Intel odwołał budowę drugiej fabryki w Kiryat Gat w Izraelu
Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 21:21
(1)
W ubiegłym roku Intel ogłosił plany budowy drugiej fabryki układów scalonych w Kiryat Gat w Izraelu. Placówka o nazwie Fab 38 miała powstać tuż obok istniejącego już od kilkunastu lat zakładu Fab 28, jej budowa miała zastać zakończona w 2028 roku, a całkowity koszt miał wynieść około 25 miliardów dolarów - z czego koszt po stronie Intela wynosił 15 miliardów dolarów, a pozostała część to dofinansowanie i ulgi podatkowe przyznane przez rząd Izraela. Jednak z zapowiedzi z 2023 roku niewiele zostało, a do do wspomnianej inwestycji nie dojdzie. Intel oficjalnie potwierdził anulowanie wspomnianej inwestycji, dodając, że nie ma to nic wspólnego z konfliktem zbrojnym w Strefie Gazy.
Jak podano, przyczyną anulowania inwestycji są "zmieniające się warunki biznesowe i dynamika rynku", które wymagają od firmy "odpowiedzialnego zarządzania kapitałem".
Z tym uzasadnieniem nie trudno się zgodzić - Intel notuje od kilku kwartałów słabe wyniki finansowe, i powoli musi oglądać każdy wydawany dolar. Usługi Intel Foundry Services (produkcja układów scalonych w fabrykach Intela) obecnie nie cieszą się dużym zainteresowaniem, dodatkowo Intel mocno traci udziały na rynku serwerowych CPU, oraz chwilowo całkowicie odpadł z zajmowanego przez Nvidię i AMD rynku serwerowych GPU, o czym świadczy niedawne zakończenie przez Intela produkcji Ponte Vecchio (rynkowa nazwa: Intel GPU Max).
Tym samym zapotrzebowanie firmy na liczbę wytwarzanych wafli krzemowych jest i przez jakiś czas będzie wyraźnie niższe, niż prognozowane przez kierownictwo Intela dwa-trzy lata temu. To właśnie wówczas planowano budowę kilku nowych fabryk, w tym wspomnianej Fab 38 w Izraelu, a w obecnej sytuacji wycofanie się z części tych inwestycji nie jest niczym zaskakującym.
K O M E N T A R Z E
za chwilę TSMC podniesie ceny za swoje usługi - już nVidia o to zadba (autor: Qjanusz | data: 13/06/24 | godz.: 11:57) a okaże się że jednak będzie popyt na produkcję budżetowych wafli. Kto wie, może Intel wróci w takim wydaniu.
Trochę biednie, trochę nie w czas... zupełnie jak GPU Intela.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.