Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 18 maja 2023 
    

Jak wybrać najlepszej jakości procesor AMD?


Autor: materiały partnera | 13:20
Użytkownicy komputerów przy wyborze nowego sprzętu i szczególnie analizowania poszczególnych parametrów bardzo często zwracają uwagę na rodzaj i szybkość danego procesora. Poza tym na działanie urządzenia do pracy czy do gier wpływać będzie też między innymi architektura danej jednostki, możliwość podkręcania taktowania bazowego lub deklarowany przez producenta pobór mocy. Od kilku lat dużym powodzeniem w tym segmencie rynku cieszą się procesory AMD, które niewątpliwie stały się bardzo konkurencyjne i pozwalają osiągać wyśrubowane efekty. Wybór konkretnego zależy od rodzaju i częstotliwości zadań, które wykonuje się na komputerze.


Dlaczego warto wybrać procesory AMD?


Procesory AMD https://www.sferis.pl/procesory-2895/amd są produkowane przez firmę Advanced Micro Devices, Inc. Są to jedne z najpopularniejszych podzespołów na rynku komputerowym obok procesorów Intel. Procesory AMD są oparte na architekturze x86 i x86-64, co oznacza, że są zgodne z większością systemów operacyjnych i aplikacji. Producenci komputerów wykorzystują je w różnych urządzeniach – w komputerach stacjonarnych, laptopach, serwerach czy konsolach do gier. Oczywiście w ofercie znanej marki znaleźć można różne linie.


W komputerach stacjonarnych świetnie sprawdza się najnowsze generacje procesorów Ryzen. Jest to najnowsza i najbardziej zaawansowana seria procesorów AMD. Oferuje wysoką wydajność dla użytkowników domowych i profesjonalistów, w tym dla zadań takich jak obróbka grafiki, programowanie czy granie. Seria Ryzen Threadripper natomiast jest przeznaczona do zastosowań profesjonalnych i dla entuzjastów, którzy wymagają jeszcze większej mocy obliczeniowej. Procesory w tym wypadku posiadają one wiele rdzeni i wątków, co pozwala na równoległe przetwarzanie zadań. W laptopach instalowana jest seria Ryzen Mobile. Oferuje wysoką wydajność i niskie zużycie energii dla przenośnych komputerów. Te procesory dostosowane do pracy zdalnej, rozrywki i tworzenia multimediów. Do serwerów przeznaczona jest seria EPYC. To procesory serwerowe, które oferują dużą liczbę rdzeni i wątków, co pozwala na obsługę wielu równoczesnych zadań. Są one wykorzystywane w centrum danych i serwerach o dużych wymaganiach obliczeniowych.


Na co zwracać uwagę, wybierając procesory amd ryzen – częstotliwość taktowania procesora, zintegrowany układ graficzny


Procesory AMD wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami. To oznacza, że często oferują podobną lub lepszą wydajność niż konkurencyjne procesory Intel Core w tej samej klasie, ale w niższej cenie. Ważne są także technologie specyficzne dla AMD – Precision Boost, które automatycznie zwiększa taktowanie procesora w zależności od obciążenia, czy też technologia wirtualizacji AMD-V, która umożliwia uruchamianie wielu systemów operacyjnych na jednym fizycznym procesorze.


Wybierając konkretny procesor AMD, trzeba więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to liczba rdzeni i wątków. To informacja o tym, ile niezależnych jednostek obliczeniowych ma procesor, a liczba wątków odnosi się do zdolności procesora do jednoczesnego przetwarzania wielu wątków. Procesory AMD oferują różne konfiguracje rdzeni i wątków, które wpływają na wydajność wielozadaniową. Im więcej rdzeni i wątków, tym lepiej procesor będzie radził sobie z równoczesnym wykonywaniem różnych zadań. Natomiast częstotliwość taktowania procesora określa, jak szybko działa pojedynczy rdzeń procesora. Wyższe taktowanie oznacza szybsze wykonywanie pojedynczych zadań. Jednak sama wartość taktowania nie jest jedynym wyznacznikiem wydajności procesora. Warto zauważyć, że różne modele procesorów mogą mieć różne taktowania, a wydajność może się różnić w zależności od architektury i innych czynników. Kluczowa jest też pamięć podręczna (Cache), architektura – na przykład Zen, Zen 2, Zen 3, oraz maksymalna moc TDP.


 


Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.