Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 22 maja 2024 
    

Specyfikacja pamięci RAM typu DDR6 ma być gotowa w 2025 roku


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 21:06
(7)
Organizacja JEDEC (Joint Electronic Devices Engineering Council) zajmująca się standaryzacją pamięci poinformowała o zintensyfikowaniu prac nad specyfikacją pamięci RAM kolejnych generacji - DDR6 dla komputerów stacjonarnych i laptopów oraz LPDDR6 dla tabletów i smartfonów. Finalne wersje specyfikacji nowych typów pamięci mają być gotowe w 2025 roku. Oznacza to, że pierwsze komputery wykorzystujące pamięci DDR6 mogą pojawić się na rynku pod koniec 2026 roku lub w 2027 roku - specyfikacja pamięci DDR5 była gotowa w 2020 roku, a pierwsze procesory i płyty głównie zgodne z nimi pojawiły się pod koniec 2021 roku.

W przypadku DDR6, nowe pamięci przyniosą dwukrotnie większą przepustowość względem DDR5 - szybkością minimalną ma być DDR6-8800, a maksymalną DDR6-17600, z możliwością późniejszego dodania do specyfikacji DDR6 kolejnych wyższych zakresów szybkości (do DDR6-21000 włącznie).

Dla porównania, dla obecnych pamięci DDR5 początkowa specyfikacja zakładała szybkości od DDR5-4000 do DDR5-8400, a ostatnio do specyfikacji dodano tez wariant DDR5-8800. Pamięci DDR4 miały natomiast szybkości od DDR4-1600 do DDR4-3200, z późniejszą (oficjalną) wersją DDR4-3600 (tzw. PC4-28800).


Dedykowane dla tabletów i smartfonów pamięci LPDDR6 mają natomiast przynieść przepustowość wyższą o 50 procent względem LPDDR5 i LPDDR5x, dzięki poszerzeniu szerokości kanału z 16 bitów do 24 bitów. Standard ma obejmować pamięci o szybkości od LDDDR6-10667 do LPDDR6-14400. Obecne moduły LPDDR5 mają szybkość LPDDR5-6400 i LPDDR5-7200, a ich wariant z dopiskiem X - LPDDR5X-8533 i LPDDR5X-9600. Wygląda więc na to, że pamięci LPDDR6-14400 będą zasadniczo kostkami LPDDR5X-9600, z szybkością wymiany danych powiększoną z 16 bitów do 24 bitów na takt.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ciekawe (autor: GULIwer | data: 22/05/24 | godz.: 23:03)
    jak długo podwajanie przepustowości ale i opóźnień będzie wciąż korzystne

  2. do czasu, aż procesory będą w stanie zrobić z tego użytek (autor: Zbyszek.J | data: 22/05/24 | godz.: 23:58)
    w dawnych procesorach (Pentium III, Pentium IV, Ahtlon XP, Ahtlon 64) operacje zapisu / odczytu do / z RAM były wykonywane za kolejnością ich występowania. Dlatego np. Athlon 64 z DDR2 na Socket AM2 miał 1-2% niższą wydajność niż taki sam procesor na Socket 939 z DDR1.

    Następnie procesory Core 2 Duo (i rok później AMD Phenom) wprowadziły przekolejkowanie (ReOrder) operacji zapisu/odczytu do/z RAM - operacje odczytu były grupowane w paczkę i wykonywane zbiorczo, operacje zapisu również grupowane i wykonywane zbiorczo.

    Dlatego Core 2 Duo wraz z DDR2 wypadał na swoje czasy rewelacyjnie w liczbie fps w grach. ReOrder operacji pobrań z RAM/zapisu do RAM umożliwił skorzystanie z dwukrotnie szybszej przepustowości DDR2, ponieważ zmniejszał częstotliwość przechodzenia pamięci RAM z trybu zapisu do odczytu i odwrotnie, a tym samym mogła ona przez dłuższe okresy dawać dane do /z CPU z pełną przepustowością.

    Późniejsze procesory projektowano tak, żeby liczba operacji zapisu (lub odczytu) do/z RAM wykonywana jednocześnie była coraz większa - powiększone kolejki zapisu / odczytu sprawiły, że w takim samym przedziale czasu procesor (współpracujący już np. DDR3) wymieniał z RAM 2-razy więcej informacji w takim samym oknie czasowym, niż poprzednie procesory współdziałające z DDR2.

    Częstość przerywania transferu danych na linii RAM-CPU musi być względnie niska i wtedy wysokie opóźnienia DDR5 czy DDR6 są kompensowane przez ich dwukrotnie wyższą przepustowość niż pamięci poprzedniej generacji.


  3. @ up, dodatek (autor: Zbyszek.J | data: 23/05/24 | godz.: 00:15)
    w kontekście powyższego muszę wspomnieć, że opóźnienia pamięci RAM DDR w dużym skrócie mają duży wpływ przy przechodzeniu banków tej pamięci z trybu odczytu do trybu zapisu, i odwrotnie, a mały wpływ przy pracy ciągłej tylko przy odczycie lub tylko przy zapisie.

    Przejście z odczytu do zapisu generuje te opóźnienia CL, CAS,RAS, RCD, RAT, CR itp)
    gdy przez chwilę leci zapis cały czas = leci z dość małymi opóźnieniami pomiędzy kolejnymi operacjami
    gdy przez chwilę leci odczyt cały czas = leci z dość małymi opóźnieniami leci z dość małymi opóźnieniami

    Dopiero zmiana operacji z zapisu do odczytu (lub odwrotnie) generuje w RAM DDR duże opóźnienia.


  4. niezła encyklopedia Zbyszek (autor: Qjanusz | data: 23/05/24 | godz.: 21:53)
    czapki z głów

  5. @ up, to jeszcze dodam jedną rzecz (autor: Zbyszek.J | data: 23/05/24 | godz.: 23:33)
    jest jedna wada tego rozwiązania, czyli grupowania operacji odczytu i operacji zapisu do RAM, i wykonywania ich nie za kolejnością występowania, ale bez zachowania kolejności i sekwencyjnie (czyli: seria operacji odczytu, seria operacji zapisu, i tak w kółko)

    Zaleta: banki/linie pamięci DDR rzadziej przełączają się trybu odczytu do trybu zapisu (i odwrotnie) - bo każde takie przełączenie generuje tymczasowy"przestój". Efekt: pamięć RAM przez dłuższe okresy czasu może dawać dane do /z CPU ze swoją pełną przepustowością.

    Wada: w kodzie x86 występują tzw. skoki i rozgałęzienia, czyli obecnie przetwarzana instrukcja może (lecz nie musi) odwołać się do innej instrukcji będącej zupełnie poza kolejnością wykonywania instrukcji. Jeśli tak się stanie i do wykonania jako następna wywołana zostanie zupełnie inna instrukcja, to następuje tzw. skok. Wówczas konieczne jest zatrzymanie potoku wykonawczego do czasu załadowania z Cache lub RAM instrukcji do jakiej następuje skok (czyli do instrukcji jaka ma być wykonana po bieżącej instrukcji)

    Jeśli instrukcja do jakiej następuje skok nie znajduje się w cache procesora i trzeba ją pobrać z RAM, to wówczas dodatkowe kolejki zapisu / odczytu do / z RAM generują nadmiarowe opóźnienia i zwiększają czas jaki jest potrzebny na załadowanie z RAM tej dodatkowej instrukcji jakiej użycie wywołała ostatnia przetwarzana instrukcja.

    Dlatego od około dekady (od Sandy Bridge, i ZEN) w procesorach mocno stawia się na stosowanie pamięci L0 na zdekodowane mikro-instrukcje (jeśli coś jest w tym cache, nie trzeba tego pobierać znów z RAM i ponownie dekodować). Oraz stawia się na poprawę dokładności systemu predykcji skoków (tak, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia sytuacji, że jakaś instrukcja znajdująca się obecnie w RAM (lub cache) będzie musiała być za chwilę dostarczona do potoków wykonawczych.


    W systemach predykcji skoków w ostatnim czasie (zwłaszcza od architektury ZEN 2 i ZEN 3, Golden Cove) stosuje się podejście typu Zero Bubble Conditional Branch Prediction, czyli system predykcji skoków jest jakby "zdublowany" (trochę na zasadzie HT) i śledzi naraz dwie ścieżki dalszego wykonywania się programu - wariant z wykonaniem skoku do innej instrukcji i bez wykonania skoku do innej instrukcji. Do tego u AMD od ZEN 2 predykcje są tuż po wykonywaniu instrukcji sprawdzane, i oznaczane Tagiem 0 lub 1 (predykcja się powiodła lub nie). To zwiększa dokładność późniejszej predykcji. Nie napotkałem na dane, czy Golden Cove też ma weryfikacje czy predykcja była trafiona i następuje tagowanie wykonanej predykcji cyferką 0 lub 1 (nieskuteczna, skuteczna).


  6. hmm (autor: GULIwer | data: 24/05/24 | godz.: 14:27)
    czyli tak długo jak predykcja działa to grupowanie zadań daje korzyści bo rosną mocno tylko opóźnienia przy zmianie zapis/odczyt.

  7. Samsung ogłosił w 1 kwartale tego roku (autor: Mario1978 | data: 3/06/24 | godz.: 16:06)
    LPDDR5x w specjalnej wersji mającej przepustowość 10400MT/s o pojemności 32GB. Z całą pewnością znajdzie się ona w wersjach Smartfonów najbardziej dopakowanych z układem Mediatek Dimensity 9400 tylko czy Snapdragon 8 gen.4 je dostanie, to jest pytanie...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.