Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 18 kwietnia 2023 
    

Intel kończy produkcję Blockscale ASIC


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 23:02
(2)
Intel poinformował o zakończeniu produkcji swojego procesora Blockscale ASIC, zaprojektowanego specjalnie do obliczania haszy (SHA-256) i wydobywania tzw. kryptowalut. Chip został opracowany w latach 2020-2021, i był dostępny w ofercie krzemowego giganta od kwietnia 2022 roku, a teraz po roku obecności w cenniku Intela, zostaje z niego wykreślony. Pojedynczy Blockscale ASIC jest niewielkim rdzeniem krzemowym o powierzchni kilkudziesięciu milimetrów kwadratowych, cechującym się poborem energii od 4,8 W do 22,7 W (w zależności od częstotliwości taktowania).

Chip był dostępny dla zainteresowanym nim producentów urządzeń do wydobywania kryptowalut - mogli oni łączyć ze sobą wiele chipów Blockscale ASIC na jednej płycie głównej, uzyskując koparki o wysokim wydajności i często znacznym poborze energii. Zaletą Blockscale ASIC miała być wysoka efektywność energetyczną wynoszącą nawet około 26J/TH.

Wygląda na to, że wraz ze spadkiem zainteresowania kryptowalutami liczba firm chcących kupować Intel Blockscale ASIC do swoich koparek była zbyt niska, aby nadal utrzymywać ten układ w ofercie.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. dziwne (autor: Markizy | data: 19/04/23 | godz.: 20:01)
    że takiego układu ASIC nie można zagospodarować do jakiegoś ciekawszego zastosowania niż krypto waluty.

  2. mozna (autor: pawel1207 | data: 20/04/23 | godz.: 04:11)
    ale w swoim czasie schodzil w olbrzymich ilosciach obcenie to tylko maly tego co sie dzialo jescze rok temu intel to durzy producent to mu sie nie oplaca trzymac kurczacego sie rynku ... zwlaszcze ze nigdy nie byl jego liderem ... a mniejsza produkcja dla intela nie jest oplacalna to nie znaczy ze nie ma zysku tylko to ze lepiej sie skupic na rynku ktory daje wyzszy profit ... gdzie indziej zarobia wiecej zwykla optymalizacja koszt/ zyski ...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.