Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 15 marca 2023 
    

Intel Xeon Sapphire Rapids - ruszają dostawy


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 15:16
(2)
Intel poinformował o rozpoczęciu dostaw swoich najnowszych procesorów serwerowych - Xeon Scalable 4. generacji oraz Xeon Max (nazwa kodowa Sapphire Rapids). Procesory te oficjalnie debiutowały na początku stycznia, ale wówczas była to tylko tzw. papierowa premiera. To zmienia się wraz z dniem 15 marca - nowe procesory są już dostarczane do operatorów usług chmurowych oraz do producentów serwerów. Firmy dysponujące własną infrastrukturą serwerową także od dzisiaj mogą zamawiać serwery z procesorami Xeon Scalable 4. generacji oraz Xeon Max. Nowe Xeony są wytwarzane w litografii Intel 7, mają do 60 rdzeni Golden Cove, i budowę modułową - składają się z do czterech oddzielnych rdzeni krzemowych połączonych ze sobą, każdy z 15 rdzeniami.

Xeony Scalable 4. generacji są przeznaczone do współpracy z pamięcią RAM typu DDR5, natomiast Xeon Max różnią się tym, że zamiast DDR5 jako RAMu używają własnej pamięci HBM o pojemności 64 GB. Ta wersja jest dedykowana do zastosowań, które wymagają szybkiego wykonywania operacji w pamięci RAM, a nie jej dużej pojemności.

Intel chwali się, że w porównaniu do poprzednich Xeonów Scalable 3. generacji (seria Ice Lake, do 38 rdzeni Sunny Cove), nowe Xeony oferują średnio o 53 procent większą wydajność w typowych zastosowaniach, i nawet do 10 razy wyższą w zastosowaniach specjalizowanych związanych ze sztuczną inteligencją.

Poza tym nowe Xeony obsługują też instrukcje AMX (Advenced Matrix Extensions) przyspieszające obliczenia na macierzach, a także mają funkcję Optimized Power Mode - końcowy użytkownik procesora może zdecydować o obniżeniu zużycia energii o 20 procent, a strata wydajności z tego powodu ma wynosić około 5 procent.

Szczegółowa lista i specyfikacja nowych procesorów jest dostępna na stronie ark.intel.com 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel Xeon Sapphire Rapids (autor: Conan Barbarian | data: 15/03/23 | godz.: 16:19)
    Zatem AMD tak docisnęło Intela, że sami siebie przeskoczyli, ale nadal do Epyc Genoa mają ocean do pokonania. Do tego najbardziej lukratywny sektor IT stracony na lata.

  2. @temat. (autor: Mariosti | data: 16/03/23 | godz.: 09:46)
    No i dalej, Intel wypuścił gorsze CPU, droższe i zużywające więcej energii.. a na dodatek wymyślili najbardziej patologiczny w historii mechanizm montowania CPU w sockecie razem z chłodzeniem.

    Jakby te xeony były chociaż tańsze od konkurencyjnych Epyc'ów to to miałoby jakiś sens logiczny, ale tak nie jest, a i tak się SR sprzedają, także widać że dalsza część rynku CPU serwerowych jest z jakiegoś powodu zabetonowana... ale w sumie skoro takie decyzje zależą od tego samego managementu wielkich korpo który jest odpowiedzialny za patologiczną politykę globalnych finansów, oraz za patologiczne nabijanie kabzy Komunistycznym Chinom, to w sumie nie dziwi mnie że wolą marnować kasę na gorsze procesory do serwerów już od kilku lat...

    Sam w dużym korpo nie mogę się przebić mimo tworzenia raportów z testów które czarno na białym pokazują jakie to gówno jest (np Ice Lake, a w szczególności Cascade Lake aka. SkyLakeRev3)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.