Jak samodzielnie złożyć komputer? Większość użytkowników uważa, że jest to trudne, drogie, zajmuje dużo czasu i od razu rezygnuje z tej opcji, preferując gotowe zestawy. W tym artykule opowiemy, jak złożyć stacjonarny komputer, nie dokładając do tego zbyt wiele wysiłku. Omówimy twoje potrzeby, opowiemy o głównych komponentach i podpowiemy, gdzie obejrzeć najnowsze recenzje sprzętu komputerowego, które pomogą ci szybciej podjąć decyzję.
Do czego potrzebujesz komputera?
Komputery można podzielić na dwie główne kategorie: gamingowe i do codziennych zadań. Zanim kupisz, musisz przemyśleć, dlaczego potrzebujesz PC.
Do komputerów do codziennego użytku można zaliczyć urządzenia z segmentu budżetowego i średniego. Różnią się one pod względem wyposażenia, ale zwykle są to proste urządzenia do podstawowych zadań, takich jak praca biurowa, nauka, oglądanie wideo i, być może, mało wymagające gry.
Komputery gamingowe to urządzenia zupełnie innej klasy, a mianowicie, mocne, wydajne i drogie. Graczom zdecydowanie nie zaleca się oszczędzania na podzespołach, ponieważ może ich nie wystarczyć dla większości nowoczesnych gier. O tym wszystkim w najdrobniejszych szczegółach opowiedzą ci w recenzjach na stronie root-nation.com. Tam otrzymasz kompetentną opinię i odpowiedzi na wszystkie interesujące cię pytania.
Tak więc pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest to, jakiego dokładnie komputera potrzebujesz. Jasno określ swoje wymagania, aby nie płacić za to, czego nie potrzebujesz.
Twój budżet na komputer
Ceny podzespołów komputerowych bardzo się różnią, dlatego lepiej od razu ustalić dla siebie realistyczny budżet.
Jeśli potrzebujesz wydajnego komputera, będziesz musiał zapłacić więcej. Nie licz na mocne procesory, pamięć lub karty graficzne z poprzedniej generacji, ponieważ szybko się starzeją, a nowe będą znacznie droższe. W tym przypadku nasza rada - nie oszczędzaj na podzespołach. Lepiej poczekać i odłożyć pieniądze, niż marnować je na byle co.
Jakie podzespoły będą ci potrzebne
Do złożenia PC potrzebujesz następujących podstawowych komponentów: płyta główna procesor centralny (CPU) pamięć (RAM) dysk (SSD) karta graficzna zasilacz obudowa chłodzenie
Akcesoria nie mają bezpośredniego wpływu na wydajność komputera, ale również warto je uwzględnić w budżecie. Teraz omówimy poszczególne podzespoły.
Płyta główna
Prostym językiem mówiąc, jest to urządzenie, które łączy wszystkie komponenty razem: kartę graficzną, zasilacz, pamięć i tak dalej. To pierwsze, co należy wybrać, ponieważ płyta główna określa, jakie dokładnie urządzenia będzie mógł wykorzystać twój komputer.
Moc procesora, technologia pamięci, format i interfejs napędu muszą być ściśle zgodne z płytą główną, w przeciwnym razie wszystko razem po prostu nie będzie działać. Jeśli te terminy są ci obce, skorzystaj z recenzji podzespołów pod podanym linkiem.
Procesor
Procesor określa wydajność twojego PC. Zapewnia moc obliczeniową wszystkich operacji wykonywanych przez komputer. Łatwiej ci będzie zdecydować się, zwracając uwagę na częstotliwość (GHz): im wyższy ten wskaźnik, tym mocniejszy procesor. Jednak procesor o wysokiej wydajności zużywa więcej energii, tym samym zwiększając temperaturę systemu. Uniknąć przegrzania PC pomoże ci odpowiedni system chłodzenia.
Pamięć
Pamięć operacyjna zapewnia miejsce na tymczasowe przechowywanie ważnych danych, co pozwala przyspieszyć proces wykonywania zadań. Ma wpływ na to, ile otwartych aplikacji możesz mieć, jak szybko będziesz mógł między nimi się przełączać, ile zakładek wytrzyma twoja przeglądarka bez uruchomienia ich ponownie itd.
Co tu trzeba wziąć pod uwagę: zgodność i pojemność pamięci RAM. Określ typ modułu i technologię pamięci, aby wybrać właśnie tę, która jest obsługiwana przez twój system. Następnie zorientuj się, ile gigabajtów potrzebuje twój komputer. Kupując pojemność, która przekracza wymagania systemu, po prostu wyrzucisz pieniądze w błoto.
Dysk
Wszystkie dane są przechowywane na dysku twardym HDD lub SSD. Chociaż HDD oferują więcej miejsca na przechowywanie plików, SSD działają kilka razy szybciej i są bardziej energooszczędne, dlatego wybór jest oczywisty.
Karta graficzna
W pierwszej kolejności karta graficzna musi być zgodna z systemem, ponieważ do przestarzałego komputera nie zainstalujesz nowej karty graficznej. Każdy producent oferuje różne linie produktów, które różnią się pod względem wydajności i charakterystyk, ale wybór karty graficznej nie jest tak trudny, wystarczy znać wymagania twojego komputera. Od razu zaznaczmy, że jest to jeden z najdroższych komponentów, dlatego do wyboru należy podchodzić jak najbardziej uważnie.
Zasilacz, obudowa i chłodzenie
Dla wydajnego komputera potrzebny jest odpowiedni zasilacz, który poradzi sobie z obciążeniem. Jego wybór będzie zależał od pozostałych, wybranych przez ciebie, podzespołów, dlatego trudno coś konkretnego podpowiedzieć na bieżąco.
Obudowę możesz wybierać w zależności od preferencji do jej rozmiaru i designu. Ale przy tym nie zapominaj, że muszą się w niej zmieścić wszystkie główne podzespoły (ponieważ na przykład topowa karta graficzna może po prostu nie zmieścić się w kompaktowej obudowie). Ważny jest również system chłodzenia: zwracaj uwagę na to, jakimi wentylatorami jest on wyposażony, ponieważ wewnętrzna wymiana powietrza musi być jak najbardziej zoptymalizowana dla pełnowartościowej pracy PC.
Cóż, twój komputer jest prawie gotowy, zostało tylko wybrać urządzenia peryferyjne, czyli klawiaturę, myszkę i monitor. Nie jest tak trudno samodzielnie składać PC, prawda? Zalecamy zapoznanie się z recenzjami i opiniami blogerów, którzy pomogą ci wybrać najlepsze podzespoły i być może nawet na czymś zaoszczędzić. |