Najnowsza generacja procesorów Intela, czyli Core Ultra 200 o nazwie kodowej Arrow Lake nie przyniosła dużego wzrostu wydajności w porównaniu do poprzednich procesorów Core 13. i 14. generacji. Sytuacja może być radykalnie inna w 2026 roku, kiedy debiutować będą następne procesory Intela. Mowa o modelach ukrywanych pod nawą kodową Nova Lake, które mają być wytwarzane w litografii 18A. Według ostatnich doniesień procesory te we flagowych wersjach otrzymają łączni 52 rdzenie. Będzie to: 16 wydajnych rdzeni Coyote Cove, 32 efektywne rdzenie Arctic Wolf i cztery dodatkowe rdzenie Arctic Wolf-LP ukryte w chiplecie SOC.
Pod względem architektury procesory Nova Lake mają powielić podejście zastosowane w znanym nam już procesorach laptopowych Meteor Lake - jako podstawowe uruchomione będą cztery rdzenie Arctic Wolf-LP z chipletu SOC, a pozostałe rdzenie będą uruchamiane w razie wystąpienia zwiększonego obciążenia.
Ponadto Intel ma też w Nova Lake zastosować rozwiązanie lubiane przez AMD - wydajne i efektywne rdzenie będą znajdować się w dwóch chipletach (w każdym 8 wydajnych + 16 efektywnych rdzeni) - mocniejsze odmiany procesorów otrzymają po dwa chiplety z rdzeniami, a słabsze odmiany procesorów otrzymają jeden chiplet z rdzeniami.
Debiutu procesorów Nova Lake można spodziewać się jesienią 2026 roku.
K O M E N T A R Z E
I fajnie (autor: Marek1981 | data: 12/02/25 | godz.: 08:18) Mam nadzieje, że to zmusi AMD do zwiększenie ilości rdzeni w przedziale kasowym
RAM i SSD (autor: Zic | data: 17/02/25 | godz.: 02:43) Firmy trzymające ram (może szerzej półprzewodniki) rypią kasę. Miło widzieć postęp ale martwi mnie że RAM z generacji na generacje nie obfituje w funkcje a SSD NVME tylko na M2 trzyma proste konstrukcje oferując tylko nowe funkcje dla Big Data. Na pohybel obu sk***m (RAM i NVMe). Za skąpstwo i betonowanie pamieci powinni dostał gorsze lanie ni Intel (cz AMD w czasie Buldozera)
@3. (autor: pwil2 | data: 19/02/25 | godz.: 15:08) DDR5 mają on-die ECC, a to już jakiś postęp względem DDR4. Mają też 2 węższe kanały w module i aż 25% nadmiarowości w wariancie pełnego ECC.
c.d. (autor: pwil2 | data: 19/02/25 | godz.: 15:09) NAND mają takie wydajności, że tylko taniej pojemności brakuje.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.