Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 2 kwietnia 2024 
    

Intel ma rozważać uwolnienie licencji na architekturę x86


Autor: Zbyszek | źródło: The Register | 15:57
(5)
Architektura x86 od wielu dekad jest podstawą dla tworzenia mikroprocesorów komputerowych, oraz zgodnego z nimi oprogramowania. Została wymyślona przez Intela i dzięki szybkiemu rozwojowi opartych o nią procesorów pokonała w latach 80. i 90. inne architektury procesorowe, zostając dominującą na rynku. W ostatnim czasie procesory oparte o architekturę x86 napotykają jednak na coraz mocniejszą konkurencję ze strony procesorów ze znacznie młodszą architekturą ARM. W sieci już od kilkunastu miesięcy pojawiają się informacje, że Intel ciągle rozważa co zrobić, aby obronić x86 przed zakusami ARMa.

Krzemowy gigant coraz bardziej ma dostrzegać, że źródłem narastających problemów architektury x86 w starciu z ARMem jest zamknięcie architektury x86. Rozwojem i produkowaniem procesorów z tą architekturą zajmują się tylko dwaj producenci - Intel jako twórca x86, oraz AMD na bazie licencji udzielonej przez Intela.

Tymczasem rozwojem i produkowaniem procesorów z architekturą ARM zajmuje się coraz większa liczba różnych firm. Pozyskanie licencji na architekturę ARM było dość proste i niezbyt drogie - w efekcie tam gdzie istniała konieczność zaprojektowania autorskiego procesora, oczywistym wyborem była architektura ARM. Procesory z tą architekturą notowały szybką ekspansję w różnych zastosowaniach, a w ostatnim czasie zaczęły dobijać się także do rynku procesorów komputerowych i serwerowych.

Przez ostatnie dekady Intel odrzucał możliwość udzielenia licencji na architekturę x86 kolejnym producentom (np. Samsungowi, Qualcommowi) w obawie przed tym, żeby procesory komputerowe z architekturą x86 innych wytwórców nie konkurowały z modelami Pentium i Core od Intela.

Zdaniem ekspertów takie podejście już od co najmniej kilku lat nie jest zasadne i tylko sprawia, że architektura x86 staje się coraz bardziej osaczona przez ARMa. Uwolnienie możliwości projektowania i produkowania procesorów z architekturą x86 dla różnych firm mogłoby zwiększyć konkurencję i pobudzić rozwój takich procesorów, a także dać im szanse na konkurowanie z procesorami ARM w zastosowaniach, gdzie do tej pory architektura x86 nie była obecna.

Z dostępnych informacji wynika, że taki krok ma być od pewnego czasu analizowany przez kierownictwo Intela.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Tu się nic nie zmieniło. (autor: Mario1978 | data: 3/04/24 | godz.: 13:46)
    Od dawna wiadome, w którą stronę Intel zmierza a będzie jeszcze gorzej. To już w przyszłym roku zacznie się problem dla NVidia a Niebiescy mieli tyle lat żeby temu zaradzić i wychodzi na to, że nic w tym kierunku nie zrobili. AMD mam maksymalnie 4 lata na porządne zarobki i też będzie spadek bo x86 umiera od dawna tylko teraz staje się to co raz bardziej widoczne. Jak nic nie zrobili żeby ogarnąć RISC czy inne MIPS to są sami sobie winni. NVidia ma najgorzej bo wlazła w ARM, które do 2030 roku będzie mogło jeszcze coś zdziałać. To jest tylko pokaz jak stary Zachód staje się historią. Nie dziwi mnie. W krajach tak zwanego Zachodu gdzie jedni mogą zabijać innych i za to nie odpowiadać a jak już odpowiadają to dostają darmowe miejsce do spania, jedzenie i lekarza to jest to kara nie adekwatna do czynu jaki popełnili. To samo ze złodziejami w rządach od 1989 roku. Rozwalają kasę i za to nie odpowiadają. Niestety ludzie zasłużyli na te trudne czasy jakie mamy teraz bo sami na to głosują od lat. Jak mielibyśmy żyjących dziadków i babcie z okresu II Wojny Światowej w większych ilościach to by za głowy się złapali jak ich dzieci i wnukowie mogą sobie tak od lat wybierać. A Intel się chywa ostatniej dziurawej deski ratunkowej. Jednak strona bardziej manipuluje a druga mniej i co z tego? Ludzie zapomnieli o tym, że nie trzeba wybierać żadnej strony manipulacji tylko własną. Chcieliśmy judaizmu prawnego i demokratycznego, który jest nowoczesną komuną to mamy bo większość myślała, że dobrze czyni. Teraz poczekajmy czy są chętni wspierać Intela do końca. W tym roku Apple zaliczy zjazd i już to się dzieje tylko do ludzi nie dociera. Podsumowanie 2024 roku będzie ciekawe.

  2. Przecież Intel nie wymyślił x86 (autor: pandy | data: 3/04/24 | godz.: 18:13)
    x86 nie został wymyślony przez Intela tylko przez Datapoint (a dokładnie jest emanacją dyskretnego Datapoint 2200). Jeśli kogoś interesuje to tutaj przystępnie pokazano korzenie x86 http://www.righto.com/...08/datapoint-to-8086.html

  3. heh (autor: Promilus | data: 4/04/24 | godz.: 06:21)
    Intel rozważa to od wielu wielu lat i g... z tego będzie bo nie jest on jedynym posiadaczem patentów w zakresie x86 (aktualnej wersji). Poza tym na rozważaniu się do tej pory kończyło, bo nikt z żadną konkretną inicjatywą wcale nie wyszedł. W przeciwieństwie do takiego Power od IBM... a jak wygląda to otwarcie dla Power? Nijak, nikomu na tej architekturze specjalnie nie zależy.

  4. a kiedys to napisalem (autor: pawel1207 | data: 9/04/24 | godz.: 00:38)
    ze jak im zacznie arm deptac po pietach i rynek x86 sie zacznie kurczyc to bedzie dla ich najlepsze rozwiazanie ewentualnie nowa lista rozkazow niemniej jako ze intelina ma przy x86 caly ekosystem a cpu to tylko jego czesc to calkiem mozliwe ze uwolnienie x86 czy sprzedawanie licencji wyjdzie im na dobre bo im mniej x86 na rynku tym mniej softu oplaca sie na niego pisac a to oznacza powolne wymieranie tej listy rozkazow a to oznacza konczenie sie intelowego tortu pytanaie kto przy zdrowych zmyslach bedzie inwestowal archaizm jakim x86 jest majac power v i arma ktory tez nowoczesna lista rozkazw nie jest no ale jako ze na arma sie sporo pisze softu i ta tendecja wzrasta a x86 ewidentnie zdycha powoli bo powoli ale systematycznie :D uwolnienie to bedzie takie podtrzymanie agoni umierajacego.ale da im to troche czasu na opracownie nowej listy rozkazow nowego archi. i wdrorzenie calosci nie zdziwie sie jesli w przyszlosci zobaczymy army od intela albo cos nowego co by pozwolilo zachowac monopol na rynku w sumie intel ma na tyle peiniedzy zeby nowa liste rozkazow wpompowac w rynek..

  5. Mario1978 (autor: pawel1207 | data: 9/04/24 | godz.: 00:48)
    po 1 wspolczesne inteliny to jest cisc z "emulatorem" risc pozatym intel ma doswiadczenia z armem i z mips wiec poradza sobie ..

    po 2 niby jaki nvidia ma problem skoro glownym zrodlem przychodu nv nie sa cpu ale gpu i ai i pomimo iz mja moziwosci i mogli by zrovbic poterznego arma to tego nie robia bo z ich perspektywy nie ma to sensu co najwyzej ucziesza sie bo kiedys nv bardzo chciala dostac licencje na x86..

    po 3 tu sie zgadzam wiekszosc ludzi to kompletni debile wystarczy na polske popatrzec pis po pis po i teraz doszedl najwiekszy debil z nich wszystkich holownia :D ja juz zalamalem rece i mam to w dupie polacy w wiekszosci to skonczeni debile po prostu ci madrzy albo z polski uciekli albo maja polityke w dupie a glupek zawsze zaglosuje na glupszego od siebie bo glupkowi wydaje sie ze on jeden jest bog wie jak madry a reszta to idioci wiec jak ktos gada wieksze glupoty od niego to ma go za geniusza wystarczy popatrzec na elektorat po pisu ko czy :D :D :D Holowni ktorego kampanie sponsorowal w prakyce rzad usa ...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.