Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 kwietnia 2023 
    

Intel wycofuje się ze sprzedaży własnych serwerów


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 05:53
(1)
Intel przeżywa ostatnio nie najlepszy dla siebie okres. Znaczny spadek sprzedaży komputerów na rynku konsumenckim, a jednocześnie utrata części udziałów w rynku serwerowym na rzecz AMD EPYC i procesorów ARM powodują, że przychody firmy wyraźnie się zmniejszają. Przychody Intela w 2020 i 2021 roku wynosiły odpowiednio: 77,8 i 79,0 mld USD, lecz w 2022 roku spadły do 63,1 mld USD, a w obecnym 2023 roku mają spaść poniżej 50 mld USD. Nic więc dziwnego w tym, że kierownictwo Intela usilnie szuka oszczędności, a najnowszym posunięciem jest rezygnacja ze sprzedaży własnych serwerów.

Do tej pory poza procesorami Xeon Intel oferował też własne serwery z tymi procesorami. Były one popularne głównie w USA, a w skali globalnej ich sprzedaż była znacznie mniejsza niż sprzedaż serwerów firm HP czy DELL. Teraz firma zaprzestanie ich sprzedaży, pozostawiając w ofercie wyłącznie urządzenia składowe serwerów, takie jak np. procesory, chipsety i karty sieciowe. W praktyce Intel przestanie projektować i sprzedawać serwery, które dla niego montował wybrany poddostawca.

Przypomnijmy wcześniejsze posunięcia Intela prowadzące do redukcji kosztów działalności:
- sprzedaż działu pamięci Optane do firmy Micron (2022)
- redukcja zatrudnienia o 10 procent (październik 2022)
- anulowanie budowy nowego centrum badań i rozwoju (styczeń 2023)
- porzucenie programu rozwoju własnych procesorów RISC-V (styczeń 2023)
- porzucenie dalszego rozwoju swoich switchy i rozwiązań sieciowych z serii Tofino, które były rozwijane od 2019 roku po przejęciu firmy Barefoot Networks (styczeń 2023)
- redukcja wynagrodzeń zasadniczych o 5-15 procent, likwidacja premii kwartalnych i rocznych (luty 2023).


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Jakoś 5 lat temu znaliśmy specyfikację N5 od TSMC (autor: Mario1978 | data: 14/04/23 | godz.: 12:08)
    zaś 3 lata temu było ona dokładnie opisana. Ze względu na to jak dużą firmą jest Intel nie mają szans tego przejść cało tak jak AMD. Jednak mieli dużo czasu na to by psychicznie się do tego przygotować. Błąd Intela polegał na tym, że już w 2017 roku nie podpisywali umów z TSMC. Mogli chociaż coś produkować dla siebie by ich projekty idealnie sparowały się z procesem produkcji od TSMC. A tak AMD wiele lat dopracowywał swoje projekty pod proces produkcji TSMC i dlatego już teraz Zen 5 na przyszły rok od AMD jest zapowiedzią ich własnej dominacji. Tylko ARM i RISC-V a w bliskiej przyszłości RISC-VI itd. staną się zagrożeniem dla AMD. Pytanie czy Intel przetrwa chociaż w tym roku w obecnej postaci ze względu na to jak duży jest będzie niedługo wiadome.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.