Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 4 czerwca 2024 
    

Szef Nvidia namawia TSMC do podwyżki cen


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 22:21
(9)
Szef Nvidia, Jensen Huang udzielił wywiadu firmie analitycznej TrendForce zajmującej się badaniem rynku układów scalonych i pamięci DRAM i NAND. Przeprowadzona rozmowa dotyczyła głównie sytuacji Nvidia na rynku, współpracy Nvidia z TSMC oraz sytuacji tajwańskiej firmy TSMC, w fabrykach której powstają układy scalone projektowane przez Nvidię. Ciekawy był fragment rozmowy dotyczący ogromnych przychodów osiągniętych przez Nvidia w ostatnim czasie (26,0 mld USD w ostatnim kwartale), które wynikają ze sprzedaży po wysokich cenach serwerowych GPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Spowodowało to też wywindowanie ceny akcji Nvidia do poziomu ponad 1000 USD i łącznej kapitalizacji giełdowej Nvidia do prawie 3 bilionów (3000 miliardów) dolarów (USD).

W trakcie tego wątku szef Nvidia, Jensen Huang dość nieoczekiwanie stwierdził, że wycena giełdowa TSMC, jako najlepszego na świecie producenta układów scalonych jest zbyt niska w stosunku do wyceny giełdowej Nvidia. Dodał też, że jego zdaniem TSMC powinno zwiększyć ceny za produkcję skomplikowanych układów krzemowych, czyli takich jakie powstają z użyciem opracowanych przez TSMC technologii CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate).

Huang powiedział też, że wkrótce porozmawia z prezesem TSMC, panem C. C. Wei na temat cen jakie Nvidia będzie płacić TSMC w 2025 roku za produkowanie i dostarczanie dla Nvidia zaawansowanych układów scalonych, oraz że będzie wspierał TSMC w działaniach mających zwiększyć wartość giełdową tajwańskiej firmy. Wygląda więc na to, że prezes Nvidia chce się odwdzięczyć TSMC za rekordowe zyski odnotowane dzięki sprzedaży serwerowych GPU produkowanych przez tę firmę.


Na koniec warto przypomnieć przypomnieć znacznie pojęcia CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) - jest to zbiór technik pozwalających na nakładanie układów krzemowych na siebie, łączenie różnych układów scalonych poprzez Interposer, oraz doklejanie pamięci cache lub HBM do układów krzemowych. Rozwiązania te wykorzystują obecnie głównie zaawansowane GPU serwerowe przeznaczone do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, takie jak np. Nvidia H100, czy AMD MI300x.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Szef Nvidii (autor: Conan Barbarian | data: 7/06/24 | godz.: 17:11)
  Jensen Huang już został otumaniony przez szmal i proponuje zmianę, za którą powinien srogo oberwać z urzędu. To jest ręczne sterowanie rynkiem we własnym interesie i z zamiarem niszczenia konkurencji. Czas najwyższy, aby NVidia była ścignięta jak kiedyś M$ za praktyki monopolistyczne.

 2. Conan Barbarian (autor: pawel1207 | data: 7/06/24 | godz.: 18:54)
  chlopie on po prostu powiedzial ze moze zaplacic wiecej za produkt na i tak ktorym zarobil kupe kasy ... jak dla mnie po prostu polepsza swoje uklady z producentem chipow od ktorego w penwym sensie jest zalerzny tak czy owak tu mowimy o cenach serwerowych i a nie konsumenckich pogadaja sobie dzieki czemu nv bedzie miala wiecej mocy produkcyjnych od tsmc a zaplaca do 1 do 10 % wiecej za chip dla nas w praktyce sytuacja sie nie zmieni dla nv im wiecej tsmc wyprodukuje tym wiecej zarobia a jakies tam 5 % wzrostu ceny o ile przyniesie to zwiekszenie ilosci chipow jakie dla nv tsmc produkuje moze przyniesc ich wiekszy zysk a docelowo nawet obnizenie ich ceny bo rynek szybciej sie nasyci ...

 3. @news (autor: Promilus | data: 8/06/24 | godz.: 11:50)
  Chiny tylko raz nie zrobią "próbnej inwazji" a normalną i cały misterny plan pójdzie w ... no.

 4. @02 (autor: Conan Barbarian | data: 8/06/24 | godz.: 20:59)
  Można powiedzieć, że genialne a prawda taka, że obrzydliwe.

 5. Ten chytry oszust (autor: KuTeR | data: 10/06/24 | godz.: 12:48)
  nie chce się odwdzięczyć ani poprawiać stosunków z TSMC tylko wykończyć konkurencję i znaleźć kolejny pretekst do podniesienia cen.

 6. @KuTeR (autor: rainy | data: 10/06/24 | godz.: 17:16)
  Oczywiście, że nie chodzi mu wcale o większe zyski TSMC, tylko o pogorszenie rentowności konkurencji.
  Za ostatni kwartał Nvidia miała marże na poziomie 78 procent (dla porównania AMD 47), więc jeżeli cena wafli pójdzie w górę o 10/15 , a może 20 procent, to zaboli to wszystkich z wyjątkiem Nvidii oraz Apple.


 7. omg wy to dzieci jestescie (autor: pawel1207 | data: 10/06/24 | godz.: 21:05)
  co wychecie zeby nv konkurencje wspierala :D :D :D tak sie zastanwiam czy ktorys z was kiedys firme jakolwiek prowadzil :D tsmc nie moze uzalezniac sie od nv :D wiec podwyzka bedzie dla nv reszta poducentow zaplaci tyle ile z tsmc wynegocjuje :D i to wszystko a tsmc nie moze byc zalezne tylko od 1 producenta chcoby nie wiem ile placil bo z ich pozycji to nie ma sensu jak nv che zaplacic wiecej to zaplaci :D i na to sie tym skonczy a ceny i tak poleca w gore bo ida w gore co roku i zadnej rewolucji w tym temacie nv nie zaproponowala bo podwyzka tak czy owak bedzie . :D to takie zagranie jak pracodawca wola cie na 2 miesiace przed podniesiniej minimalnej o te pare procent i oswiadcza ci ze twoj wielki trud i wysilek zostal doceniony i podnosi ci pensje do kladnie o rewaloryzacje minimalnej o czym sie przekonujesz dopiero pod koniec miesiaca kiedy sie dowiadujesz ze minimalna podniesiono ale przez ten miesiac jaki doceniony sie czujesz :D :D :D

 8. Huang już raz pomógł... firmie 3Dfx, upadlając ją i kupując zgliszcza za bezcen (autor: Qjanusz | data: 12/06/24 | godz.: 09:58)
  dla własnej satysfakcji
  pomagał też firmie STMicro, hejtując u producentów układów graficznych architekturę PoverVR przy okazji premiery bardzo udanych Kyro II

  Nie ma sensu przytaczać pozostałych aktów miłosierdzia nVidii, bo prawdziwe intencje tej firmy są raczej oczywiste.

  jedyny cel tej zagrywki, to znaczne zwiększenie cen usług TSMC, co nie zaboli tak bardzo właśnie nVidię i Apple, a pozostałych... wiadomo


 9. @07 (autor: bmiluch | data: 12/06/24 | godz.: 15:45)
  nawet w USA niektóre praktyki monopolistyczne są nielegalne

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.