Intel przyznał się do błędu w procesorach, powodującego niestabilność Core 13. i 14. gen
Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 20:12
(5)
Od pewnego czasu użytkownicy procesorów Intela z serii Core 13. generacji i Core 14. generacji, a zwłaszcza ich flagowych wersji z dopiskiem K skarżyli się na problemy ze stabilnością swoich komputerów, zwłaszcza podczas grania w gry. Inżynierowie Nvidia po analizie problemów stwierdzili, że ani karty graficzne GeForce ani ich sterowniki nie odpowiadają za zawieszanie się i restarty komputerów, natomiast winnym jest procesor, i polecili kontakt z firmą Intel. Ten zbadał problem, i w kwietniu zajął stanowisko, że za niestabilność jego procesorów odpowiadają producenci płyt głównych.
BIOSy płyt głównych miały nie przestrzegać specyfikacji procesorów oraz ustawiać dla nich zbyt wysokie napięcia zasilające, zbyt wysokie częstotliwości taktowania, lub zbyt wysokie limity z
Gdy posiadacze komputerów zaktualizowali BIOSy płyt głównych do poprawionych wersji okazało się, że stabilność uległa poprawie, jednak problem nadal występuje (w mniejszej skali).
Sprawa ponownie wróciła do Intela, który 22 lipcaw opublikowanej informacji ostatecznie przyznał, że znalazł błąd w algorytmie sterującym pracą procesorów, który powoduje zbyt ustawienie zbyt wysokiego taktowania i napięcia zasilania.
Intel poinformował też, że w połowie sierpnia udostępni dla producentów płyt głównych aktualizację mikrokodu dla procesorów Core 13. i 14. generacji, która usunie wykryte problemy. Nowy mikrokod zostanie zaaplikowany do procesorów wraz z kolejnymi aktualizacjami BIOSu.
K O M E N T A R Z E
@news (autor: Promilus | data: 27/07/24 | godz.: 12:50) A gdzie ten pablito co wyśmiewa amd, a intela ma za bożka? ;)
Wojenki polskie (autor: etranger | data: 27/07/24 | godz.: 17:14) Masz dwóch producentów, czyli tak jak bys nie miał wyboru, podobnie jak w polityce tylko dwie opcje, bo reszta albo dawno temu "odpłynęła" albo to plankton nic nie warty.
I tak się ciekawie składa ze raz jedni dają dupy a raz drudzy.
Ja jakoś specjalnie nie jestem przywiązany do jednej marki, kupuje to co mi w danym momencie odpowiada ewentualnie wydaje mi się ze mi odpowiada :)
Aczkolwiek "długowieczność" podstawek AMD robi wrażenie bardzo pozytywne.
@etranger (autor: Promilus | data: 27/07/24 | godz.: 17:24) Heh, w konsolach aktualnie masz od 2,5 generacji jednego producenta, nie łudźmy się. W przypadku laptopów masz realnie ze 3 platformy hard/soft i z 5 producentów. Nie udawaj, że jest inaczej. Każdy daje dupy, bo parę z technologii powiązanych z przyrostem wydajności jest "insecure" ... w określonych przypadkach (zresztą bardzo hipotetycznych) daje nieuprawniony dostęp. Wraz ze wzrostem skomplikowania będzie tylko więcej "kwiatków".
Ale ze konsole? (autor: etranger | data: 27/07/24 | godz.: 20:26) Co one mają do tego?
Co mają laptopy do pieca biurkowego?
No i nie mieszajmy w to rezerwatu i reszty, bo to zupełnie inna bajka.
Oczywiście można sobie grać i obrabiać video w 8K na laptopie, tylko po co?
@etranger (autor: Promilus | data: 28/07/24 | godz.: 10:11) A co rozumiesz przez komputer biurkowy? Komputer biurkowy to taki ładny polski odpowiednik desktop. Czy są desktopy bez x86? No są, Makówki choćby. Jak zaczniesz pisać o gamingu to właśnie do gry wchodzą konsole. Czy są procesory x86 inne niż amd i intel? No są, tylko dużo słabsze (licencjonowane chińskie ryzeny) albo bardzo, bardzo, bardzo słabe (jakieś offshooty licencji cyrix czyli np. Vortex86, albo jakieś soc ex-via). Wiesz ile jest producentów układów graficznych? Oprócz AMD i Nvidii jest intel (heh), jest ARM (Mali), jest PowerVR, jest Qualcom (Adreno), jest Apple. No to pomyślmy kto ma 99% rynku kart dla graczy? Aaaa, duopol Nvidii i AMD ... no tak, pytanie co blokuje pozostałych producentów by wejść na rynek? No proste - nie mają produktu z którym by mogli wejść na rynek. Intel próbuje z Arc, ale słabo to wygląda. Czyja to wina? Mogłeś wybrać Arc to by trochę trzeci gracz zyskał, ale chcesz grać w gry ze stabilnym framerate więc bierzesz nvidię, albo jak akurat używasz linuksa to AMD ze względu na lepszy support otwartych sterowników w subsystemie wine-staging. Nie inaczej jest z polityką, jeśli są 2 mainstreamowe ugrupowania to nie dlatego, że ktoś to narzucił tylko dlatego, że tak ludzie sobie wybrali. Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.