Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 2 listopada 2023 
    

Debiut Windows 11 w wersji 23H2


Autor: Zbyszek | źródło: Microsoft | 19:54
(9)
Microsoft ogłosił dostępność systemu Windows 11 w wersji 23H2, oraz opublikował zbiorczą aktualizację do tej wersji dla dotychczasowych użytkowników systemu. Nowa wersja jedenastki wprowadza zmianę długo wyczekiwaną przez użytkowników - można teraz wyłączyć scalanie przycisków na pasku zadań. Poza tym dodano odświeżony Eksplorator plików, możliwość sterowania oświetleniem RGB z poziomu ustawień systemowych, a aplikacja Czat została zastąpiona przez Teams (free), którą można też połączyć z telefonem i dzwonić oraz odbierać/wysyłać SMSy z poziomu Teams. Poza tym w Ustawieniach pojawiła się nowa zakładka Składniki Systemowe (Ustawienia > System > Składniki systemowe).

Poza tym Windows 11 23H2 wprowadza długo zapowiadaną funkcję Windows Copilot, czyli wirtualnego asystenta (czatbot) wykorzystujący sztuczną inteligencję BingAI, który w założeniu ma pomagać użytkownikom systemu w automatyzacji wielu zadań. Z chatbota można korzystać jak ze zwykłej wyszukiwarki, zadając mu na przykład pytania na przykład o godzinę w danym rejonie świata, pogodę w Twojej okolicy czy też wyniki ostatnich meczów. Niestety lub stety, Windows Copilot jest wyłączony na terenie Unii Europejskiej z powodu przepisów ustawy Digital Markets Act (DMA).


Poza tym, aktualizacja 23H2 zawiera też poprawki błędów, które rozwiązała wydana kilkanaście dni temu aktualizacja Moment 4 Update. Są to następujące poprawki i ulepszenia:

- Zmieniono angielską nazwę byłej Republic of Turkey. Nowa, oficjalna nazwa to Republic of Türkiye.
- Dodano obsługę zmianę waluty w Chorwacji z kuny na euro.
- Dodano obsługę zmiany czasu letniego (DST) w Syrii.
- Rozwiązano problem z fontdrvhost.exe, który przestawał odpowiadać, jeśli używano czcionek Compact Font Format w wersji 2 (CFF2).
- Rozwiązano problem wycieku pamięci w ctfmon.exe.
- Rozwiązano problem wycieku pamięci w TextInputHost.exe.
- Rozwiązano problem z Dynamicznym oświetleniem. Domyślny dostawca nie był ustawiany zgodnie z oczekiwaniami, gdy konfigurowano go przy użyciu plików Unattend.
- Rozwiązano problem z profilem Zapory systemu Windows (Windows Firewall). Kiedy znajdujesz się w sieci uwierzytelnionej za pomocą domeny, nieprawidłowo wykrywała ona domenę publiczną.
- Rozwiązano problem z programem Outlook. Przestawał on odpowiadać podczas drukowania na drukarce obsługującej Internet Printing Protocol (IPP), która ma długi czas odpowiedzi.
- Naprawiono błąd występujący podczas drukowania przy użyciu sterowników druku v4.
- Rozwiązano problem z ustawieniami sieci komórkowej. Nazwa operatora była błędna.
- Zaktualizowano profile Country and Operator Settings Asset (COSA) dla niektórych operatorów komórkowych.
- Rozwiązano problem blokujący połączenia zewnętrzne. Działo się tak po skonfigurowaniu usługi load balancera Kubernetes i włączeniu koligacji sesji.
- Rozwiązano problem z dostawcą usługi konfiguracji zapory sieciowej (CSP). - Synchronizacja urządzenia zatrzymywała się
- Rozwiązano problem z urządzeniami korzystającymi z funkcji Microsoft Defender Application Guard, na których zdefiniowano zasady Windows Information Protection (WIP) i skonfigurowano serwer proxy. Występował błąd zatrzymania.
- Rozwiązano problem po uruchomieniu resetowania przyciskiem. Nie można było skonfigurować rozpoznawania twarzy Windows Hello. Dotyczy to urządzeń z włączonym Windows Enhanced Sign-in Security (ESS).
- Rozwiązano problem z PowerShell w wersjach nowszych niż 7.3.1, który mógł blokować skrypty i uniemożliwiać ich działanie w Constrained Language Mode. Działo się tak po włączeniu zasady WDAC.
- Rozwiązano problem z ustawieniem "Automatycznie ukrywaj pasek zadań", którego nie można było włączyć za pomocą SHAppBarMessage().
- Rozwiązano problem z funkcją robocopy. Przełącznik /efsraw uniemożliwiał prawidłowe kopiowanie danych.
- Rozwiązano problem z klientem Device Management (DM). Sesja synchronizacji trwała dłużej, niż można się spodziewać, na enrollment status page (ESP).

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. U mnie na razie cisza (autor: Logan | data: 5/11/23 | godz.: 16:27)
  Kto? ma do pobrania w WindowsUpdate ?

 2. czyli (autor: marcin502 | data: 6/11/23 | godz.: 12:11)
  >Nowa wersja jedenastki wprowadza zmianę długo wyczekiwaną przez użytkowników - można teraz wyłączyć scalanie przycisków na pasku zadań
  .. czyli przywracaja to co zabrali . mozna tak sie bawić ciągle i "progress" jest,..


 3. u mnie poszło, jakieś to małe i mega szybko... (autor: ReMoS | data: 6/11/23 | godz.: 18:00)
  no ale ikonki są.

 4. za to u mnie (autor: @GUTEK@ | data: 6/11/23 | godz.: 19:27)
  pomimo aktualizacji do 23H2 nie pojawiła się opcja dotycząca scalania ikon na pasku, nie pomaga nawet włączenie tego przez gpedit lub rejestr. Kolejny babol w wydaniu ms.

 5. A nauczył się na pasku zadań wyświetlać nazwe aplikacji ? (autor: VP11 | data: 8/11/23 | godz.: 10:42)
  Bo z tym jest przeogromny problem wyświetlanie tylko ikonki bez opisu. To jakieś przedpotopowe zjawisko.

 6. To jakas wersja insider preview ? (autor: Logan | data: 9/11/23 | godz.: 16:41)
  bo u mnie dalej nie ma tej aktualizacji

 7. ... (autor: radonix | data: 10/11/23 | godz.: 22:18)
  Ten Windows 11, to jakieś jaja. Pół roku temu, z ciekawości, postanowiłem przyjrzeć się temu systemowi i zainstalowałem go - zero problemów ze sterownikami, itp. Włos zjeżył mi się na głowie, kiedy spróbowałem zmienić domyślną przeglądarkę zdjęć: NIE DA SIĘ. :-D Jak się potem okazało, zmiana systemowej przeglądarki na IrfanView nie daje rady - problem jest znany. Ręce i nogi człowiekowi opadają. Wróciłem z ulgą do Windows 10...

 8. @07 (autor: Master/Pentium | data: 13/11/23 | godz.: 15:15)
  Z ciekawości spróbowałem zmienić domyślną przeglądarkę dla JPEG na IrfanView i ... zadziałało od razu. Zero problemów. Używałem systemowego narzędzia do ustawianie powiązań typów plików z aplikacjami. Windows 11 23H2, IrfanView x64 4.62.

 9. ... (autor: radonix | data: 15/11/23 | godz.: 18:38)
  @ Master/Pentium: dziwne - tym bardziej, że problem ten jest powszechnie znany (ludzie jak narzekali, tak narzekają). Zrobię małą próbę na wirtualnej maszynie... :)
  PS. Ustawiałeś każdy rodzaj pliku osobno?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.