Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 14 marca 2024 
    

Nowe doniesienia na temat PlayStation 5 Pro


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 23:27
(8)
Nie tak dawno firma Sony wprowadziła do sprzedaży nowe, odświeżone wersje swoich konsol PlayStation 5 - mające obudowy o wymiarach zmniejszonych o około 30 procent, i wyposażone w procesor Oberon wytwarzany w litografii 5nm, zamiast 6nm jak w starszym modelu. Tym samym nieformalnie zadebiutowała konsola PlayStation 5 Slim. W przygotowaniu jest też konsola PlayStation 5 Pro o zwiększonej wydajności, której premiera jest spodziewana jesienią tego roku. W sieci właśnie pojawiły się nowe informacje - według nich konsole PlayStation 5 Pro otrzymają procesor wytwarzany w litografii N4P (4nm drugiej generacji) ze znacznie mocniejszym GPU.

Zintegrowany układ graficzny będzie oparty o architekturę RDNA 3.5 (część funkcji z RDNA 4) i wyposażony w 60 bloków CU (3840 procesorów strumieniowych). W porównaniu do GPU z dotychczasowych wersji PlayStation 5 ma on oferować średnio o 45 procent wyższą wydajność w rasteryzacji i do 3 -4 razy wyższą po włączeniu RayTracingu. GPU będzie współpracował z 16 GB pamięci GDDR6 o szybkości zwiększonej z 14 Gbps do 18 Gbps (przepustowość 576 GB/s, zamiast 448 GB/s).

W kwestii rdzeni CPU Sony miało zdecydować się na pozostawienie rdzeni z architekturą ZEN 2, ale dzięki litografii 4nm ich taktowanie zostanie zwiększone z 3,5 GHz do 4,4 GHz. Dodatkowo procesor przygotowany dla PlayStation 5 Pro otrzyma też jednostki NPU (Neural Processing Unit) o bardzo wysokiej wydajności 300 TOPS - kilkanaście razy wyższej niż oferuje jednostka NPU obecnych procesorów Ryzen serii 8000.

Według doniesień, specjalnie dla PlayStation 5 Pro firma Sony miała opracować autorską technikę upscalingu rozdzielczości renderowanego obrazu wykorzystującą owe jednostki NPU - ma ona dwukrotnie zwiększać wyświetlaną rozdzielczość (np. z Full HD do 4K) praktycznie bez utraty jakości obrazu, dodając opóźnienie na poziomie około 2ms. Technologia ma nie wymagać przystosowania po stronie gry i będzie można ją włączyć w każdym tytule.

PlayStation 5 Pro będzie też umożliwiać granie w rozdzielczości 8K, a w trybie tym upscaling rozdzielczości będzie natywnie włączony (rendering przez GPU w 4K, rozdzielczość wyświetlana na telewizorze 8K).

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. a na co to komu, a po co ? (autor: bajbusek | data: 17/03/24 | godz.: 14:44)
  Gier nie robią w ogóle na PS5 więc będą remastery na RT ?
  Sony idzie w gównianą stronę ... co mi z super sprzętu skoro leży i kurzy się, nie wierzę im za grosz - to samo ściemniali przy wydawaniu PS VR2 - największa porażka sprzętowa jaką kiedykolwiek kupiłem.
  PS 5 PRO nie kupię bo po co ?


 2. 1-- (autor: Mario1978 | data: 17/03/24 | godz.: 15:17)
  Ty możesz iść na ochotnika do wojska by poświęcić się dla władzy. Jeżeli to coś będzie mieć 300TOPS w FP8 to wszystko w rękach Sony i ich własnej technologii renderingu i poprawy jakości tekstur. Z całą pewnością przygotowują jakieś EXy na ten model, którego różnica w możliwościach będzie sporo większa od przejścia z PS4 na PS5.

 3. at2 (autor: bajbusek | data: 17/03/24 | godz.: 15:28)
  hahahaha :)
  I kto tutaj jest naiwny (pytanie retoryczne)...
  "z całą pewnością przygotowują jakieś EXy" - jakie exy Sony zrobiło na PS5 ?

  LOL LOL LOL


 4. @2. (autor: Kenjiro | data: 18/03/24 | godz.: 10:40)
  Przecież wszelkie plotki z zarządu Sony wspominają, iż nie ma być już żadnych bezwzględnie ekskluzywnych produkcji, tylko czasowo ograniczone. Wynika to z kosztu przygotowania nowych gier, które bardziej opłaca się później przeportować na PC, by na grze znów zarobić, niż tworzyć nowe gry.

 5. @2. (autor: pwil2 | data: 18/03/24 | godz.: 16:51)
  To już SSD NVME nie wystarczy? To miała być taka rewolicja jak PS4 vs PS1, przynamniej wg prezentacji... ;-)

 6. Mam PS4 pro I czekalem (autor: Endrioo | data: 19/03/24 | godz.: 15:12)
  Z wymianą na PS4 slim, bo mi się nie podobał rozmiar podstawowej wersji. Wyszło PS5 slim I w międzyczasie dostałem od Sony po ryju horrendalną podwyżka cen za ps plus. Teraz już chyba zostanę z PS4, bo zupełnie nie widzę sensu wymiany na slima lub czekania na PS5 pro. Ten ich śmieszny abo olałem już bo w tej cenie już zupełnie nie widzę sensu. Korzystałem głównie tylko ze ścigania online w gt7. Oferta gier jak dla mnie była bardzo słaba. Teraz gram głównie do pc i PS4 trochę się kurzy.

 7. Sony trochę zaczyna odstawać (autor: Qjanusz | data: 20/03/24 | godz.: 22:51)
  ale nie mam za złe podniesienie ceny za plusa (wszyscy podnoszą ceny), czy politykę wydawania gier. PS5 Pro z pewnością będzie się sprzedawać, chociażby dla 4K, jeżeli ten NPU faktycznie podoła.

  Mam za złe Sony to co zrobili z PS VR2. Myślałem że po Vicie poszli po rozum do głowy, ale nie


 8. 5-- (autor: Mario1978 | data: 22/03/24 | godz.: 13:18)
  Tak miało wyglądać PS5 ale będzie PS5 Pro. Jak widać nie wszyscy są chętni wypuszczać od razu nowe technologie obliczeniowe ale też sprzętowe bo nie widzą sensu. To co dociera do nas to garstka tego co mają już dostępne. Tylko oni zastanawiają się nad tym czy opłaca się to zrobić teraz.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.