Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 24 kwietnia 2024 
    

JEDEC aktualizuje specyfikację DDR5: pamięci zapobiegną wyciekom danych


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 18:38
Organizacja JEDEC (Joint Electronic Devices Engineering Council) zajmująca się standaryzacją pamięci poinformowała o zaktualizowaniu specyfikacji pamięci RAM typu DDR5. Nowa wersja standardu DDR5 o oznaczeniu JESD79-5C wprowadza oficjalnie prędkość referencyjną DDR5-8800, a także nową funkcję nazywaną Per-Row Activation Counting (PRAC) - w tłumaczeniu "zliczanie aktywacji na wiersz". Funkcja ma zapobiegać skutkom ataku Rowhammer na procesory (głównie Intela), i polega na zliczaniu przez kontroler modułu DDR5 liczby aktywacji pamięci DRAM z dokładnością do pojedynczej linii słów.

Dzięki temu pamięć DRAM DDR5 z dodaną funkcją PRAC będzie w stanie wykryć nadmierną i nietypową liczbę aktywacji linii słów, i ma powiadomić o tym systemy operacyjne.

Obsługa funkcji będzie musiała zostać zaimplementowana przez Microsoft w systemach Windows oraz przed twórców różnych dystrybucji Linuxa. Oczywiście wspomniana funkcja będzie też z czasem dodana przez producentów pamięci w nowych wersjach modułów DDR5.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.