Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 7 maja 2024 
    

Core 15. generacji Arrow Lake z taktowaniem do 5,5 GHz


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 14:49
(2)
Procesory Intela o nazwie kodowej Meteor Lake, z modułową budową (chiplety) oraz rdzeniami wytwarzanymi w najnowszej litografii "Intel 4" są oferowanie wyłącznie w wersji BGA dla komputerów przenośnych oraz miniaturowych komputerów USFF. Dla komputerów stacjonarnych jako procesory 14. generacji pojawiły się natomiast modele Raptor Lake-S Refresh. Pod względem technicznym prawdziwą nowością dla komputerów stacjonarnych będą mające zadebiutować jesienią tego roku procesory Core 15. generacji o nazwie kodowej Arrow Lake. Będą one kompatybilne z nową podstawką LGA 1851, i otrzymają budowę modułową (tak jak Meteor Lake), oraz będą mieć 8 wydajnych rdzeni Lion Cove i 16 efektywnych rdzeni Skymont, które będą wytwarzane w litografii Intel 20A.

Z nowych informacji wynika, że w stosunku do poprzednich procesorów Raptor Lake-S (Core 13. gen) i Raptor Lake-S Refresh (Core 14. gen) procesory z serii Arrow Lake zanotują regres pod względem uzyskiwanych częstotliwości taktowania. We flagowych modelach Core Ultra 9 285K maksymalne taktowanie jednowątkowe Turbo ma być ustawione na 5,5 GHz, czyli o 500 MHz mniej niż oferuje Core i9-14900K.

Potwierdza do poprzednie doniesienia, według których procesory Arrow Lake nie przyniosą znacznego wzrostu wydajności - względem procesorów Raptor Lake-S Refresh wydajność jednowątkowa tych CPU ma być wyższa tylko o około 5 procent, a wydajność wielowątkowa wyższa o około 10 procent.

Pomimo wyraźnie wyższego wskaźnika IPC nowych rdzeni, końcowy przyrost wydajności będzie niższy z uwagi na około 0,5 GHz niższe częstotliwości taktowania.

Jeśli powyższe informacje potwierdzą się w rzeczywistości, to AMD będzie mogło mieć powody do zadowolenia, gdyż według wszystkich informacji nowe rdzenie ZEN 5 przyniosą znaczący przyrost wydajności, i będą uzyskiwać podobne częstotliwości taktowania jak dotychczasowe rdzenie ZEN 4.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/24 | godz.: 17:37)
  Intel już jest 2x mniej wart od AMD na giełdzie, gdyż zalicza ostry zjazd od początku 2024.
  W serwerach Intel nie ma czego szukać, w komputerach domowych i laptopach jeszcze sytuacja jest niezła, ale przy takich numerach jak kotlet gen.14 i słabe wejście gen.15 lepiej nie będzie.


 2. CPU Arrow Lake i inne takie... (autor: Majster | data: 8/05/24 | godz.: 20:20)
  Czy ludzie naprawdę muszą kupować te wszystkie CPU najnowszych generacji? Czy to jest jakiś kuźwa obowiązek? Obowiązek to przekazywanie kasy żonie (jeśli facet jest żonaty). Jedna osoba kilkanaście dni temu mi powiedziała, że dobrze zrobiłem, że nie jestem żonaty, bo inni za bardzo byli ulegli wobec swoich "drugich połówek" i dobrze na tym nie wyszli.

  Po dziś dzień istnieją całkiem fajne gry, które można uruchomić nawet na emulatorze.

  Przykład Wipeout 2097:

  https://i.imgur.com/BN8lm9c.jpeg

  Jeżeli ktoś zdecydował się na oryginał, to jest zdecydowanie lepiej niż męczyć się z jakimiś obrazami ściąganymi dawno, dawno temu z czeluści Internetu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.