Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 24 kwietnia 2023 
    

Intel Xeon Emerald Rapids na zdjęciach, próbki już dostępne do testów


Autor: Zbyszek | źródło: Intel/Twitter | 10:12
W marcu, po prawie roku opóźnienia Intel rozpoczął sprzedaż swoich najnowszych procesorów serwerowych Xeon Scalable 4. generacji o nazwie kodowej Sapphire Rapids. Składają się one z czterech układów krzemowych wytwarzanych w litografii Intel 7, które zawierają po 15 rdzeni Golden Cove (łącznie do 60 rdzeni na cały procesor). Xeony Sapphire Rapids są zgodne z nową podstawką LGA 4677 i pamięciami DDR5, ich wskaźnik TDP sięga 350W. Natomiast rok opóźnienia premiery wskazuje, że ich następcy mogą trafić na rynek bardzo szybko - według ostatnich doniesień nastąpi to już pod koniec 3. kwartału 2023 roku.

Wówczas na rynku zagoszczą procesory Xeon Scalable 5. generacji o nazwie kodowej Emerald Rapids, czyli zasadniczo ulepszone wersje Sapphire Rapids. Nowe procesory będą nadal wytwarzane w litografii Intel 7, nadal zgodne z ta samą co Sapphire Rapids podstawką LGA 4677, i mają zaoferować do 64 rdzeni Golden Cove (o 4 więcej), wyższe częstotliwości taktowania i powiększone pamięci podręczne.

21 kwietnia Intel poinformował producentów płyt głównych i serwerów o gotowości do wysyłki próbek Xeonów Emerald Rapids w wersji R-0. W sieci pojawiły się też pierwsze zdjęcia tych procesorów, które wskazują na inną budowę niż w przypadku Sapphire Rapids - zamiast czterech układów krzemowych każdy z 15 rdzeniami, w Emerald Rapids mamy dwa układy krzemowe każdy z 32 rdzeniami. Mniejsza liczba interfejsów do komunikacji z sąsiednimi układami krzemowymi pozwoliła zapewne dodać po dwa rdzenie do każdego z chipów.

Nowe Xeony Scalable 5. generacji nie będą jednak żadną rewolucją, a tylko lekką ewolucją swoich poprzedników czyli Sapphire Rapids. Rewolucją mogą być przygotowywane na 2. połowę 2024 roku Xeony 6. generacji o nazwie kodowej Granite Rapids (podstawka LGA 7529), które według dostępnych informacji zaoferują aż 132 rdzenie Redwood Cove wytwarzane w litografii Intel 3. 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.