Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 stycznia 2023 
    

Intel dzieli dział AXG na dwie części, rezygnuje z urządzeń sieciowych i RISC-V


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 19:59
(2)
Wraz z wynikami finansowymi za 2022 rok Intel ogłosił też likwidację dotychczasowego działu AXG zajmującego się opracowywaniem i sprzedażą GPU, oraz wycofanie się z dalszego rozwoju urządzeń sieciowych. Począwszy od 1 stycznia 2023 roku dział AXG (Accelerated Computing Systems and Graphics) Intela przestaje istnieć, i zostaje rozbity na dwie części. Opracowywanie, produkcja i sprzedaż GPU dla serwerów zostaje częścią działu Data Center and AI, a wyniki finansowe będą rozliczna w ramach tego działu, natomiast opracowywanie, produkcja i sprzedaż kart graficznych Intel ARC dla graczy będzie rozliczana w ramach działu Client Computing, który sprzedaje głównie procesory dla komputerów stacjonarnych i laptopów.

Intel ogłosił też porzucenie dalszego rozwoju swoich switchy i rozwiązań sieciowych, oraz porzucenie badań i rozwoju w tym obszarze. W 2019 roku Intel przejął firmę Barefoot Networks, zintegrował jej zespół inżynierów ze swoim, i zaczał oferować switche dla serwerowni z serii Tofino, wyposażone w nowsze i produkowane u siebie procesory Tofino 3. Sprzedaż tych urządzeń była rozliczna w ramach działu Networtk and Edge. Dotychczasowe urządzenia będą oferowane jeszcze przez jakiś czas, ale nie powstaną już ich nowsze serie.

Ostatnim z zapowiedzianych redukcji kosztów to anulowanie budowy nowego centrum badań i rozwoju w Hillsboro w stanie Oregon (oszczędność 700 mln USD), oraz porzucenie programu Pathfinder, w ramach którego krzemowy gigant rozpoczął już opracowanie własnych próbek procesorów z architekturą RISC-V. Prace te nie będą już kontynuowane.


Wracając do działu AXG, powstał on w 2017 roku wraz z rozpoczęciem przez Intela zadania opracowania własnych wydajnych GPU (i konkurowania na tym polu z Nvidią i AMD). Dział zajmował się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą kart graficznych dla konsumentów oraz do zastosowań profesjonalnych / serwerowych. Był on księgowo rozliczany niezależnie, a wyniki finansowe działu AXG były publikowane oficjalnie począwszy od 1. kwartału 2021 roku, czyli okresu kiedy dział AXG rozpoczął jakąkolwiek sprzedaż.

Latem 2022 roku analitycy podsumowali, że w całym swoim dotychczasowym okresie działalności dział AXG odnotował stratę w wysokości 3,5 mld USD, z czego strata 2,1 mld USD przypadła na 6 kwartałów w okresie od 1. kwartału 2021 roku do 2. kwartału 2022 roku, a pozostałe 1,4 mld. USD to środki wydane na prace projektowe i wynagrodzenia inżynierów w latach 2017-2020. Decyzja o jego podzieleniu na dwie części wchłonięcia przez pozostałe działy Intela jest prawdopodobnie próbą ukrycia strat finansowych działu AXG, i jednocześnie obciążenia nimi lepiej prosperujących działów Data Center and AI oraz Client Computing.





 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. RISC-V (autor: Conan Barbarian | data: 29/01/23 | godz.: 14:11)
    Pamiętam świetnie jak Intel twierdził, że nigdy nie wejdzie w DDR i brnął w zaparte w Rambus DRAM, tworząc gnioty 810, 820.
    Przyjdzie czas, to Intel przeskoczy w RISC-V w 5 minut, ale inni mogą być już wówczas 5 lat w przyszłości.


  2. @ 1 (autor: power | data: 31/01/23 | godz.: 16:24)
    Wybor pamieci przez intela pomiedzy DDR, a RAMBUS to jest co innego, niz wybor pomiedzy x86, a RISC-V.
    Zreszta wybor RISC-V moze byc oplacalny dla innych firm, ktore nie chca tworzyc wlasnego CPU od zera lub nie moga same tego zrobic.
    Wtedy firmy te oszczedzaja kupe pieniedzy na projekcie.
    Intel juz ma gotowe i sprawne CPU x86. Dlatego nie ma obecnie sensu by intel pakowal sie w cos nowego, co byloby drogie (malo sztuk, efekt skali) i bez kompatybilnosci z x86.
    Moze kiedys bedzie oplacalne przejscie na RISC-V, gdy juz zostanie usprawniony. Teraz lepiej jest poczekac, az inni wloza kase w jego rozwoj i dopiero wtedy przejsc na gotowe. :)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.