Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 19 lutego 2024 
    

Cena akcji Nvidia może wkrótce przekroczyć 1000 dolarów


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 23:34
(7)
Ceny akcji Nvidia rosną nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy, i na ten moment wydaje się, że trend ten nie ulegnie zmianie w następnych kwartałach. Jesienią 2021 roku na fali dużego zapotrzebowania na karty graficzne do kopania kryptowalut ceny akcji Nvidia przekroczyły chwilowo 300 dolarów za sztukę , a następnie pod koniec 2022 roku spadły do około 130 dolarów za sztukę z powodu spadku zapotrzebowania na podzespoły komputerowe. Od tego czasu ceny akcji Nvidia nieprzerwanie rosną, za co odpowiada trwający obecnie boom na układy GPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, które Nvidia sprzedaje po bardzo wysokich cenach, notując rekordowe wyniki finansowe. W efekcie ceny akcji Nvidia przebiły ostatnio poziom 700 dolarów za sztukę, wzrastając od 1 stycznia o prawie 50 procent.

Analitycy twierdzą, że to nie koniec, i jeszcze w tym roku cena akcji Nvidia przekroczy poziom 1000 dolarów za sztukę, na co wpływ będzie miała premiera architektury Blackwell oraz kolejnych nowych akceleratorów obliczeniowych do zadań związanych ze sztuczną inteligencją.

Powody do zadowolenia z pewnością ma Jensen Huang, współzałożyciel a obecnie prezes i dyrektor generalny Nvidia. Jego firma prawdopodobnie notuje właśnie złoty okres w swojej historii.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. @news (autor: Promilus | data: 22/02/24 | godz.: 06:15)
  Heh, nvidia wzrosła z 500 na 700 w ostatnie pół roku. AMD wzrosło od 100 do 170... w okresie o którym mowa AMD miało akcje po 55$ więc to nie tylko nvidia odczuwa wzrost ceny akcji :)

 2. niby tak (autor: faf | data: 22/02/24 | godz.: 17:59)
  ale Nvidia potroiła (ponad) wartość w ciągu roku
  w ciągu 5 lat skoczyła 20x ponad


 3. cena moich akcji przekroczyła dzisiaj 2045 dolarów (autor: rarek | data: 24/02/24 | godz.: 00:30)
  Zamiast "inwestować" w ryzykowne papiery jakiejś firmy zainwestowałem w żółte akcje. Archeolodzy wykopują je czasami z ziemi i są tyle samo warte co kiedyś. Akcje nvidii nogą w nocy spaść do 100 albo 50 dol kiedy inna firma zaprezenuje produkt biący ich na głowe. i wtedy posiadacze tych akcji zostaną z ręką w nocniku. A żółte akcje od tysięcy lat mają swoją wartość. Polacy się o tym co piszę, przekonali już wiele razy. Ambergold, getback, BKO, bank staropolski, skoki itd itp.


 4. @3. (autor: Mariosti | data: 27/02/24 | godz.: 15:35)
  No właśnie, jak ktoś ma troszkę wiedzy na temat sprzętu komputerowego to wie że nie ma fizycznej możliwości aby jakaś inna firma nagle zaprezentowała produkt bijący nvidię na głowę, bo nikt nie potrafi zbliżyć się do amd, a sam intel ma problem konkurować z amd i nvidią na rynku ekonomicznych gpu pomimo ogromnego doświadczenia, kadr i miliadrów $ i lat na rozwój takiego konkurenta.

  Wiem że pewne rzeczy daje się zrobić taniej niż wielkie firmy, ale wraz z coraz większym skomplikowaniem tych układów scalonych jest to coraz mniej prawdopodobne.

  To nie są lata 80'te gdzie mogłeś przełomowy komputer zbudować w garażu, a porządny system operacyjny utalentowany programista z wizją mógł napisać w kilka miesięcy po godzinach.


 5. Mariosti (autor: Markizy | data: 27/02/24 | godz.: 17:06)
  w przypadki AI jest to możliwe, próg wejścia jest tutaj dużo niższy niż w przypadku gpu. I pewne jest to że nie zrobi tego firma garażowa a jakaś korporacja która wcześniej korzystała z rozwiązań firm trzecich.

 6. @5. (autor: Mariosti | data: 27/02/24 | godz.: 19:49)
  Gdyby obliczenia związane z trenowaniem i wykonywaniem modeli sieci neuronowych były znacząco i zasadniczo inne od:
  1. Większości klasycznego kodu x86 będącego generalnie szeregowego względem danych na których operuje.
  2. Większości kodu wielowątkowego, szczególnie pod gpgpu, czyli równległego względem danych na których pracuje.

  to zgodziłbym że jakaś mniej znana korporacja miałaby szanse powalczyć z nvidią/amd/intelem.
  Jednakże obliczenia związane z AI nie różnią się zasadniczo od punktu 2, co zarazem oznacza że najbardziej wyrafinowane, względnie uniwersalne rozwiązania zaprojektowane do tego typu rozwiązań, będą bardzo dobre do AI, a jak wiadomo, cechy charakterystyczne obliczeń związanych z AI (czyli głównie wystarczająca bardzo niska precyzja stanów symulowanych neuronów/synaps w porównaniu do normalnych obliczeń) już od lat optymalizowane są przez amd a w szczególności przez nvidię wraz z rozwojem dedykowanych jednostek obliczeniowych dla AI.

  Jakiś ogromny przełom mógłby zostać uzyskany gdyby dało się do tego zbudować dość niedrogiego ASIC'a o gigantycznym stosunku mocy obliczeniowej do zużywanej energii, jednakże dla AI jest to w praktyce niemożliwe, ponieważ modele cały czas się rozwijają, a najlepsze są te które posiadają zdolność samo uczenia co z automatu uniemożliwia przygotowanie ASIC'a do takich obliczeń bo musiałby mieć zmienną strukturę wewnętrzną, a takie właściwości mają dopiero układy FPGA, czyli ultra drogie procesory, nawet w porównaniu do "pro" akceleratorów nvidii.


 7. Mariosti (autor: Markizy | data: 28/02/24 | godz.: 09:18)
  zasadniczo masz racje, ale jednak do AI konstruuje się dedykowane jednostki np amd xdna czy inte npu. Wiadomo że AMD, Intel, Nvidia czy nawet qualcomm mają przewagę na firmami co nie robiły układu CPU ale to nie znaczy że ktoś nie może zrobić dedykowanego układu lepszego od nich.

  MS zapowiedział własny chip podobnie google czy meta. Ale tym kawałkiem tortu jest zainteresowanych na tyle dużo korporacji że cześć prawdopodobnie działa w tej dziedzinie po cichu. Chiny też prężnie inwestują w to ponieważ wiedzą że odcięcie ich od chipów zachodnich to kwestia czasu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.