Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 1 sierpnia 2024 
    

Intel ogłasza wyniki finansowe i ogromne zwolnienia pracowników


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 22:45
(12)
Intel przedstawił wyniki finansowe odnotowane w drugim kwartale 2024 roku. Przychód firmy wyniósł w minionym kwartale 12,83 mld. USD, w porównaniu do 12,7 mld USD w poprzednim kwartale i 12,9 mld USD w tym samym kwartale przed rokiem. Tym samym producent nie może już pochwalić się tak wysokim kwartalnym przychodem jak jeszcze 2-3 lata temu - wówczas jego kwartalne przychody wynosiły 18-19 mld USD. Niski przychód spowodował, że Intel odnotował w minionym kwartale stratę netto w wysokości 1,61 mld USD. We wcześniejszym kwartale strata netto wyniosła 0,4 mld USD, natomiast w 2. kwartale 2023 roku odnotowano jeszcze zysk netto 1,5 mld USD.

Wracając do przychodów uzyskanych w minionym kwartale, to spośród poszczególnych działów Dział Client Computing, dostarczający procesory do komputerów i laptopów odnotował przychód w wysokości 7,41 mld USD, o 1 procent niższy niż we wcześniejszym kwartale (wówczas 7,5 mln USD), i o 9 procent wyższy niż w 2. kwartale 2023 roku (wtedy 6,8 mld USD).

Gorzej wypadł dział Data Center and AI dostarczający procesory i inne urządzenia serwerowe, który odnotował przychód w wysokości 3,05 mld USD, względem 3,0 mld USD we wcześniejszym kwartale i 4,0 mld USD w tym samym kwartale przed rokiem. Warto tutaj dodać, że w 2021 roku kwartalne przychody tego działu były ponad 2 razy wyższe i wynosiły 6,5-7,5 mld dolarów (łączny przychód działu w 2021 roku to 25,8 mld USD).

Dział Network and Edge dostarczający urządzenia sieciowego oraz urządzenia Internetu Rzeczy uzyskał przychód 1,3 mld USD, względem 1,4 mld USD w poprzednim kwartale i również 1,4 mld USD w tym samym kwartale przed rokiem.

Pozostałe działy Intela, takie jak dział Mobileye oferujący układy scalone dla samochodów, dział Altera obejmujący procesory programowalne FPGA i dział Intel Foundry Services uzyskały łącznie przychód w wysokości 0,97 mld USD, względem 0,775 mld USD w poprzednim kwartale i 1,27 mld USD w tym samym kwartale przed rokiem.


Z powodu utrzymującego się niskiego przychodu, a także znacznej straty netto, aby ograniczyć dalsze generowanie strat finansowych Intel zapowiedział, że zwolni w tym roku 15 procent swojej załogi. Łącznie z pracą w Intelu pożegna się kilkanaście tysięcy osób, co powinno zmniejszyć koszty operacyjne w 2025 roku nawet o 10 miliardów dolarów.

Dodatkowo w 4. kwartale tego roku Intel w ogóle nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom - wcześniej (od połowy 2023 roku) firma zmniejszyła już wysokość wypłacanych dywidend o 65 procent.

W trwającym obecnie 3. kwartale Intel spodziewa się przychodu w wysokości 13,0 mld USD, a dokładniej w zakresie od 12,5 mld USD do 13,5 mld USD.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. jeszcze większa strata niż w Q1 (autor: Qjanusz | data: 2/08/24 | godz.: 13:59)
    przy ciągle bardzo wysokich kosztach operacyjnych. Decyzja o redukcji wcale nie dziwi.

    Swoją drogą koszt operacyjny Intela to prawie tyle, ile przychód AMD, przy czym AMD ma wypracowany zysk (Intel ma stratę) i zauważalnie wyższą marżę od Intela

    Pierwszy ZEN miał premierę ok 7 lat temu. Po wynikach widać, że Intel do dzisiaj się nie ogarnął po tym wydarzeniu.


  2. a afera (autor: xpx | data: 2/08/24 | godz.: 16:04)
    dopiero się rozkręca XD

  3. Kurcze (autor: tuptun | data: 2/08/24 | godz.: 22:55)
    Jak można wyprodukować tyle cpu z wadą. Kto za to odpowiada, przecież to dwie generacje...

  4. kto wie co sie tam dzieje (autor: wrrr | data: 3/08/24 | godz.: 10:16)
    zadne korpo w komunikatach i raportach wymaganych prawnie sie nie przyzna do prawdy

    mozemy myslec ze to wynikowa afery 13-14gen, a moze oni po prostu wciskaja automatyzacje (tzw. AI) gdzie sie da i jest to ten moment gdzie sie zwalnia;)


  5. ... coś im nie pykło - miało to wejść już w 12th generacji... (autor: SebaSTS | data: 3/08/24 | godz.: 12:12)
    Jest jeszcze jedna nowość w procesorach 13. generacji, która realnie może poprawić temat poboru energii. Mowa o Digital Linear Voltage Regulator (DLVR), który zostanie wprowadzony wraz z nadchodzącą rodziną CPU. Głównym celem DLVR ma być wprowadzenie dodatkowego regulatora napięcia w bliskim sąsiedztwie do głównego regulatora. Zastosowanie DLVR w połączeniu z głównym regulatorem napięcia ma wpłynąć na obniżenie napięcia wejściowego procesora, poprawiając jednocześnie sprawność energetyczną...

  6. Teraz to najlepszy czas by porzucuć markę core (autor: ekspert_IT | data: 4/08/24 | godz.: 17:11)
    Core nie kojarzy się od dawna z wydajnością, a z wieloletnim odgrzewaniem 14nm,a obecnie z dużą liczbą niewydajnych rdzeni , dziwnymi planami porzucenia hyperthreadingu, a obecnie problemami z fizycznym uszkodzeniem CPU. Apple chciał lepsze warunki, nie dostał ich to sam skonstruował CPU bazujący na arm. Teraz z kolei znaczący spadek w serwerach. Niestety ta sytuacja może spowodować, że Intel zrezygnuje ze swoich kart graficznych, w momencie w którym wydawałoby się że problemy wieku dziecięcego tych kart zostały ogarnięte...

  7. @tuptun (autor: Qjanusz | data: 5/08/24 | godz.: 11:24)
    tu raczej nie problem w tym, że te CPU zostały wyprodukowane z wadą. Same procki prawdopodobnie spełniają wszystkie zakładane wcześniej specyfikacje.

    Problem jest w tym, że Intel nie mając innej możliwości, przekracza planowane limity, bez opamiętania podnosząc zegar i wydajność swoich CPU, poprzez karmienie ich zbyt dużą ilością napięcia. Zakładana wydajność w momencie premiery okazywała się niewystarczająca w stosunku do konkurencji, stąd procki były wyżyłowane na etapie wgrywania mikrokodu sterującego jego pracą.

    Naprawa procków polega na wgraniu nowego mikrokodu, który wprowadza rozsądne limity napięciowe. Czyli zakłada kaganiec, bez którego procki po prostu wewnętrznie się degradowały.

    Czekamy już tylko na porównanie wydajności tego samego Intela przed i po wgraniu "poprawki"


  8. @Qjanusz (autor: PCCPU | data: 5/08/24 | godz.: 17:06)
    Może się okazać, co by mnie wcale nie zdziwiło że przy nowym mokrokodzie (dla 13 i "14" generacji) lepiej wypadnie ArrowLake-S co Intelowi jest na rękę.

  9. @8. (autor: pwil2 | data: 5/08/24 | godz.: 21:45)
    Wypadną też lepiej AMD poprzednich generacji, a jak ktoś kupił i9-13900K(S)/14900K(S) jako procesor z wydajnością na lata (za odpowiednio wysoką cenę), to może się poczuć trochę wy...ny. Drugi raz się mocno zastanowi zanim sięgnie po topowy procek Intela (na którym ten ma największe marże/zyski).

  10. c.d. (autor: pwil2 | data: 5/08/24 | godz.: 21:46)
    "Core" marketingowo będzie brzmiało jak "PureTech" ;-/

  11. całkowicie się z Wami zgadzam w temacie korozji wydajności 13 i 14 gen (autor: Qjanusz | data: 6/08/24 | godz.: 10:13)
    natomiast nie zgadzam się że ludzie będą pamiętać o takich "wypadkach" Intela, w kontekście przyszłych zakupów.

    Intel już nie raz karmił swoją klientelę podobnymi akcjami. Co by daleko nie szukać, temat Downfall bodajże zjadający do 40% wydajności 11 gen.

    Zmieniło się coś? Nic. Intel wyda kolejną, wydajną, zabugowaną i przekombinowaną generację, pokażą się w prasie cudowne wykresy porównujące wydajność Core vs ZEN, w konsekwencji oczarowany nowym Intelem klient zapłaci za to, za co chce zapłacić. Konsekwencje przyjdą za rok, może dwa.

    Smutne czy nie, ludzie nie wyciągają konsekwencji. Konsekwencje wyciągają korporacje, inwestujące w procki serwerowe, co widać po sprzedaży. Najwidoczniej klient indywidualny pozbawiony jest czynnika poznawczego


  12. Qjanusz (autor: Markizy | data: 6/08/24 | godz.: 21:37)
    nie wiele to zmienia ponieważ najwięcej intel sprzedaje układów do laptopów tam problemu nie ma, oraz oem a ci znowu nie biorą wersji mocno kręconych procków tylko z TDP 35-65W. Ilość procesorów z którymi będzie możliwy problem nie jest aż tak duża.

    Co do serwerów to nie jest związane z tym że intel ma wpadki z gen 13 i 14 tylko z faktu że mają gorszy i do tego droższy produkt. Kto nie musi nie inwestuje w intele, ale niektóre licencje są tak napisane że nie ma innej możliwości.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.