Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 11 kwietnia 2024 
    

Intel prezentuje chipy Gaudi 3 dla tzw. sztucznej inteligencji


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 22:31
(1)
Kilka lat temu Intel zakupił firmy Nervana Systems i Habana Labs, będące wówczas dość młodymi firmami zajmującymi się opracowywaniem układów scalonych do celów obliczeń związanych z uczeniem maszynowym i tzw. sztuczną inteligencją. Krótko po tym porzucono dalszy rozwój chipów od Nervana Systems, i skupiono się na opracowywaniu drugiej generacji chipu Gaudi od Habana Labs. Od jego premiery minęły już ponad 2 lata, a teraz Intel pochwalił się trzecią generacją układu Gaudi. Jednostka składa się z dwóch głównych obliczeniowych chipów produkowanych przez TSMC w litografii 5nm, którym towarzyszy 8 stosów pamięci HBM2e oraz cztery mniejsze układy krzemowe łączące te pamięci z dwoma głównymi chipami.

Gaudi 3 dysponuje 128 GB pamięci HBM i według Intela oferuje od 2 do 4 razy wyższą wydajność obliczeniową i o 50 procent większą przepustowość pamięci niż poprzedni Gaudi 2.

Zdaniem Intela Gaudi 3 przewyższa swoimi możliwościami H100 od Nvidia - oferując w zależności do zastosowania do kilkudziesięciu procent wyższą wydajność oraz przeciętnie około 40 procent wyższą wydajność na wat.

Gaudi 3 będzie dostępny w 2. kwartale tego roku w postaci kart typi PCIe oraz kart serwerowych formatu OAM (open accelerator module). Zainteresowanie użyciem Gaudi 3 w swoich serwerach zapowiedziały już firmy Dell Technologies, HPE, Lenovo i Supermicro.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. no i Intel znów musi gonić (autor: Qjanusz | data: 15/04/24 | godz.: 13:45)
    "około 40 procent wyższą wydajność na wat." - ciekawe ile w tym prawdy

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.