Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 4 lipca 2024 
    

Procesor Intel Core Ultra "Arrow Lake-S" przetestowany w CPU-Z


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:59
(7)
W ubiegłym miesiącu podczas targów Computex Intel zapowiedział, że jesienią tego roku zadebiutują dwie zupełnie nowe serie procesorów przeznaczone dla komputerów osobistych. Dla lekkich i cienkich laptopów przewidziano procesory o nazwie kodowej Lunar Lake, które trafią na rynek jako Core Ultra serii 200, i prawdopodobnie zastąpią oferowane od ubiegłego roku chipy z serii Meteor Lake (Core Ultra 100). Dla komputerów stacjonarnych pojawią się procesory o nazwie kodowej Arrow Lake-S, które miały trafić na rynek jako Core 15. generacji, ale również dołączą do serii Core Ultra 200.

Próbka inżynierska jednego z takich procesorów została przetestowana w benchmarku CPU-Z, w którym uzyskała wynik jednowątkowy 1143 punkty, i wynik wielowątkowy 12922 punkty. Uzyskany wynik jednowątkowy jest aż 26,7 procent wyższy niż osiągany w tym teście przez Core i9-14900KS. Z drugiej strony rozczarowuje nieco wynik wielowątkowy, który jest o 22 procent niższy niż uzyskiwany przez Core i9-14900KS, ale testowana próbka prawdopodobnie pracowała z obniżonymi częstotliwościami taktowania.

Wygląda więc na to, że procesory Arrow Lake-S mogą oferować bardzo wysoką wydajność jednowątkową - będą dysponować rdzeniami o dwie generacje nowszymi, niż rdzenie Raptor Cove i Golden Cove z procesorów Core 12. 13. i 14. generacji. W przypadku wydajności wielowątkowej może już nie być tak dobrze - wydajne rdzenie Lion Cove mają obsługiwać tylko jeden wątek (brak funkcji HyperThreading).

Na koniec przypomnijmy, że procesory Arrow Lake-S otrzymają wydajne rdzenie Lion Cove i efektywne rdzenie Skymont, wytwarzane w najnowszej litografii Intel 20A, i oferujące odpowiednio: o 14 procent i 38 procent wyższy wskaźnik IPC niż rdzenie Redwood Cove i Crestmont zastosowane w procesorach Meteor Lake.

Dla komputerów stacjonarnych pojawią się procesory Core Ultra 9 285K i Core Ultra 9 275, Core Ultra 7 265K i Core Ultra 7 255, oraz Core Ultra 5 245K i Core Ultra 5 240, których debiut ma nastąpić w październiku. Najbardziej wydajny Core Ultra 9 285K ma mieć 8 wydajnych rdzeni (8 wątków) i 16 efektywnych rdzeni - łącznie obsługiwał będzie 24 wątki.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Niedługo będziemy świadkami jak jeden R9-9950x (autor: Mario1978 | data: 4/07/24 | godz.: 17:39)
  wykasza całą konkurencję Intela łącznie CPU serwerowymi. Pewna firma złożyła zamówienie na MI325x i MI350x od AMD w ilości ponad półtora miliona bo milion dwieście sztuk to za mało. Będzie ciekawie w przypadku technologii na 2025 rok i nieciekawie jeżeli chodzi o spokój w Polsce bo Feministki i ci co reprezentują interesy obcego narodu chcą więcej gwałtów i przestępstw w Polsce. I znów większość Lewactwa funduje ludziom trudne czasy normalnie jak za Hitlera, który tylko udawał Prawka a był sponsorowany dziwnym trafem przez USA.

 2. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 4/07/24 | godz.: 18:12)
  1. Wynik na jeden wątek bardzo ładny.
  2. Funkcja grzejnika nieznana.
  3. To całkiem nowa konstrukcja, więc omijam do gen.17.

  @1 - przegną pałę niebawem i będzie awantura na ulicach całej pedałujacej Europy.


 3. Mario1978 (autor: Markizy | data: 4/07/24 | godz.: 19:33)
  intel zbyd długie lata wypracocywał sobie pozycje rynkową żeby amd mogło ich położyć. Samo AMD nie ma mocy przerobowych razem z TSMC aby wypchnąć intela z rynku.

  Ponadto skonsultuj się z lekarzem w sprawie leków bo coś naprawdę źle się dzieje.

  @Conan Barbarian
  mnie ciekawi czy intel zdoła jeszcze wyprzedzić TSMC pod względem procesu technologicznego czy jednak odzieli się od FABów i powstaną dwa osobne byty. Jeden konkurujący z AMD a drugi z TSMC.


 4. @Zbyszek (autor: PCCPU | data: 5/07/24 | godz.: 09:34)
  LionCove w LunarLake to wariant odchudzony a IPC dla ArrowLake będzie inne.

 5. hmm (autor: GULIwer | data: 5/07/24 | godz.: 20:26)
  czyżby zamienienie HT na bardziej rozbudowanie rdzenie dałe taki efekt? Zobaczymy jak z problemami wieku dziecięcego, ale zapowiada się ciekawie.

 6. ruska propaganda nieźle odpłynęła (autor: pwil2 | data: 6/07/24 | godz.: 05:24)
  z obwinianiem USA za hitlera, a prawda jest taka, że to ruski projekt. Próby podpalania Europy, by później przyjść "wyzwalać".

 7. 3-- (autor: Mario1978 | data: 7/07/24 | godz.: 18:13)
  Pewnym ludziom choćby na twoim przykładzie nie przetłumaczysz, że w to co wierzą i zdobywają wiedzę z przekłamań historycznych świetnie pokazuje ile znaczy nawet tytuł Profesora. Ty powinieneś to zrozumieć bardziej o większości ludzi ale wolisz stanowić większość. Być uświadomionym zależy tylko i wyłącznie od ciebie samego. Bo wierzyć można we wszystko nawet tych co dokonali najwięcej zbrodni w dziejach. W tych czasach jest wybór między większym Złem a mniejszym. Może w końcu my wybierzemy własną ścieżkę bez Lewaków służących tym co dokonują Większego Zła. Ale i tak na końcu będzie liczyła się współpraca a lepiej współpracować z tymi co zostawiają nam więcej pieniędzy w kieszeniach. Zobaczymy czy zdążysz przed swoim końcem uświadomić sobie tą prawdę. A teraz przygotuj się na jesień, rozgrzej jedno ramię i poczujesz tylko ukłucie. Jak czytam o Anglii i o tym, że tam rządzi Prawica, która wpuściła do siebie tyle nierobów i ludzi, którym odpowiada krzywdzić innych to może i lepiej, że ludzie się nie uświadamiają bo Lewactwo doprowadza do samounicestwienia niszcząc zdrowie i życie tych co na nic nie mają wpływu ze względu na istotny fakt, że większość ma Inteligencję Życiową pozwalającą tylko na widzenie tego co nie jest Prawdą. Wystarczy tylko poczekać i nic na siłę. USA już dawno temu spisało swój żywot a to co się dzieje to wiadome czyja zasługa. Teraz przynajmniej wiemy po co powstała tak zwana Demokracja. Żeby służyć tym, którzy są ślepi i nie mają takich umiejętności by przewidywać konsekwencje swoich czynów oraz wyborów. Pamiętaj, że nie zostałeś oszukany tylko jesteś współodpowiedzialny temu wszystkiemu. Dr. Piotr Bein już lata temu o tym mówił a Wam pozostaje poświęcać się dla dobra Ciemnej Gwiazdy.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.