Podstawka LGA 7529 dla Xeon Granite Rapids i Sierra Forest
Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 19:04
(2)
Wraz z nowymi procesorami serwerowymi Xeon Scalable 4. generacji (Sapphire Rapids) zadebiutowała też nowa podstawka - LGA 4677. Ma ona o kilkaset pinów więcej i większe wymiary niż dotychczasowa LGA 4189 (stosowana w poprzednich Xeonach z serii Ice-Lake), co pozwala zmieścić pod osłoną termiczną układy krzemowe o większej powierzchni. Fakt ten oczywiście został wykorzystany przez Intela, a nowe Xeony otrzymały 4 układy krzemowe zawierające łączenie do 60 rdzeni Golden Cove. Z gniazda LGA 4677 skorzystają jeszcze procesory Xeon Emerald Rapids, czyli ulepszona wersja Sapphire Rapids, natomiast dla kolejnych procesorów serwerowych Intel przygotował jeszcze większe gniazdo LGA.
Będzie nim LGA 7529, przeznaczone dla procesorów Xeon z serii Granite Rapids-SP i Sierra Forest, które mogą zadebiutować pod koniec 2024 roku. W sieci właśnie pojawiły się zdjęcia podstawki LGA 7529 jak i całej dwuprocesorowej serwerowej płyty głównej z tymi podstawkami.
W porównaniu do LGA 4677. gniazdo LGA 7529 będzie obsługiwać pamięci DDR5 w konfiguracji aż 12-kanałowej, podobnie jak podstawka AMD SP5 dla procesorów EPYC 4. generacji (Genoa). Warto tutaj dodać, że według nieoficjalnych informacji procesory Granite Rapids-SP będą wyposażone w do 132 rdzeni rdzeni Redwood Cove (następca Golden i Raptor Cove).
Natomiast Xeony z serii Sierra Forest otrzymają wyłącznie efektywne rdzenie Skymont (ulepszona wersja Gracemont), ale w dużej ilości - przynajmniej 256, a według innych doniesień nawet 334 rdzenie. Xeony Sierra Forest mają być odpowiedzią na 128 rdzeniowe procesory EPYC Bergamo z rdzeniami ZEN 4c i ich przyszłe wersje z prawdopodobnie 256-rdzeniami ZEN 5c.
K O M E N T A R Z E
LGA 7529 (autor: Conan Barbarian | data: 31/01/23 | godz.: 19:45) Jest wyraźna przewaga Intela nad AMD, u AMD w SP5 tylko 6096 landów.
Poprawcie Bermago bo kłuje po oczach. (autor: Mario1978 | data: 1/02/23 | godz.: 16:21) Na chwilę obecną wiemy, że Intel musi zacząć korzystać z litografii TSMC jak chce poprawić wydajność na Watt. Najnowsze rozwiązania AMD pokazują, że AMD może mieć niezwykle oszczędne CPU Serwerowe i jednocześnie prądożerne. Intel z mniejszą wydajnością osiąga nieznacznie mniejszy pobór energii ale za to nie potrafią być oszczędni. Tam gdzie u Intela jest oszczędność energii u AMD dopiero zaczyna się zjazd w poborze. Na rynku serwerów mamy deklasację rozwiązań Intel. Jeżeli procesor serwerowy od AMD w trybie oszczędnym dla Zen 4 z 96 rdzeniami potrafi zejść do zapotrzebowania na moc nieco powyżej 36W a Intel potrzebuje 172W to zbliżające się Epyc Bergamo czyli Zen 4c całkowicie zniszczy marzenia Intela. https://uploads.disquscdn.com/...766b33e4e67bf.png
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.