Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 19 września 2023 
    

Intel prezentuje działający procesor Core 16. generacji Lunar Lake


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 23:45
(3)
Podczas konferencji Intel 2023 InnovatiON, krzemowy gigant zaprezentował działającą próbkę układu krzemowego procesorów Lunar Lake. Jest to o tyle znaczące, że mowa tutaj o procesorach, które trafią na rynek w 2025 roku jako Core 16. generacji, i będą następcami mających zadebiutować w 2. połowie 2024 roku procesorów Core 15. generacji o nazwie kodowej Arrow Lake. Zaprezentowanym chipem był Compute Tile wykonany w litografii Intel 18A, wyposażony w rdzenie x86 jeszcze nowsze niż Redwood Cove i Crestmont, oraz procesor NPU (Neural Processing Unit) trzeciej generacji, służący do wykonywania obliczeń związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

Podczas pokazu wykorzystany został właśnie rdzen NPU, który wykonał zadania w modelu GPT. Posiadanie działającej próbki chipletu Compute Tile na 2 lata przed premierą procesorów dobrze świadczy o postępach prac prowadzonych przez Intela.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Dlaczego Intel kurczowo trzyma się wyeksploatowanej marki core? (autor: rookie | data: 21/09/23 | godz.: 07:07)
    Każdy pamięta kilkuprocentowe przyrosty wydajności między generacjami i nieśmiertelne 14nm. Teraz Intel weszedł w chiplety a to idealna okazja do oderwania nazewnictwa od przeszłości. Bo jaki element wspólny będzie mieć chipletowa budowa nowych CPU do takiego sandy bridge?

  2. moze (autor: pawel1207 | data: 22/09/23 | godz.: 13:47)
    to nie wystarczajcy skok w sumie chiplety niczego dla urzytkownika nie wnosza poza zwiekszonymi opuznieniami i rozna jakoscia roznych czesci proca :D wnosza za to wiecej dla zmniejszenia kosztow bo na chipletach latwiej jest zbic koszty i wywindowac cene . albo bo trzymaja inna nazwa dla nowego cpu pozbawinego 32 bitow i czesci starych instrukcji ... ktorego gdzies tam zapowiadali w sumie taki odchudzony cpu raczej nie powienien nazywac sie core..

  3. @1. (autor: pwil2 | data: 2/10/23 | godz.: 13:48)
    Teraz będzie Core Ultra Hiper Extra i3 ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.