Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 2 września 2024 
    

Intel rozważa wydzielenie fabryk układów scalonych do oddzielnej firmy


Autor: Zbyszek | źródło: Bloomberg | 21:07
(11)
Jak informuje Bloomberg, powołując się na swoje tajne lecz sprawdzone źródła, Intel prowadzi obecnie analizę dotyczącą wydzielenia swoich fabryk układów scalonych do oddzielnej firmy. Dawny gigant technologiczny ma prowadzić rozmowy z kilkoma bankami inwestycyjnymi, oferując im objęcie mniejszej części udziałów w nowym podmiocie, w zamian za zastrzyk finansowy. Po całej operacji Intel miałby podzielić się na dwie części - jedną firmę o nazwie jak dotychczas (Intel Corporation) zajmującą się projektowaniem układów scalonych i sprzedażą gotowych produktów (procesorów), oraz drugą firmę (np. Intel Foundry), skupiającą się wyłącznie na produkcji układów scalonych, oraz utrzymywaniu i modernizowaniu fabryk układów scalonych.

To czy dojdzie do jakiegokolwiek posunięcia wynikać ma z prowadzonych właśnie analiz. Według Bloomberga, opcją wykupu części udziałów w nowej firmie, która przejmie fabryki układów scalonych Intela zainteresowane są banki Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Po ewentualnej transakcji Intel pozostanie większościowym udziałowcem nowej spółki, dzięki czemu zachowa nad nią pełną kontrolę, a także mianuje jej prezesa i kierownictwo, oraz będzie dysponował większością w radzie nadzorczej.

Operacja będzie więc różnic się od wydzielenia fabryk układów scalonych z AMD w 2009 roku - wówczas AMD sprzedało całość swoich fabryk inwestorowi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i nie zachowało nad nimi swojej kontroli, a jedynie zawarło wieloletnie umowy z Globa lFoundries na dostawy układów scalonych gwarantując dla siebie dostęp do potrzebnych mocy produkcyjnych.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. powtarza się historia z Globalfoundries (autor: ekspert_IT | data: 1/09/24 | godz.: 17:18)
    Ale GF nie nadążyło za TSMC i Samsungiem, pozostając na podobnym poziomie do smic i umc. Gigantyczne braki urządzeń ASML i ich ogromny koszt również zniechęca nawet dużych graczy do 'wejścia do 1 ligi' producentów...

  2. @01 (autor: kombajn4 | data: 1/09/24 | godz.: 19:34)
    No a Intel nadąża? Mają ten sam problem co AMD kiedyś - zaległości technologiczne wymagają zbyt dużych nakładów.

  3. nie ma znaczenia czy Intel będzie miał swojego CEO w nowej spółce, (autor: Qjanusz | data: 2/09/24 | godz.: 11:12)
    czy to będzie ktoś obcy jak w przypadku Globala

    obydwie sytuacje łączy jedno: faby mają potężny dług technologiczny i naprawienie tego wymaga potężnych środków, których ani Intel nie ma teraz, ani AMD nie miało w 2009 toku.

    Jeżeli tutaj nic się nadzwyczajnego nieodjaniepawli (czyt: rząd USA dosypie w ramach uniezależnienia się od kapryśnego Tajwanu), to taki Intel Foundry będzie coraz większą kulą u nogo do czasu, kiedy zostanie spuszczony za grosze w chińskie odmęty.


  4. sytuacja dziwna rechot historii (autor: Marek1981 | data: 2/09/24 | godz.: 12:57)
    Intel w nieuczciwy sposób podkładał nogi AMD, co spowodowało że ci musieli pozbyć się fabryk. Teraz AMD wypiera tak bardzo Intela z rynku, że ten chce się pozbyć swoich fabów. Jeszcze 2-3 lata temu fani tego molocha śmiali się że obserwatorzy wieszczą kryzys a firma ma rekordowe zyski.
    Czy Intel mógł to inaczej rozwiązać... tak - wystarczyło się dogadać z tsmc, ale oni znają się najlepiej w tym co robią...


  5. nie dziwna (autor: Qjanusz | data: 2/09/24 | godz.: 15:10)
    zdaje się Bob Swan powiedział że produkcja procków x86 nie jest priorytetem dla Intela.
    Później pogubili klucze do tych mitycznych szuflad z patentami i mega pomysłami.

    Teraz to już konsekwencje tych i innych ruchów Intela wykonanych w przeszłości


  6. @up (autor: Conan Barbarian | data: 2/09/24 | godz.: 16:03)
    W panice jeszcze sprzedał akcje, które jednak jeszcze z rozpędu podskoczyły. Musiał dobrze wiedzieć co się święci a zachował się jak uciekający z okrętu kapitan, gdy jeszcze wcale nie było tak źle.

  7. @6. (autor: pwil2 | data: 2/09/24 | godz.: 16:42)
    Nie przewidział ogromnej bezwładności i całej masy wokół, która złego słowa by o Intelu nie napisała w obawie o odcięcie od nowych układów przed premierą i różnego finansowania. Dopiero w tym roku portale mają odwagę krytykować otwarcie jak w przypadku wadliwej 13/14gen.

  8. Jedyna sensowna opcja dla nich to odsprzedanie 49% TSMC (autor: pwil2 | data: 2/09/24 | godz.: 16:43)
    W praktyce pewnie musieliby jednak oddać 51%, by TSMC chciało sie w to bawić.

  9. To co się teraz dzieje to następstwo działań z przed lat. (autor: Mario1978 | data: 2/09/24 | godz.: 19:41)
    Intel miał szansę coś zmienić w 2017 roku a potem trzech kolejnych latach. Niestety zaprzepaścił szansę. Kto nie rozumie teraźniejszości i przeszłości ten nie zrozumie przyszłości. To jak z ludźmi, którzy uważają się za patriotów a robią wszystko by sobie zaszkodzić. Szkodzą sobie przez to, że wierzą tym co okradają się przez co raz większe podwyżki cen. Większość ludzi nie tylko w Polsce jest tak ślepa, że ze swoją własną pomocą krzywdzą siebie nawzajem. Krzywda ich spotyka w każdej dziedzinie życia a oni wyładowują się na tych co nie mają na nic wpływu. Tylko widzą do czego oni sami doprowadzają. To co dzieje się z Intelem było do przewidzenia i nie ma to nic wspólnego z wróżeniem. Dług USA jest znany od lat oraz jak mocno rośnie, rozwój Chin też jest znany od lat, działania Intela też znamy od lat. Z całą pewnością pracownicy Intela wiedzieli do jakiego punktu prowadzona jest ta firma ale też nie mogli z tym nic zrobić. I właśnie o to chodzi. By pokazać, że w wielu firmach są ludzi, którzy nie potrafią łączyć wydarzeń przyczynowo - skutkowych i potem szukają winnych dookoła. Teraz ludzie powinni zadać sobie pytanie czy rzeczywiście chcą się poświęcić dla Dobra Chazarów Amerykańskich. By gdy karty od lat są odkrywane to i prawda jest co raz bardziej widoczna. Wielu nie uwierzy i nazwie to Rosyjską lub jakąkolwiek inną propagandą. A tu ludzie sami są winni bo są ślepi na fakty, do których sami doprowadzili. A Intel jak to Intel. Grał na swoją niekorzyść od samego początku dlatego to celowe działanie.

  10. ... (autor: pwil2 | data: 3/09/24 | godz.: 22:33)
    Pojawiła się plota, że może i chcą wydzielić, ale nie sprzedawać działu produkcji. Później kolejna, że TSMC wyraziło zainteresowanie kupnem części fabryk i chyba jednak Intel przemyśli sprzedaż. Pewnie na części, nie procentowo udziału.

    Mają się też pozbyć Altera.


  11. @10 Intel is not dead yet ;) (autor: Sebalos | data: 18/09/24 | godz.: 15:14)
    Pozbycie się Altery, to akurat dobry pomysł, choć zwiększa przewagę AMD nad Intelem, bo AMD ma Xilinxa.

    W sprzedaż fabów przez Intela uwierzę gdy ją zobaczę. Według mnie - Intel wydzieli te faby jako spółkę-córkę i zaoferuje oprócz klasycznych - także usługi MPW, bo pomimo tego, że ma dług technologiczny wobec TSMC w technologiach cutting-edge używanych w pecetach i mobile'u, to ma całkiem dobry uzysk we wszystkim, co i tak daje się używać w sektorach embedded i automotive.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.