Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 kwietnia 2023 
    

Sprzedaż notebooków z procesorami ARM będzie rosnąć


Autor: Zbyszek | źródło: Counterpoint Research | 18:47
(5)
Zdaniem analityków z Counterpoint Research, sprzedaż notebooków z procesorami opartymi o architekturę ARM wzrośnie dwukrotnie w ciągu najbliższych czterech lat, a urządzenia tego typu stanowić będą w 2027 roku znaczącą część sprzedaży wszystkich komputerów przenośnych. Udział notebooków z procesorami ARM w ogólnej sprzedaży komputerów przenośnych wyniósł w 2021 roku 10,7 procent, a w 2022 roku 12,8 procent. W bieżącym roku ma to być od 14 do 15 procent, a w 2027 roku już 25 procent ogólnej sprzedaży. W takiej sytuacji, 1 na 4 sprzedawane komputery przenośne miałby procesor z architekturą ARM.

Jednocześnie Counterpoint Research przewiduje stopniowy spadek udziału procesorów typu x86 w komputerach przenośnych, oraz że stosunek sprzedaży procesorów Intela i AMD będzie bardzo podobny jak obecnie, tj. Intel w kolejnych latach nadal sprzedawał będzie około 4 razy więcej procesorów laptopowych niż AMD.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. a co tak (autor: Markizy | data: 15/04/23 | godz.: 11:33)
    naprawdę ma ludzi zachęcić do wyboru architektury ARM?

  2. Już od wielu lat słyszę o tym, że ARM wykosi x86 w laptopach (autor: rookie | data: 15/04/23 | godz.: 11:35)
    A jakoś tak się nie dzieje. Netbooki to pieść przeszłości (kto pamięta jak ludzie pasjonowali się tanimi 'atomami' w 2010). Jakoś jest tak, że arm nie przebija się do ekosystemu Windowsowego a x86 do Androidowego... ARM dzięki większej konkurencji miał być tani ale jakoś tani nie jest bo porządny telefon/tablet/laptop na ARM kosztuje krocie...

  3. @2. (autor: Mariosti | data: 15/04/23 | godz.: 14:14)
    ARM sprawdził się dobrze w nowych Mac'ach ale tylko dlatego że ma pierdylion akceleratorów sprzętowych i zamknięte środowisko oprogramowania ciasno zintegrowanego z tymi akceleratorami sprzętowymi.


    x86, jak bardzo niedoskonałe jest, zapewnia bardzo wysoki poziom uniwersalnej wydajności. Akceleratory sprzętowe które posiada są często też uniwersalne (jak avx, fmt itp), albo wręcz całkowicie obowiązkowe we współczesnym sprzęcie (jak akceleratory kryptograficzne), z tego powodu na x86 dobrze działa bardzo szeroka paleta oprogramowania, a ARM do świetnego działania wymaga dedykowanego sprzętu i dedykowanego softu.

    Innymi słowa nie ma czegoś z niczego i wysoka efektywność energetyczna ARM ma swój koszt.


  4. ... (autor: power | data: 16/04/23 | godz.: 00:09)
    Nie widze zadnego powodu zeby w najblizszych latach ludzie mieli masowo przejsc z x86/64 na ARM.
    Do takiego przejscia potrzebne sa:
    -szybsze uklady
    -lepsze oprogramowanie
    -nizsza cena
    Jak na razie nie widac zadnej "rewolucji" u ARM w w tych trzech aspektach.
    ARMy nie przegonily x86/64 w wydajnosci (do wyboru jest wydajnosc lub efektywnosc energetyczna - fizyki nie oszukasz).
    Google zapowiada porzucenie Androida i przejscie na FuchsiaOS (juz widze jak ludzie poleca na system bez softu). :)
    Nowe ARMy sa coraz drozsze. A to nie koniec i beda jeszcze drozsze, ze wzgledu na nowy system licencyjny ARM. :)


  5. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 21/04/23 | godz.: 20:44)
    ilosc akcelelatorow sprzetowych w x86 poraza gdyby x86 wykonywalo zwykly kod x86 i nie urzywalo zadnej akceleracji efekt bylby porazajacy porazajacy na tyle ze byby to jedne z najmniej wydajnych archi na rynku wydajnosc x86 bierze sie tez z tego ze kompilatory jak i oprogramowanie dopracowywano przez dziesiatki lat :D a "uniwersalnosc" bierze sie stad ze jest bardzo stara lista rozkazow i zdominowala swiat na moment w x86 nie ma nic uniwersalnego wrecz przeciwnie to jedna z najbardziej zamknietych i odrzucajacych architektor :D ale w sumie nikt poza apple sie nie zdecydowal na jakis cpu oparty na arm nie bedacym wyspecjalizowanym cpu albo low power cpu :D nie mowiac o sprzecie ogolnego przeznaczenia podobnym do peceta.. newet jesli sie cos pojawia to jest robione przez mala firme jako bardziej demo technologiczne po czym jest dopasowywane do jakis tam serwerow ktore powoli wypieraja serwery na x86 :D zdrugiej strony skoro male firmy bedace jesli chodzi o wielkosc 1 % intela potrafia zrobic cpu ktory ma 60 %w porywach 80 % odpowiednika inteliny to swiadczy mimo wszystko o tym ze arm ma potencjal niestety arm stal sie molochem ktory bardziej prubuje wciskac ile sie da ze wszystkich dookola niz jest zaintereswany rozwojem wlasnej architektory co w sumie jest przykre..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.