Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 20 czerwca 2024 
    

Intel przyznał się do błędu w procesorach, powodującego niestabilność Core 13. i 14. gen


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 16:44
(2)
Od pewnego czasu użytkownicy procesorów Intela z serii Core 13. generacji i Core 14. generacji, a zwłaszcza ich flagowych wersji z dopiskiem K skarżyli się na problemy ze stabilnością swoich komputerów, zwłaszcza podczas grania w gry. Inżynierowie Nvidia po analizie problemów stwierdzili, że ani karty graficzne GeForce ani ich sterowniki nie odpowiadają za zawieszanie się i restarty komputerów, natomiast winnym jest procesor, i polecili kontakt z firmą Intel. Ten zbadał problem, i w kwietniu zajął stanowisko, że za niestabilność jego procesorów odpowiadają producenci płyt głównych.

BIOSy płyt głównych miały nie przestrzegać specyfikacji procesorów oraz ustawiać dla nich zbyt wysokie napięcia zasilające, zbyt wysokie częstotliwości taktowania, lub zbyt wysokie limity z

Gdy posiadacze komputerów zaktualizowali BIOSy płyt głównych do poprawionych wersji okazało się, że stabilność uległa poprawie, jednak problem nadal występuje (w mniejszej skali).

Sprawa ponownie wróciła do Intela, który ostatecznie stwierdził, że znalazł błąd w algorytmie sterującym funkcją eTVB (Enhanced Thermal Velocity Boost), która ustawiała zbyt wysokie taktowanie i napięcie zasilania pomimo przekroczenia progu temperatury, w którym dopuszczalne są zakresy częstotliwości taktowania funkcji eTVB.

Intel poinformował też, że 19 czerwca udostępnił dla producentów płyt głównych aktualizację mikrokodu dla procesorów Core 13. i 14. generacji, która usuwa problem w nadgorliwym działaniu funkcji eTVB. Nowy mikrokod zostanie zaaplikowany do procesorów wraz z kolejnymi aktualizacjami BIOSu.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... Syn zmienił platformę na AMD z 7800X3D w cenie samej i9... (autor: SebaSTS | data: 21/06/24 | godz.: 14:16)
    ... Która wysypywała się już nawet na przeglądarce pomimo wgrania najnowszego BIOS i na chłodzeniu AiO 360mm

  2. Ile trzeba (autor: OBoloG | data: 22/06/24 | godz.: 09:58)
    było czasu, żeby intel przyznał się do błędu - to oni jak tworzą nowe procesory to nie wiedzą, że zawierają jakieś błędy? Czyżby wypuszczali wersje niedopracowane swoich najdroższych modeli i obdarzali nimi najbardziej oddanych i gorliwych od lat klientów?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.