Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 19 grudnia 2023 
    

EPYC 5. generacji zaoferują 128 rdzeni ZEN 5 lub 192 rdzenie ZEN 5c


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:26
(3)
W 2024 roku AMD zaoferuje kolejną generację swoich procesorów serwerowych EPYC. Będą to procesory wyposażone w rdzenie ZEN 5 lub ZEN 5c i zgodne z tą samą podstawką Socket SP5 (6096 pinów) jak obecne procesory EPYC 4. generacji (Genoa). W sieci właśnie pojawiło się zdjęcie gotowych próbek inżynierskich tych procesorów, oraz informacje na temat zastosowanej litografii i liczbie rdzeni. Procesory EPYC 5. generacji mają otrzymać ulepszony chiplet I/O, który będzie obsługiwał do 16 bloków CCX (Core Complex Die) z rdzeniami ZEN 5 lub ZEN 5c. Będzie on otoczony ośmioma chipletami CCD zawierającymi po 16 rdzeni ZEN 5 (dwa CCX, każdy po 8 rdzeni), lub sześcioma chipletami zawierającymi po 32 rdzenie ZEN 5c (dwa CCX, każdy po 16 rdzeni).

Łącznie procesory EPYC 5. generacji zaoferują do 128 rdzeni ZEN 5 i łącznie 512 MB pamięci L3 (bez 3D V-Cache) lub do 192 rdzeni ZEN 5c i 384 MB pamięci L3 (bez 3D V-Cache).

Chiplety CCD z rdzeniami będą wytwarzane w litografii TSMC 4nm drugiej generacji (proces N4P), która oferuje o 22 procent wyższą efektywność energetyczną i 6 procent większą gęstość upakowania tranzystorów względem bazowej litografii 5nm (N5) używanej do produkcji chipletów z rdzeniami ZEN 4. Zagadką pozostaje, dlaczego AMD nie zdecydowało się skorzystać z całkiem nowej litografii 3nm.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @Zbyszek (autor: rainy | data: 19/12/23 | godz.: 18:53)
    Dlaczego AMD zrezygnowało z 3nm w przypadku Zena 5 jest sprawą dość oczywista: pierwsza wersja tego procesu była po prostu nieudana.
    Natomiast ulepszone wersje takie jak N3E czy N3P debiutują odpowiednio w drugiej połowie tego i przyszłego roku.

    Btw, tutaj artykuł na ten temat: https://www.anandtech.com/...er-five-percent-gains


  2. Czyli Strix Point jest możliwe, iż będzie wydany w N3E. (autor: Mario1978 | data: 19/12/23 | godz.: 19:08)
    Bo ma pojawić się dopiero w pierwszym kwartale 2025 roku.
    Już nie wiele czasu na wyższość x86, tak maksymalnie do końca 2027 roku. Oczywiście w między czasie ARM zacznie co raz bardziej dominować ale na krótko. 2029 rok to będzie pokaz już dominacji RISC-V no i RISV-VI czy XX bo nie wiadomo jak to tam Chińczycy nazwą. W tym czasie spodziewam się, że już będzie dostępny nowy surowiec w takich układach, który zastąpi krzem. Początek upadku krzemu zakładam, że nastąpi w 2027 roku. Wiele lat temu wiedziałem, że układy obliczeniowe AI będą nam przynosić co raz szybszy rozwój i tylko naukowcy, którzy jeszcze zrozumieją to są w stanie nakreślić nowe. Ciekawe kiedy pojawi się coś czego nawet człowiek bez udziału maszyn jest w stanie zrozumieć. Oczywiście ludzie też będą wzmacniani przez rozwój technologii bo mózg już dawno będzie łączony za te 5 lat z interfejsem i AI. Zobaczymy kto nad kim będzie panował i kiedy zacznie się problem z tym związany.


  3. @02 (autor: kombajn4 | data: 27/12/23 | godz.: 12:33)
    Takie teksty o upadku x86 słyszę od lat i jak na razie nic z nich nie wynika. Choć przyznaję ARM dogoniło x86 w syntetycznej wydajności co jest nie lada osiągnięciem. Dlaczego pisze syntetycznej? Bo widać ją w benchmarkach ale ilość oprogramowania do użytku na komputerze stacjonarnym nadal mizerna. Jeśli Microsoft wypuści system z warstwą translacji jak Apple to będzie się można ewentualnie zacząć przyglądać. Na dziś nie ma takiej opcji żeby x86 czymkolwiek zastąpić z tej prostej przyczyny że Windows to nadal 69% rynku światowego. Apple jest drogie i zawsze będzie drogie a więc nie będzie masowe.
    https://gs.statcounter.com/...re/desktop/worldwide


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.