Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 16 maja 2024 
    

Procesory z rdzeniami ZEN 5 będą wymagać Windows 11


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 22:03
(12)
W bieżącym roku AMD zaserwuje nam nowe procesory, wyposażone w zupełnie nową generację rdzeni o nazwie ZEN 5. Poza procesorami dedykowanymi dla komputerów stacjonarnych o nazwie kodowej Granite Ridge (od 6 do 16 rdzeni ZEN 5, budowa chipletowa), pojawi się też seria monolitycznych APU o nazwie Strix Point (4 rdzenie ZEN 5 + 8 rdzeni ZEN 5c) dla lekkich laptopów, oraz procesory chipletowe o nazwie Strix Halo dedykowane dla najdroższych laptopów, oferujące do 16 rdzeni ZEN 5 i wydajny zintegrowany układ graficzny. Z nowych informacji wynika, że w przypadku procesorów z rdzeniami ZEN 5 nie zostaną opracowane sterowniki dla systemu Windows 10, i zalecanym systemem od Microsoftu będzie tylko Windows 11.

Decyzja może się wydawać na pozór nieco kontrowersyjna, bo to Windows 10 wciąż ma najwięcej użytkowników. Trzeba jednak uwzględnić, że system ten nie jest już rozwijany, a jego ostatnim wydaniem jest wersja 22H2 sprzed 1,5 roku. W efekcie Windows 10 nie otrzymuje już nowych ulepszeń i funkcji, a tylko i wyłącznie poprawki bezpieczeństwa, których wydawanie ma zapewnione wyłącznie do jesieni 2025 roku.

Tym samym Windows 10 będzie przechodził na emeryturę mniej więcej rok po debiucie procesorów AMD z rdzeniami ZEN 5. Z uwagi na bardziej powszechnie wykorzystanie mixu rdzeni ZEN 5 i ZEN 5c, nowe procesory mogą np. wymagać dodatkowych zmian w schedulerze systemu operacyjnego, których wprowadzenie nie jest możliwe do Windows 10 z uwagi na zakończenie jego rozwoju jesienią 2022 roku.

Na siłę można znaleźć także i trzeci, bardziej marketingowy powód braku wsparcia dla Windows 10 przez procesory z rdzeniami ZEN 5 - nowe procesory mają otrzymać wydajne jednostki NPU (Neural Processing Unit), a ich nazwa, co najmniej w przypadku wersji laptopowych zmieni się z "Ryzen" na "Ryzen AI". Ich debiut nastąpi w podobnym czasie, co nowej wersji Windows 11 (24H2?), która ma być reklamowana jako system korzystający z możliwości tzw. AI.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. koko koko kij im w oko (autor: Promilus | data: 17/05/24 | godz.: 13:01)
  nie wstane, tak będę leżał...

 2. Zobaczysz (autor: xpx | data: 18/05/24 | godz.: 00:53)
  Windows 10 na pewno będzie działał

 3. @xpx (autor: Promilus | data: 18/05/24 | godz.: 05:52)
  Windows i działanie to dwie różne rzeczy. Ostatni Windows który działał to był 7, albo 10 ale jeszcze nie spatchowana do najnowszych wydań. Obecnie to jest tak wielki gniot robiący użytkownikowi koło pióra, że pusty śmiech mnie bierze gdy jakaś technologia wymaga W11 ... niech sobie wymaga :) Ja wolę system co nie skanuje codziennie antywirusowo folderów w których od ostatniego skanowania NIC się nie zmieniło... Ani nie przywraca wyłączonych usług (jak Telemetria). Wystarczy, że przeglądarka szpieguje, ale przeglądarkę to się tylko wybiera, ściąga, instaluje. A za system jeszcze się płaci. I mimo zapłaty będzie wciskał reklamy? :) Pięknie dziękuję, jestem w wieku gdy potrafię sobie poradzić bez najnowszych gier, a całą resztę ogarnę na alternatywach + w razie czego VM z W7.

 4. a sterowniki do plyty itp. (autor: wrrr | data: 18/05/24 | godz.: 11:55)
  sam sobie napiszesz lub zmodyfikujesz? bo tj glowny problem oficjalnego braku wsparcia

  wymuszenie win11 jest slabym ruchem na pewno czesc ludzi sprawdzi co tam u intela (pewnie tak samo;)


 5. @wrrr (autor: Promilus | data: 18/05/24 | godz.: 17:33)
  No pomyśl czy VM działa ot tak sobie bez OS? :) Potem zastanów się "a jeśli nie windows to co" i będziesz znał odpowiedź...

  Co u intela? Tak samo, pamięta ktoś AVX2 i Win7? Ta sama sytuacja...


 6. no na pewno klienci kupujący ZEN5, nowe mobo, praktycznie nowe maszyny (autor: Qjanusz | data: 20/05/24 | godz.: 10:45)
  będą stawiać to na starym Win10. Już to widzę.
  Marudzić będzie tylko promil, który przez pół życia co rok przeżywa "rok Linuxa"


 7. @Qjanusz (autor: Promilus | data: 20/05/24 | godz.: 17:15)
  To co Tobie się wydaje, a to co ja napisałem to są dwie zupełnie różne rzeczy. Czy jest alternatywa dla Win11? Jasne, że jest. I to taka, która po 5 minutach bezczynności bezczelnie nie skanuje wszystkich dysków wysyłając raporty MS. Można to oczywiście wyłączyć, ale działa tylko do następnego uruchomienia. Bardzo podobnie wygląda sprawa z telemetrią. I owszem, obie usługi zwiększają zużycie energii nie dając zbytnio benefitów użytkownikom (w końcu jest też ochrona w czasie rzeczywistym to po uj skanować codziennie te same foldery, włącznie z tymi w których NIC, absolutnie NIC się nie zmieniło?) Wiesz jaka jest różnica między marudzeniem, a w pełni zasłużoną krytyką? Nie? To się dowiedz. Teraz druga sprawa - czy ja gdzieś pisałem o jakimś "roku linuksa"? Nie? Aaaa, czyli nigdzie w żaden sposób nie zakładałem, że nagle linux stanie się najlepszym możliwym systemem do grania (choć akurat dzięki Steamowi można całkiem dobrze grać w większość gier z niego, a dzięki Protonowi i DXVK wydajność gier DX10-11 nie ustępuje Windowsowi). OS ma działać i nie przeszkadzać użytkownikowi, Windows od dawna taki nie jest. W przeciwieństwie do niektórych akurat pracowałem w swoim życiu na wielu systemach więc akurat porzucenie przereklamowanego drogiego gówna nie jest dla mnie żadnym wyzwaniem.

 8. dodam tylko (autor: Markizy | data: 20/05/24 | godz.: 19:26)
  https://ranking.gemius.com/ua/ranking/systems/
  że linux w ciągu roku zyskał 1%
  Nadal to mało ale jak odgryzą kawałek rynku to też będzie dobrze


 9. Dokładnie tak jest... (autor: Majster | data: 20/05/24 | godz.: 20:50)
  Jakby użytkownicy trzymali się jak najdłużej starszych systemów operacyjnych, wtedy byłoby po prostu lepiej. Wszystko to, co się wyprawia z komputerami to wina tylko użytkowników, którzy mieli "przedwczesny wytrysk" z instalowaniem badziewia Win 10.

  HDD dużej pojemności działa? Działa.

  https://i.imgur.com/bzuspIY.jpeg

  20TB... i to na płycie głównej LGA 775.


 10. @Promilus - nie bierz mojej wypowiedzi do siebie (autor: Qjanusz | data: 21/05/24 | godz.: 12:53)
  napisałem swoją opinię jako generalny wywód, bez odnoszenia się do Twojej opinii

  technicznie rzecz biorąc, masz zupełną rację. Problem tylko w tym, że racja ta zostanie doceniona wyłącznie przez bardzo wąską i mega świadomą grupę użytkowników. W mojej osobistej i nie do końca sprawiedliwej nomenklaturze, "wyznawców roku Linuxa co rok"
  Natomiast karawana pojedzie sobie dalej...


 11. jedynie co to zmieni to to (autor: pawel1207 | data: 27/05/24 | godz.: 22:43)
  ze ludzie beda instalowac na tych platformach win 11 i tyle :D przecierz amd to swieta jedynia uczciwa :D robiaca dobrze urzytkownikom firma :D :D :D cos wam sztandary amd opadly .. opaski sie przekrzywily i czerwona wscieklizna jakos zmalala :D

 12. linux to marna alternatywa dla windowsa (autor: pawel1207 | data: 27/05/24 | godz.: 22:49)
  jesli jestes graczem bo wiekszosc ludzi nie ogarnie instalacji sterow do karty graficznej dzwiekowej myszki drukarki czy nawet w tym systemie proton to proteza i zawsze nia bedzie.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.