Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 28 lutego 2023 
    

Intel ogłasza gotowość do produkcji w litografii 7nm "Intel 4"


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 18:26
(2)
Intel poinformował o gotowości do produkcji układów scalonych w swojej najnowszej litografii "Intel 4", która do 2021 roku funkcjonowała pod nazwą 7nm. Nowa litografia wykorzystuje foto-naświetlanie przy użyciu najnowszej techniki EUV (Extreme Ultra Violet) wykorzystującej fale światła o długości 13.5 nm, co pozwala na wytrawianie mniejszych obwodów z większą dokładnością względem foto-naświetlania DUV stosowanego przez Intela w procesie 10nm "Intel 7". Litografia Intel 4 oferuje prawie dwukrotnie większą gęstość upakowania tranzystorów niż dotychczasowa Intel 7, a według wstępnych ocen jej parametry mogą być porównywalne do litografii 5nm lub 4nm od TSMC.

Dokładniej będzie można to ocenić dopiero kiedy na rynek trafią pierwsze układy scalone wyprodukowane w procesie Intel 4, jakimi będą rdzenie "Core Tile" procesorów Core 14. generacji, których debiut jest planowany w 2. połowie tego roku.

Jednocześnie Intel podkreślił, że jest na dobrej drodze do szybkiego wprowadzenia swoich kolejnych trzech procesów litograficznych. Litografia Intel 3, czyli ulepszona wersja Intel 4 ma być gotowa w 2. połowie tego roku, całkiem nowe litografie Intel 20A i Intel 18A z tranzystorami typu GaaFET mają być gotowe jeszcze w 2024 roku.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. W końcu coś się ruszyło u niebieskich (autor: ekspert_IT | data: 1/03/23 | godz.: 12:03)
    Nareszcie czasy gdy nie mogli okiełznać 10nm odchodzą w słusznie minioną przeszłość...

  2. @1. (autor: Mariosti | data: 2/03/23 | godz.: 13:15)
    Jest jeszcze kwestia mocy produkcyjnych w danym procesie.

    Pamiętam że kilka lat temu intel twierdził że zejdzie poniżej 14nm bez pomocy maszyn EUV, przez co ich nie zamówili od ASML, przez co mieli lata opóźnień, przez co potem nie byli w kolejce do dostaw z ASML.

    W pewnym momencie, parę lat temu przy problemach z 10nm była chyba informacja o tym że intel zamówił ileś tam maszyn EUV i po tych kilku latach, to odblokowanie brzmi w dużej mierze jakby właśnie zaczęli pracować na aktualnym sprzęcie EUV, co "jak okazuje się", znacznie ułatwia prace nad nowymi procesami...

    Niemniej jednak pozostaje pytanie ile mają tych maszyn i jaki wolumen mogą produkować w tych nowych procesach, bo możliwe że jest to niestety relatywnie mała moc produkcyjna względem np tsmc (ale zapewne z czasem będzie lepiej i chyba intel już nie popełni drugi raz tego samego błędu).


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.