Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Sobota 2 września 2023 
    

Procesory Ryzen 8000 Granite Ridge otrzymają ten sam 6nm chiplet I/O


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 11:40
(1)
W 2024 roku AMD wprowadzi na rynek procesory wyposażone w kolejną generację rdzeni ZEN, czyli ZEN 5 i ZEN 5c. Będą to serwerowe procesory EPYC 5. generacji (nazwa kodowa Turin), przeznaczone dla komputerów stacjonarnych procesory Ryzen 8000 (nazwa kodowa Granite Ridge) i ich odpowiedniki dla laptopów o nazwie Fire Range, a także przynajmniej dwa procesory dla komputerów przenośnych - APU Strix Point i Strix Halo. Jak już wiemy rdzenie ZEN 5 zostaną opracowane równolegle dwa dwóch procesów litograficznych - 4nm i 3nm. Część procesorów z rdzeniami ZEN 5 będzie wytwarzana w litografii 4nm, a część w nowszej o generację litografii 3nm.

W litografii 3nm na pewno produkowane będą chiplety z rdzeniami ZEN 5 do procesorów serwerowych, a w litografii 4nm na pewno monolityczne APU Strix Point. Można oczekiwać, że desktopowe procesory Ryzen 8000 (Granite Ridge) otrzymają chiplety z rdzeniami ZEN 5, wytwarzane w litografii 3nm, i będą to po prostu te same chiplety jak dla procesorów serwerowych. Dedykowany dla laptopów Strix Halo ma byc natomiast procesorem modułowym tzn. zbudowanym z różnych, polączynych ze sobą układów scalonych.

Dotychczasowe informacje wskazywały, że cała seria procesorów Ryzen 8000 otrzyma zintegrowane układy graficzne z architekturą RDNA 3.5. Oznaczałoby to, że nowe desktopowe Ryzeny 8000 otrzymają inny chiplet I/O niż stosowany w desktopowych procesorach z serii Ryzen 7000 (ten posiada IGP z architekturą RDNA 2).

Według najnowszych doniesień zintegrowane IPG z architekturą RDNA 3.5 trafią otrzymaja tylko procesory laptopowe, a desktopowe Ryzeny serii 8000 otrzymają taki sam 6nm chiplet I/O jaki jest stosowany w obecnych procesorach, ze zintegrowanym IGP opartym o architekturę RDAN 2.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A co z serią 6000 pod AM4? (autor: rookie | data: 3/09/23 | godz.: 19:27)
    Czekamy na 'rebranding' laptopowych układów?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.