Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 19 lutego 2024 
    

SK Hynix: brakuje pamięci HBM, zamówienia na rok 2024 są wyprzedane


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 23:42
Kitae Kim, wiceprezes firmy SK Hynix poinformował o trudnej sytuacji na rynku pamięci HBM (High Bandwitch Memory). Pamięci HBM są zbudowane z kilku nałożonych na siebie warstw - najczęściej od 4 do 8 warstw pamięci DRAM połączonych ze sobą technologią TSV (Through Silicon Via). W porównaniu do klasycznych pamięci GDDR, pamięci HBM zapewniają większą pojemność i bardzo wysoką przepustowość - osiem kostek pamięci HBM3 może mieć pojemność 96-192 GB i przepustowość około 5 TB/s - dla uzyskania podobnych parametrów potrzeba kilkadziesiąt kostek GDDR6. Z tego też powodu pamięci HBM znajdują zastosowanie przede wszystkim w najbardziej wydajnych na ryku GPU obliczeniowych przeznaczonych do serwerów, takich jak Nvidia A100 i H100 czy AMD Mi300X.

Problem w tym, że z uwagi na boom na tzw. sztuczną inteligencję, producenci takich GPU otrzymują bardzo duże zamówienia. To drenuje też zapasy pamięci HBM i powoduje ich braki.

Według wiceprezesa firmy SK Hynix, obecnie złożone zamówienia na pamięci HBM jego firmy są tak duże, że wyprzedana została już cała produkcja pamięci HBM planowana przez firmę w 2024 roku. W przypadku nowych obecnie składanych zamówień na pamięci HBM firma SK Hynix proponuje ich dostawę dopiero w 2025 roku.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.