnych Internautów na stronach Intel Support Community, na stronach pomocy technicznej producentów płyt głównych (przykład tutaj, czy też na platformie Reddit link 1 , link 2 link 3, link 4

Problem potwierdziły w swoich laboratoriach redakcje TomsHardware i TechPowerUp, zalecając posiadaczom płyt z wadliwym kontrolerem Intel i226-V zmniejszenie szybkości połączenia z 2,5 Gb/s do 1,0 Gb/s, co zmniejsza częstotliwość zrywania połączenia, albo zakup dodatkowej karty Ethernet ze złączem PCI-Express x1, lub po prostu odesłanie płyty głównej do serwisu producenta wraz z udokumentowaniem problemu.

Co ciekawe na podobne problemy na początku swojej produkcji cierpiał poprzedni kontroler Ethernet Intela, i225-V, stosowany w płytach z chipsetami serii 600. Wówczas Intel szybko wydał jego poprawioną wersję i225-V2. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Stare też. (autor: muerte | data: 24/01/23 | godz.: 11:57)
  i-225(V1,V2) też jest wadliwy. I był, czy jest montowany w starszych płytach niż z chipsetem 600. Można go też spotkać w konstrukcjach pod AMD. Rwie połączenie w losowych momentach, a sieje błędami na porcie switch'a cały czas, czasem bardziej, czasem mniej.. Intel zaleca przełączenie karty (wymuszenie) na 1Gbit. Sieje błędami nadal, a zmienia to tylko tyle, że mniej rwie połączenia.

  Jedyne skuteczne rozwiązanie, to wyłączenie tego badziewa i włożenie innej karty. Lub, jeśli ktoś ma na płycie dodatkowo Realteka, przełaczenie się na niego.


 2. Intel - LAN (autor: Conan Barbarian | data: 27/01/23 | godz.: 14:19)
  Cudownie, Intel spierdzielił Ethernet tak bardzo, że płyta główna nawet na GbE nie ma stabilnego połączenia sieciowego i potrzebna jest karta sieciowa. Jeśli zjazd do 1GbE nie działa to może wymusić (najlepiej starym hubem zamiast switcha) FastEthernet a nawet Ethernet 10Mb/s? To dopiero będzie czad.

 3. ... (autor: power | data: 28/01/23 | godz.: 16:00)
  Te problemy intela z siecia to ciagna sie juz od wielu lat.
  Wczesniej QNAP NAS TS-651 (i podobne) zamienialy sie w cegle przez buga w CPU intela. Problem nie zostal naprawiony przez intela lub QNAP.
  Duzo problemow sprawialy takze uklady Intel® Killer™.
  Swoja droga to bardzo pechowa nazwe wybrali. :)
  Problemy z siecia w NUC, gdzie inne urzadzenia lacza sie i pracuja, a tez z ukladami intela wymagaja kombinacji.
  Najlepsze to bylo rozwiazanie problemu polecane przez intela - reset. :)
  https://www.intel.com/.../000039456/intel-nuc.html
  Z modemami tez mieli problemy, a teraz problem z ETH 2.5Gb.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.