Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Czwartek 9 marca 2023 
    

Nowe dane o obecnym poziomie produkcji układów scalonych w TSMC


Autor: Zbyszek | źródło: DigiTimes | 22:44
(2)
Od 2020 roku do połowy 2022 roku fabryki firmy TSMC, czyli największego na świecie producenta układów scalonych, pracowały na pełni swoich możliwości, a liczba zamawianych układów scalonych była wyższa niż możliwości produkcyjne tajwańskiej firmy. Cierpieli przez to niektórzy producenci, np. AMD i Sony - dla przykładu konsole PlayStation 5 były wytwarzane w niewystarczających ilościach wskutek niedoboru układów scalonych. Ta sytuacja odeszła w niepamięć w 2. połowie 2022 roku, wraz ze znaczącym spadkiem zapotrzebowania na komputery osobiste i układy scalone dla szeroko rozumianej branży IT. Teraz w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, w jakim stopniu obciążone są obecnie linie produkcyjne TSMC.

W przypadku najnowszej litografii 3nm, po tym gdy z obioru 3nm układów GPU dla procesorów Meteor Lake wycofał się Intel, jedynym odbiorcą 3nm układów scalonych jest Apple, a obłożenie linii produkcyjnych wynosi około 50 procent. Apple ma odbierać po 50-55 tysięcy wafli miesięcznie, podczas gdy możliwości TSMC wytwarzania 3nm chipów to obecnie 100 tysięcy wafli miesięcznie.

W przypadku procesu litograficznego 5nm i jego ulepszonej wersji o nazwie 4nm, obecne obłożenie linii produkcyjnych ma wynosić około 80 procent całkowitych mocy produkcyjnych. Dla litografii 7nm i 6nm to natomiast około 70 procent.

 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 3 nm (autor: Conan Barbarian | data: 12/03/23 | godz.: 10:28)
    Lepiej niech AMD szybko zrobi rezerwację na te 3 nm u TSMC, gdyż Intel bez końca nie będzie w czarnej dupie.

  2. To nie ma znacznia. (autor: Mario1978 | data: 13/03/23 | godz.: 17:26)
    Znaczenie ma w tej chwili koszt produkcji układów scalonych w USA w fabrykach TSMC. Było z góry wiadome, że nie będzie tanio ze względu na koszty a teraz nagle dopiero ci wielcy specjaliści zauważyli iż koszt produkcji na terenie USA będzie wyższy o 50% niż na Tajwanie. USA robi to wszystko na siłę by pokazać jak każdy kraj musi się im podporządkować. Samsung w 80% należy do inwestorów z USA i jak widać nie mogą się wychylać bo USA wybrało TSMC.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.