Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Niedziela 4 lutego 2024 
    

Czym różni się światłowód od tradycyjnego kabla?


Autor: Artykuł reklamowy | 17:43
Światłowód i kabel internetowy to dwa różne rodzaje połączeń internetowych. Główna różnica między nimi polega na tym, że światłowód wykorzystuje światło do przesyłania danych, a kabel internetowy wykorzystuje impulsy elektryczne. Czym jeszcze różni się światłowód od tradycyjnego Internetu kablowego?

Światłowód i tradycyjny kabel – dwa rozwiązania w telekomunikacji

Przez wiele lat, kable miedziane były rozwiązaniem standardowo wykorzystywanym w telekomunikacji. Obecnie, z roku na rok, są coraz częściej wypierane przez światłowody. Trudno się dziwić – światłowód jest w stanie przenosić więcej danych, a dodatkowo robi to szybciej niż drut miedziany. W jaki sposób światłowód przenosi dane, a jak robi to tradycyjny kabel?

Światłowód, do przesyłania danych wykorzystuje światło, zazwyczaj w postaci promieniowania laserowego. Składa się z cienkich włókien szklanych lub plastikowych, przez które światło przechodzi, utrzymując wysoką jakość sygnału na dużą odległość. Z kolei tradycyjny kabel internetowy do przesyłania danych wykorzystuje przewody miedziane. Sygnał elektryczny przemieszcza się przez miedź, co może prowadzić do utraty sygnału na dłuższych dystansach.

Internet światłowodowy a Internet kablowy – najważniejsze różnice

Światłowód i tradycyjny kabel internetowy to dwa różne rodzaje infrastruktury, które służą do przesyłania danych. Jakie są najważniejsze różnice między Internetem światłowodowym, a tradycyjnym Internetem kablowym?

  • Prędkość transmisji danych

Światłowód, dostępny również w ofercie TOYA: https://toya.net.pl/internet, oferuje znacznie większe prędkoci niż tradycyjny Internet kablowy. Przepustowość światłowodu może wynosić nawet kilka Tb/s.

  • Odporność na zakłócenia

Internet światłowodowy jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, ponieważ sygnał przesyłany jest w postaci światła. To sprawia, że nie jest podatny na warunki pogodowe czy zakłócenia elektromagnetyczne. Na jakość sygnału internetu kablowego mogą mieć wpływ zarówno zakłócenia elektromagnetyczne, jak i niekorzystne warunki pogodowe.

  • Brak spadków prędkości

Korzystanie ze światłowodu jest bardziej komfortowe niż korzystanie z Internetu kablowego. Nie ma znaczenia, ilu domowników korzysta z sieci w tym samym momencie. Dla wszystkich prędkości Internetu będzie jednakowa. Inaczej jest w przypadku tradycyjnego Internetu domowego – duża liczba osób jednocześnie korzystających z sieci, może mieć wpływ na spowolnienie łącza.

  • Większe możliwości

Internet światłowodowy nie ma ograniczeń. Korzystając z tego rozwiązania, możesz bez przeszkód oglądać filmy w jakości 4K bez zacinania, grać w gry online bez lagów i szybko przesyłać duże pliki.

Zastanawiasz się, którą opcję wybrać: światłowód w domu czy internet kablowy? Sprawdź, czy jesteś w zasięgu światłowodu. Jeśli tak, skorzystaj z tego rozwiązania. Jeśli nie, wybierz internet kablowy o najlepszych, dostępnych parametrach. Zasięg światłowodu cały czas się powiększa. Nawet jeśli dziś, to rozwiązanie nie jest dostępne w Twojej lokalizacji, nie oznacza to, że nie będzie dostępne np. za kilka miesięcy.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.