Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 23 lutego 2004 
    

Test zasilacza HuntKey HK400-XP Silencer


Autor: NimnuL | 15:25
(176)
Komputer jak każdy sprzęt elektroniczny działa lepiej, gdy zasilany jest prądem elektrycznym. O tym wie każdy, nawet laik. O obowiązku obecności zasilacza w komputerze także wiedzą wszyscy mający styczność z "blaszakiem". Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele można zyskać, zaopatrując się w zasilacz dobrej klasy i jak wiele można stracić dbając jedynie o "megabajty" i "megaherce", a zasilacz potraktować po macoszemu.

Ten test ma m.in. na celu zwrócić uwagę na niedoceniany element komputera jakim jest zasilacz. Niepozorna skrzynka szumiąca wewnątrz obudowy, której nawet nie widać ma większe znaczenie niż może się wydawać. O to, abyśmy jak najwięcej zyskali a jak najmniej stracili zadbała firma HuntKey wprowadzając na polski rynek model zasilacza oznaczony HK400-XP Silencer. O bilansie zysków i strat jednak później, wcześniej ...

Nieco teorii

Kupując zasilacz głównie zwraca uwagę na moc zasilacza, która widnieje na tabliczce znamionowej obudowy. Jest to jednak moc podawana przez producenta często na wyrost i nie mająca nic wspólnego z późniejszą eksploatacją tego komponentu. Tu też należy podkreślić, że nie moc stanowi o jakości zasilacza.

Co można zyskać kupując zasilacz z najniższej półki? Na pewno trochę pieniędzy... Tani zasilacz, w dodatku jeśli jest źle dobrany do ilości komponentów w obudowie, pracować będzie przez większość czasu na granicy swoich parametrów rzeczywistych. Do ciągłej pracy w maksymalnym obciążeniu nawet markowe zasilacze nie są stworzone. W wyniku tego do podzespołów komputera będą podawane napięcia niezgodne ze specyfikacją i mocno odbiegające od norm. Efektem takiego stanu rzeczy, najczęściej jest niestabilność systemu - wynikiem czego może być utrata danych, a w ekstremalnych warunkach, spalenie samego zasilacza, czasem także innych podzespołów. Jeśli nawet nie dojdzie do przepalenia się komponentów to niestabilność systemu nawet najcierpliwszego użytkownika doprowadzić może do frustracji.

Tak więc początkowy zysk w postaci kilkudziesięciu złotych oszczędzonych na zasilaczu, może okazać się gwoździem do trumny i zniweczyć cały plan oszczędności.

Żal jest tym większy, że wystarczy poświęcić nieco uwagi przy zakupie zasilacza a zyskamy prócz spokoju ducha, bezpieczeństwo danych oraz ciszę i możliwość zwiększenia wydajności komputera. Cisza wynikająca z użycia lepszych wentylatorów w zasilaczu, a większy zapas mocy, pozwala na podwyższenie parametrów komputera.

Czym jest PFC ?

Power Factor Correction - korektor współczynnika mocy.

Jak to działa ?

W zasilaczu komputerowym od strony sieci znajduje się prostownik wejściowy (bez lub z układem PFC) przekształcający zmienne napięcie sinusoidalne 230V od częstotliwości 50Hz na napięcie stałe (ok. 320V). Za prostownikiem znajduje się przekształtnik DC/DC (generator o częstotliwości drgań od kilkunastu do kilkudziesięciu kHz). Przekształtnik ten ma za zadanie zamienić owe 320V na napięcia potrzebne komputerowi, czyli 3.3, 5, 12, -5, -12V. Jednocześnie blok ten zapewnia izolację galwaniczną pomiędzy siecią a wyjściem zasilacza (zapewnia to transformator się tam znajdujący).

Układ prostownika z filtrem aktywnym (PFC) koryguje przesunięcie w fazie prądu względem napięcia sieciowego - jego zadaniem jest uzyskanie zerowego przesunięcia fazowym, ponieważ wtedy w kablach w sieci energetycznej płynie najmniejsza z możliwych moc. Dodatkowo eliminowane są wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci, co poprawia warunki pracy przekształtnika (przy okazji zakłócenia z generatora zasilacza nie przechodzą w takim stopniu do sieci).

Zastosowana wysoka częstotliwość przekształcania energii pozwala na zmniejszenie gabarytów (i masy!) transformatora separującego obwody oraz umożliwia uzyskanie bardzo dobrych odpowiedzi dynamicznych na zmiany obciążenia (szybka reakcja na zmianę obciążenia - oczywiście wszystko w porównaniu ze zwykłym transformatorem takim jak np. w odbiorniku radiowym).

Ale co zyskujemy ?

Wyróżnia się dwa rodzaje układu PFC :

- Aktywny - układ sterujący z dużym kondensatorem dostosowujący się do obciążenia zasilacza oraz warunków sieci elektrycznej. Zasilacze z układami PFC mają wyższą sprawność od ich uboższych i tańszych braci. Oscyluje ona około 70% przy pełnym obciążeniu zasilacza. Oznacza to, że w pełni obciążony zasilacz 400W dający około 380W mocy podzespołom (po odliczeniu mocy traconej przez nieużywane linie -5V, -12V i +5VSB. ) będzie tracił około 120W energii w postaci ciepła w samym sobie. Natomiast moc pobierana z sieci energetycznej w takim przypadku wyniesie około 520W.

Modele z aktywnym PFC przełączanie 110/220V realizują automatycznie. Układ aktywnego PFC pozwala także na takie wydatkowanie mocą, że model kupiony z dużą rezerwą zużywa mniej mocy niż tradycyjny. Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co np. podczas startu komputera kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z 12V, w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.

- Pasywny - sprawność zasilacza z tym elementem jest nieznacznie niższa od tej z modelów z aktywnym PFC. Układ PFC w takim rozwiązaniu jest ustawiony na stałe na określone obciążenie przez co nieco obniża jego efektywność w stosunku do elementu aktywnego jeżeli obciążenie jest inne niż to obmyślone przez projektanta, jednak w większości przypadków takie rozwiązanie w zupełności się sprawdza.

W zasilaczach zarówno z aktywnym jak i pasywnym elementem PFC współczynnik mocy zawiera się w 0,95-0,99. Standardowe zasilacze bez PFC mają współczynnik zawierający się miedzy 0,7 a 0,75.'

- Zasilacz bez PFC - jego sprawność rzadko dochodzi do 60% a zasilacze nieznanych producentów często oscylują na granicy 55%. Oznacza to, że zasilacz 400W z dolnej półki będzie się intensywnie nagrzewał. Spowoduje to, że przy ubogim wyposażeniu go w radiatory odbierające ciepło z elementów aktywnych (tranzystory i diody) jego żywotność wydatnie się skróci. Dodatkowo zasilacz taki naturalnie zwiększy pobór prądu przez co będzie znacznie droższy w eksploatacji.

Więcej o PFC : www.pfcguide.com/index.asp

Jaka elektrownia będzie odpowiednia ?

Procesor jest aktualnie najbardziej łasym na energie komponentem w komputerze. Nikogo nie dziwi już pobór mocy rzędu 70W a coraz szerzej stosowane są modele pochłaniające prawie 100W energii.

Dla CPU należy jednak zapewnić około 25% więcej mocy niż sam potrzebuje gdyż sprawność regulatorów napięcia 12V na płytach głównych wynosi około 80%, pomijając już zapas mocy na ewentualny overclocking.
Pobór mocy z zasilacza przez CPU zapisać można wzorem :

I=((Vcore*Acore)/12)*1,25

gdzie:

I - natężenie prądu
Vcore - natężenie rdzenia
Acore - prąd rdzenia

Drugim łakomym na energie elementem który coraz szybciej zbliża się do CPU zapotrzebowaniem na prąd to karty graficzne. W zależności od wersji ich zapotrzebowanie oscyluje w okolicy 10-70W jednak popularne b.dobre karty AGP to około 50W.

Poniższa tabela ukazuje 3 przykładowe konfiguracje : nisko-budżetowa, średniej klasy i topowy model komputera.

Na wstępie dodam, że dobieranie zasilacza bez pozostawienia około 25% marginesu zapasu mocy nie jest dobrym rozwiązaniem nawet jeśli ma to miejsce w markowych modelach. Mocno "wysilony" zasilacz będzie się wyraźnie nagrzewał, co skróci jego żywotność i zwiększy hałas wentylatora chłodzącego.

Wartości w tabelach są wartościami orientacyjnymi.

Aktualnie napięcia -5V i -12V nie są używane przez komputery, a napięcie +5VSB używane jest jedynie podczas hibernacji systemu. Jednak obciążają one zasilacz wartością około 20W.





Gość honorowy: HuntKey HK400-XP Silencer



I oto nadeszła chwila długo wyczekiwana. Gdy otrzymałem paczkę z zasilaczem nie byłem pewny czy jest w niej jeden czy więcej modeli. Dopiero otworzenie pudełka ukazało moim oczom błyszczący, wręcz ozdobny i bardzo ciężki gadżet - żal jest taki zasilacz wkładać do obudowy...


HuntKey HK400-XP Silencer (kliknij, aby powiększyć)


Z bliska również ładny (zdjęcia zrobione skanerem):


HuntKey HK400-XP Silencer (kliknij, aby powiększyć)



HuntKey HK400-XP Silencer (kliknij, aby powiększyć)



HuntKey HK400-XP Silencer (kliknij, aby powiększyć)


Jak już wspomniałem, pierwsze na co zwróciłem uwagę, była to masa zasilacza. Pośpiesznie zważyłem go i okazało się, że waży 1,65 kg.

Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że wentylator zastosowany w tym modelu nie jest czarny, lecz przeźroczysty a po jego włączeniu 4 diody LED rozświetliły wiatrak i obudowę niebieskim blaskiem (aktualnie przeźroczysty wentylator z podświetleniem będzie montowany już seryjnie).



Robi to pozytywne wrażenie i ucieszy wszystkich tych, którzy mają przeźroczyste obudowy lub choćby wycięte "okna. W połączeniu ze złotą obudową zasilacza, efekt wizualny jest piorunujący. Jednak nie dla wyglądu kupuje się zasilacz i ten aspekt, przynajmniej dla mnie ma znikome znaczenie.

Po montażu zasilacza okazało się, że wiązki przewodów Molex są dość długie (około 80cm od podstawy zasilacza) jednak na 6 złącz Molex przypadają jedynie 2 wiązki. Wydaje mi się, że zastosowanie po 2 złącza na jedną wiązkę, a przynajmniej jedną z nich skrócić o połowę długości, zmniejszyłoby plątaninę przewodów, bo dla napędów optycznych znajdujących się w górnej części obudowy ich długość jest zbyt duża i powoduje kłopoty z ich spięciem. Ucieszył mnie jednak fakt, że po montażu w obudowie Chiefteca, przewody nie były napięte nawet po podpięciu dysków będących na samym dole obudowy.

Po kilkugodzinnej pracy w pełni obciążonego systemu w drugiej obudowie ModeCom Enjoy zaobserwowałem wyraźny spadek temperatury na procesorze. W porównaniu do innych zasilaczy różnica wyniosła 4C przy pełnym obciążeniu systemu (z 55st. na 51st.) oraz 6C bez obciążenia (z 48st na 42st). Co jest wynikiem bardzo dobrym, biorąc pod uwagę zasługę jedynie zasilacza, w dodatku bez zwiększenia hałasu pracy.

Zasilacz HK400-XP ucieszy zapewne użytkowników dysków Serial ATA oferując 2 złącza zasilające dla tego standardu. Dodatkowo zasilacz oferuje 6 złącz Molex, 2 wtyczki dla stacji dyskietek, a będąc zgodnym ze standardem ATX12V również 1 złącze +12V oraz 1 złącze AUX.



12cm podwójnie łożyskowany wentylator (z kontrolą obrotów) o prędkości obrotowej 1200rpm zapewnia bardzo dobrą wentylacje, a sam zasilacz podczas testów niewiele się nagrzewał. Jego temperatura wzrosła nieznacznie dopiero po podłączeniu drugiego komputera testowego, ale wciąż była to temperatura niska i o przegrzaniu się nie było mowy.

Zasilacz zbudowany jest w oparciu o normę ATX12V v1,3 (ATX2.03) co zapewnia zgodność z najnowszym sprzętem komputerowym.

Moc ciągła na wyjściach 3,3V i +5V to 240W a moc ciągła na +3,3V , +5V i +12V to aż 380W !
Dodatkowe zabezpieczenia antyprzepięciowe, antyprzeciążeniowe, przeciwzwarciowe dopełniają szczęścia.

A jakie wyniki ?

Testy wykonałem na dwóch maszynach oraz dodatkowo do porównania zasilacza HuntKey HK400-XP Silencer posłużyłem się jeszcze trzema modelami z niskiej i średniej półki zasilaczy.

  • Komputer 1:
    Abit KT7A, Athlon TB @1,5GHz, 512MB SDRAM (@142MHz, CL2 w 3 modułach), Radeon 8500 64MB (@290/290), HDD 7200rpm, 2x napęd optyczny, modem, karta dźwiękowa, 4x USB, 3 wentylatory 12V (80x80), obudowa ModeCom Enjoy.


  • Komputer 2:
    Epox 8RDA3+, Athlon 3000+, 512MB DDR 400 (w 2 modułach), GeForce FX5700Ultra 128MB, 3x HDD 7200RPM, 2x napęd optyczny, modem, karta sieciowa, 2x USB, 3 wentylatory 12V (80x80), obudowa Chieftec DX-01B-D-U.


  • Zawodnicy:

  • Codegen 300X1 - 300W zasilacz bez PFC (masa 0,90kg)
  • HuntKey LW-8250Plus - 300W zasilacz z pasywnym PFC (masa 1,35kg)
  • Chieftec HPC-360-202 - 360W zasilacz z pasywnym PFC (masa 1,40kg)
  • HuntKey HK400-XP - 400W zasilacz z aktywnym PFC (masa 1,65kg)

    Dane techniczne:





    Na powyższej tabeli zauważyć można, jak wraz ze wzrostem wymagań prądowych komputera spadała wydolność zasilaczy. O ile w konfiguracji 1 żaden prócz Codegena nie miał problemów to schody zaczęły się po podłączeniu komputera numer 2. Codegen do próby z drugą konfiguracją nie przystąpił z obawy o bezpieczeństwo samego komputera. Napięcia podawane w konfiguracji 1 przekroczyły wartość maksymalną dla +12V a dla +3,3V i +5V graniczyły z minimalną normą dla tych napięć. O tym co działoby się po podłączeniu bardziej wymagającej konfiguracji można się domyśleć. Dziwi ten fakt, gdyż Codegen cechuje się (na etykiecie) wyższymi parametrami pracy. DC OUT dla napięć +3,3V i +5V jest o 15W większy a prąd dla +12V jest taki sam jak w 300W HuntKey. Świadczy to jeszcze raz, że to co widać na tabliczce znamionowej nie zawsze przedkłada się później w pracy urządzenia.

    Reszta zasilaczy jednak po kilkugodzinnej pracy z komputerem 1 podawała poprawne napięcia mieszczące się bardzo dobrze w normach wyznaczonych przez standard ATX Power Supply 2.02 określający rozbieżność napięć w zakresie +/- 5% dla każdego z prądów.

    Głośność zasilaczy HuntKey 300W, Chieftec i Codegen (wszystkie wyposażone w wentylatory 80mmx80mm z termorezystorem) w komputerze 1 po kilkugodzinnej pracy oceniam na 2 w skali 1-6 (gdzie 1 to cisza a 6 wybijający się ponad całość szum). Idealnie cichy jest natomiast zasilacz HK400-XP, który po 10 godzinach nieprzerwanej pracy przy pełnym obciążeniu systemu był idealnie cichy - nawet zatrzymanie wszystkich wentylatorów w komputerze nie zdradzało obecności tego jednego w zasilaczu.

    Kwestie nagrzewania się zasilaczy oceniłem przez temperaturę wydmuchiwanego powietrza. Tutaj najlepiej popisał się HuntKey HK400-XP, który w komputerze 1 był zaledwie chłodny. Na drugim miejscu uplasował się Chieftec wydmuchując powietrze ciepłe, choć nieco chłodniejsze od drugiego HuntKey 300W. Codegen natomiast nagrzał się bardzo znacznie zostając bardzo daleko w tyle.

    Po podłączeniu komputera 2 sytuacja nieco się zmieniła. O ile 400W HuntKey wciąż był idealnie cichy a jego temperatura tylko nieznacznie się podniosła, to głośność jego słabszego brata wyraźnie wzrosła i oceniam ją już na 4 a Chieftec na 3. Konfiguracja 2 jednak jest już zbyt wymagająca dla 300W HuntKey co objawiało się wyraźnym wzrostem jego temperatury oraz spadkiem napięć, które wprawdzie mieszczą się w normach, jednak zasilacz tak wysilony może nie działać zbyt długo i w przyszłości sprawiać problemy.

    Uważam, że do konfiguracji 2 testowany zasilacz Chieftec pasuje "na styk" i mimo, że nie pozostawia rezerwy na ewentualną rozbudowę komputera czy overclocking, to system działał w pełni stabilnie. 400W HuntKey natomiast gwarantował nawet w tak rozbudowanej konfiguracji jak drugi z testowych komputerów, spory zapas mocy umożliwiając overclocking, a ewentualna późniejsza wymiana podzespołów na nowsze, nie powinna zmusić nikogo do wymiany zasilacza.

    Aby potwierdzić powyższe stwierdzenie, postanowiłem podrasować konfiguracje 2 otrzymując w jej wyniku:

    AthlonXP 3000+@3400+ (12x200MHz; Vcore 1,775V), GF FX5700Ultra @450/950MHz) reszta konfiguracji bez zmian. Do takiego komputera podłączone zostały 2 zasilacze: Chieftec HPC360-202 oraz HuntKey HK400-XP Silencer.

    Rezultat widnieje w tabeli :



    Z powyższych wyników widać, że wcześniejsze stwierdzenie było prawdziwe. Zasilacz Chieftec po godzinie pracy nagrzał się bardzo mocno, a jego wiatrak stał się słyszalny (4 w skali 1-6). Napięcia mocno spadły. Wciąż trzymane w granicach norm, jednak widać, że jest to już za słaby zasilacz do takiej konfiguracji i dłuższa praca objawiała się niestabilnością systemu. Możliwe, że zasilacz po pewnym czasie po prostu odmówiłby posłuszeństwa. Inaczej sprawy mają się z najmocniejszym z zasilaczy. Tak wyżyłowane parametry komputera nie zrobiły na nim większego wrażenia. Napięcia wciąż podawane na bardzo przyzwoitym poziomie, brak niestabilności systemu zaobserwowanej na poprzednim zasilaczu oraz brak wahań napięć powodują, że bezapelacyjnie niepokonanym w tym teście a przede wszystkim najodpowiedniejszym do tak mocnych maszyn jest HuntKey HK400-XP.

    Podsumowując

    Uważam, że mając mocny komputer nie warto oszczędzać na tak ważnym elemencie jakim jest zasilacz. Warto kupić np. mniejszy HDD a na zasilacz zwrócić więcej uwagi. Tak mocny zasilacz jak opisywany HuntKey HK400-XP przeznaczony jest dla osób zapalonych w overclockingu i tych którzy mają po prostu bardzo mocny komputer. Dodatkowo obniżenie temperatury wewnątrz obudowy komputera, może zachęcić tych pierwszych.

    Wygląd zasilacza skusi jednak także amatorów PC-Moddingu, bo jest na co popatrzeć.

    Bardzo duży zapas mocy jakim jest w stanie obdarować nowy produkt HuntKey zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników PC a cena jaką należy wyłożyć za ten produkt w wysokości 369 zł uważam za wysoką, choć nie przesadzoną - w zamian otrzymujemy idealną ciszę, bezpieczeństwo samego komputera oraz nietuzinkowy wygląd, a także świetnie wykonany produkt. Należy jednak podkreślić, że jest to produkt dla wymagających użytkowników i ich rozbudowanych maszyn, a dla komputera z niskiej i średniej półki dobrze sprawują się choćby opisane w tym tekście modele HuntKey i Chieftec za które należy wydać około połowy ceny HK400-XP. Chociaż wiadomo - mocy nigdy za dużo.

    Niniejszy test miał nie tylko na celu przedstawienie nowego produktu HuntKey jako konkurencji dla pozostałych trzech testowanych zasilaczy z niższej półki. Głównym celem tego testu jest pokazanie, że nalepka na zasilaczu nie zawsze przedstawia jego prawdziwe osiągi i że nie każdy 300W zasilacz nadaje się do komputera nawet ze średniej półki. A do na prawdę mocnego komputera, nawet 360W od renomowanego producenta to za mało. I tu właśnie z pomocą przyszedł 400W zasilacz HuntKey, który sprawdził się w każdych warunkach i nie poddał się nawet bardzo rozbudowanej jednostce centralnej. Brawo.

    Zalety:

    + zapas mocy nawet po zastosowaniu w bardzo wydajnym komputerze
    + stabilne i dobre napięcia zasilające
    + idealnie cicha praca
    + bardzo nieznaczne nagrzewanie się zasilacza
    + polepszenie chłodzenia w obudowie
    + wygląd (obudowa, diody podświetlające wentylator) i świetne wykonanie.
    + 3 lata gwarancji door-to-door
    + 2 złącza zasilające SATA
    + uniwersalność platform - obsługa Pentium 4 i Athlona

    Wady:

    - jedna wiązka przewodów zasilających mogłaby być krótsza.
    - wysoka cena

    Podziękowania dla firmy HuntKey za umożliwienie testu oraz firmie Proline za dostarczenie produktu o testów.

    Update 16:44. Dostałem właśnie informacje od HuntKey, że ten model zasilacza ze świecącym wentylatorem dostępny będzie w sprzedaży od drugiej połowy marca br. Do tego czasu w sprzedaży dostępne będą zasilacze ze zwykłym wentylatorem bez podświetlenia, ale bez innych zmian konstrukcyjnych w stosunku do opisanego tutaj

  •  
        
    K O M E N T A R Z E
        

    1. No, no, no (autor: milekp | data: 23/02/04 | godz.: 15:40)
      to Nimnul już recki pisze ;)?. Biorę się do czytania.

    2. Do czego jest to zlacze "AUX" (autor: acd | data: 23/02/04 | godz.: 15:40)
      A tak poza tym fajna recka .Choc faktycznie opis PFC bez min trzech habilitacji z elektroniki nie jest zrozumialy :D

    3. :))) warzy się mleko (autor: milekp | data: 23/02/04 | godz.: 15:43)
      zważyłeś zasilacz ;)). Znając Twoje byki wiedziałem, że coś znajdę

    4. się zabieram :) (autor: Auror | data: 23/02/04 | godz.: 15:44)
      zaraz się zobaczy co ten Nimnul ... eee tzn. Huntkey warty ;)))

    5. a tak poza tym recka OK (autor: milekp | data: 23/02/04 | godz.: 15:45)
      z podsumowaniem też się zgodzę. Pozdro

    6. bardzo (autor: sirpedro | data: 23/02/04 | godz.: 15:52)
      dobry art. W tabeli "Nateżenia pobieranego prądu" wkradł sie mały błąd - pomylona jednostka 8,5W ma byc 8,5A :)

    7. zważone mleczko... (autor: DYD-Admin | data: 23/02/04 | godz.: 15:58)
      ...i 8,5W poprawione ;-)

    8. kurcze... (autor: Marcel_27 | data: 23/02/04 | godz.: 16:09)
      ... ja w weekend się miałem zabrać do opisywania kemerki i nic z tego nie wyszło, bo wolnego czasu miałem może z 20 minut a NimnuL się sprężył i wyszła profesjonalna recenzja :) Gratulacje!

    9. oj Marcel_27 ... (autor: DYD-Admin | data: 23/02/04 | godz.: 16:13)
      ...pogniewamy sie, zwłaszcza ze nabrales wody w usta an boardzie ;-) zartuje, czekamy na material... ale proponuje na srode bo jutro wielki test grafiki Krisa...

    10. Hehe, ja na (autor: sebtar | data: 23/02/04 | godz.: 16:16)
      Megabajcie 350 W mocy muzycznej miałem 3,15 V i 13 V (zamiast 3,3 i 12) i komp mimo to działał, ale po wsadzeniu DVD zaczęły się kłopoty. Wymieniłem na Chiefteca i mam spokój. A wiecie z czego wynika ta obecna "moda" na PFC? Pamiętacie kłopoty z energią w Dolinie Krzemowej? Chodzi o to że takie zasilacze impulsowe od kompów sieją w sieć harmoniczne śmieci i powoduje to różne zabawne efekty w sieci zasilającej i stacjach transformatorowych, stąd ten pomysł korekcji współczynnika mocy i eliminacji harmonicznych, by pobór był możliwie liniowy.

    11. Mam pytania (autor: bor@s | data: 23/02/04 | godz.: 16:20)
      Co znaczy "w pełni obciążonego systemu"?
      Jak przebiegał test? Czy to było same męczenie procesora np. Prime95, czy również w wymagających testach/grach 3D. Bo bez zaprzęgnięcia grafiki mającej kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt W więcej w pracy 3D test mija się z celem. No i oczywiście jak był przeprowadzany pomiar? Programem, miernikiem? Pozdrawiam...


    12. burdel w tabelkach (autor: 0r8 | data: 23/02/04 | godz.: 16:43)
      przydalo by sie w opisie do tabelki dodac czy te "min" i "max" to skrajne wartosci pomiaru napiec czy tez obciazenia komputera. zreszta wyniki raz sa tak a raz tak wiec prosze sie zdecydowac ;)
      poza tym ladny art, chyba sobie takiego 300W huntkey'a sprawie :)


    13. zbiorczo 1.2.3 (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 16:43)
      UWAGA : wlasnie dostalem informacje od HuntKey, ze ten model zasilacza ze swiecącym wentylem będzie dostepny od drugiej polowy marca. do tego czasu mozna kupic zasilacz ze zwykłym wentylatorem .



      milekp - znowu jestem na fali ;) a Word nie poprawił mi słowa i uznaje "waży" i "warzy" za poprawne ;)

      Marcel_27 po nocach to pisalem i sporo roboty bylo bo od piatku zaczalem , w soote caly dzien i niedziela polowa ... ale dalo rade.


      bor@s - "w pełni obciążony system" - kilka testó w moim wypadki. w kazdym zawsze działało SETI@Home + defragmentator dysków na jednej partycji + kopiowanie danych z CDRW + odtworzony film DVD ... pozniej to samo tylko zamiast odtworzonego filmu DVD odpalona aplikacja 3D.

      pomiar robiony HardwareMonitor oraz MotherBoard monitor na zmiane by wyniki były pewne.


    14. 0r8 opoczekaj, moze swojego bede sprzedawal ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 16:45)
      a co do "min" i "max " w tabelach. latwo sie kapnac ze chodzi o obciazenie systemu . i nie ma "raz tak a raz tak" pelna systematyka. ale faktycznie braklo info.

    15. acd - złącze Aux jest dla plyt P4 (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 16:46)
      dodatkowe zlacze zasilania.

    16. NimnuL (autor: bor@s | data: 23/02/04 | godz.: 16:46)
      dziękuję. Teraz widać, że test był porządnie zrobiony :)

    17. rewelka, pelen profesjonalizm (autor: chris_gd | data: 23/02/04 | godz.: 17:15)
      gratulacje

    18. Milekp, warzyć można również piwo :) (autor: Piwomir | data: 23/02/04 | godz.: 17:18)
      A przy okazji warto poprawić "przeźroczyste" wiatraki i obudowy na "przezroczyste"...

    19. postaram sie na dniach zdobyc cyfraka (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 17:24)
      i dorzucic zdjecia rozswietlonej budy i samego zasilacza oswietlonego przez LEDy ... wyglada to fantastycznie . ..

    20. bor@a (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 17:26)
      dodam, ze na kompie 2 naturalnie kazdy z dyskow nie mial zapuszczonego defraga. kazdy z nich jedynie kopiowal w obszarze wlasnych talerzy po 2 filmy z partycji na partycje , samo zapuszczenie dyskow wystarczylo by na slabszych zasilaczach bylo widac spadek napiec.

    21. Professionalnie (autor: MatiZ | data: 23/02/04 | godz.: 17:30)
      123

    22. Dodam, ze buda wsunieta we wneke w biurku (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 17:38)
      wyglada fenomenalnie oswietlajac sciane za nia i tyl wnęki na kolor niebieski od zasilacza ... kurde, szkoda, ze nie mam cyfraka, a zeskanowac sie nie da ;)

    23. "Vcore - natężenie rdzenia" takie określenie ... (autor: Yosarian | data: 23/02/04 | godz.: 18:08)
      jest prawidłowe ? ... chyba napięcie (zasilania) rdzenia ...

    24. PFC.... a sprawnosc? Bzdura :( (autor: KaszeL | data: 23/02/04 | godz.: 18:37)
      Oj, oj... Niestety musze przyznac, ze autor nie ma zielonego pojecia o czym pisze. Caly kawalek o PFC, korekcie itp jest mocno przeklamany. Radze poczytac fachowa ksiazke na ten temat, zamiast pisac bzdury. Fragment korelujacy cosinus fi oraz sprawnosc zasilacza zakrawa o zart. Klania sie fizyka, elektrotechnika. Proponuje zaczac nauke od przeczytania o mocach czynnych, biernych i pozornych. Dopiero potem pisac cokolwiek o sprawnosci, wspolczynniku mocy i jego korekcie.

    25. mialbym pare uwag merytorycznych... (autor: rapra | data: 23/02/04 | godz.: 18:46)
      dotyczacych wstepu teoretycznego, a zwlaszcza ciekawej teorii o mocy znamionowej zasilacza jako sumy mocy wyjsciowej i mocy strat oraz sprawnosci jako wspolczynniku mocy napiecia wejsciowego, no moze jeszcze porownywaniu wspolczynnika mocy do sprawnosci energetycznej zasilacza (ale jaja), ale co ja sie bede klocil...
      pozdrawiam autora - wiem, ze testowal najlepiej jak umial - ale szczegoly teoretyczne po prostu lepiej bylo pominac albo oddac do recenzji komus kto sie na tym zna.
      Za profesjonalizm popelnienia testu piatka, za zgodnosc 'teorii' z prawda... przemilcze.


    26. OK. NimuL (autor: Paweł27 | data: 23/02/04 | godz.: 18:49)
      Porządnie zrobiony test. To co miałeś wykazać wykazałeś. Miałem HuntKey`a 300W i naprawdę był OKI. Ale może waro by było wsadzić do teściku jakiegoś porównywalnego mocą np. tańszego - Chiefteca 420W i droższego - Artek`a 400.

    27. zbiorczo c.d. (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 19:17)
      Yosarian - chodzilo o nateżenie prądu zasilającego CPU .



      KaszeL - zmartwie Cie, ale nie masz racji ;)
      Już tłumacze, choc spodziewałem się, że takie pytanie padnie. Nie podoba mi sie, ze bezmyslnie oskarzas mnie o kłamstwo, bo akurat w tym tescie mocno sie obczytalem i juz tłumacze.
      Owszem, PFC nie ma nic wspolnego ze sprawnoscia. nie bezposrednio , lecz posrednio. w jaki sposb? w taki, ze PFC a w szczegolnosci Aktywne PFC ladowane jest do wyższej klasy zasilaczy zrobionych z lepszych elementów i to ma wpływ na sprawnosc. stad własnie - zasilacze bez PFC maja nizsza sprawnosc bo sa nizszej jakosci , zasilacze z PFC sa drozsze, wyzsza jakosc elementów z ktorych sa wykonane a co za tym idzie , wyzsza sprawnosc. o to chodzi. gdyby zasilacz bez PFC zrobiono z wysokiej jakosci elementów to miałby sprawnosc taka jak ten bez PFC. ale tak sie nie robi.

      tak wiec nastepnym razem ladnie popros o wytlumaczenie i nie zarzuucaj pisania bzdur .

      poczytaj kilka stron jak chocby :
      http://whatis.techtarget.com/...ci866381%2C00.html

      tu troche info
      http://www.pcstats.com/...eview.cfm?articleID=1445

      i strona pfcguide.com



      rapra - teoria zgodna z prawda. zweryfikowana z jednego zaprzyjazionego forum, 2 stron anglojezycznych zajmujacych sie tym ...a wszystko pod kontrola znajomgo elektronika. wszystko sie zgadza .


      Pawel_27 nie dało rady. do testów dostałem jedynie tego HuntKey 400W, swojego 300W mialem, Codegen 300W sie wala pod lozkiem a Chieftec pozyczony.Miał byc jeszcze Antec serwerowy 400W , ale nie wypalilo. nie mialem zaplecza technicznego do wyplodzenia duzego porownania zasilaczy, wiec zrobilem to z tego co mialem do dyspozycji.


    28. rapra i KaszeL (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 19:32)
      rapra - moc znamionowa to w przyblizeniu suma tych mocy o ktorych piszesz. nie ma sensu sie rozdrabniac bo nie w tym o to chodzi.
      napisalem : "Reszta tracona jest głównie w postaci ciepła w zasilaczu" - zwroc uwage na słowo "głównie" wskazujące na uproszczenie.
      napisałes :
      "sprawnosci jako wspolczynniku mocy napiecia wejsciowego"
      gdzie napisalem, ze sprawnosc = wspolczynnik mocy ? to odrebne elementy i nie widze aby było powiązanie miedzy nimi w tekscie.



      to samo tyczy sie KaszeL'a , nie chcialem zrobic wykladu akademickiego na ten temat tylko uproscic sytuacje i zawrzec ja w skrocie w czym pomogl mi jak juz wspomnialem elektronik i wykladowcia politechniki .

      jakies jeszcze pytania lub oskarzenia ? :) chetnie sie obronie .


    29. Artykul w sumie OK... (autor: d-feNce | data: 23/02/04 | godz.: 19:44)
      ...choc mialbym kilka drobnych uwag.

      1. Teoria o PFC wyglada na zywcem przepisana z jakiejs stronki/ulotki. Po prostu za duzo technicznego belkotu. Zdania typu:

      "Układ prostownika z filtrem aktywnym (PFC) formuje sinusoidalny kształt prądu sieciowego o praktycznie zerowym przesunięciu fazowym względem napięcia zasilającego."

      musze przeczytac po 2-3 razy, zeby zajarzyc o co chodzi, a nie w tym rzecz. Po to pisze sie recenzje, zeby przyblizyc czytelnikowi zawilosci nowych technologii i korzysci z nich plynacych. Zdawkowych opisow jest mnostwo w sieci.

      2. Kolejny cytat:

      "Napięcia wciąż podawane na bardzo przyzwoitym poziomie, brak niestabilności systemu zaobserwowanej na poprzednim zasilaczu oraz brak wahań napięć powodują, że bezapelacyjnie niepokonanym w tym teście a przede wszystkim najodpowiedniejszym do tak mocnych maszyn jest HuntKey HK400-XP. "

      No tak, tylko z czym my porownywalismy tego HuntKey'a 400W? Codegen 300W, HuntKey 300W i Chieftec 360W? Jak juz porownujemy, to wystawmy zawodnikow z tej samej kategorii wagowej, np. Cheftec 420W, czy jakiegos Arteca. Nie porownujmy Malucha z Mercedesem, bo zwyciezca jest znany od samego poczatku.

      3. Troche malo zdjec (zeby nie powiedziec: bida, az piszczy). Rozumiem, ze to przez wzgledy czysto techniczne (domyslam sie, ze byl skaner zamiast cyfrowki), lecz recenzja bez tego troche traci. Chetnie bym zobaczyl, jak ten zasilacz wyglada po rozpakowaniu, ze wszystkimi kablami na wierzchu, ew. jak wyglada pudelko, a przede wszystkim ten swiecacy wentylator.

      Co do reszty, artykul calkiem niezly. Widac, ze jego napisanie kosztowalo sporo czasu, a autor staral sie maksymalnie wyczerpac temat.

      No, to by bylo tyle :)
      Pozdrawiam i czekam na kolejne recenzje.


    30. Poprawka: Antec nie Artec (autor: d-feNce | data: 23/02/04 | godz.: 19:48)
      Chyba mi sie z Arturem skojarzylo ;)

    31. Nimnul - skoro to AUX jest do P4 to (autor: acd | data: 23/02/04 | godz.: 19:56)
      w takim razie do czego jest to "zlacze 12V" ?

    32. chciałbym zobaczyć jeszcze jak w tym porównaniu wypada modecom!!! (autor: Seba78 | data: 23/02/04 | godz.: 20:12)
      to też dosyć dobra i niedoceniona firma! ciekawe jakby wypadła! może udało by Ci się zdobyć jeszcze coś takiego i wprowadzić ją do testu? albo napisać nowy test porównujacy zasilacze z wyższej półki, bo wiem, że ten test miał na celu co innego. pozdrawiam, solidna robota według mnie

    33. i znowu zbiorczo ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 21:10)
      acd -dodatkowe 4pinowe złącze 12V jest stosowane w nowych plytach AMD aby nie bylo wahan i tak mocno obciazonej glownej linni 12V (sluzy jako linia pomocnicza) . chyba na plytach P4 tez sie je podlacza, na pewno podlacza sie tez to AUX, a moze zamiast ... tego nie wiem, bo nie mialem nowych plyt P4 w lapie.


      Seba78 - moge Ci jedynie podeslac na maila wyniki ModeCom 250W (chyba z pasywnym PFC) w zestawie Axp 2000+ (palomino), 256MB RAM, Asus na KT400 , 1xHDD , 2x optyczne napedy ... kumpel ma taki zestaw ale nie mam mozliwosci osobistego sprawdzenia jak sie sprawuje.



      d-feNce - ten "ulotkowy bełkot" jak nazwałes jest teoria opracowana z zagranicznych serwisów. inaczej nie da sie opisac jak to działa a przystepny opis do czego słuzy i co z tego wynika jest nizej. ta teoria jak to działa jest dla bardziej dociekliwych i nalezy traktowac jako uzupelnienie i ewentualnie ciekawostke a swoja wiedze lepiej oprzec na nizszych sformułowaniach któe są zrozumiałe i bardziej przydatne, bo wazniejsze dla uzytkownika jest to, ze aktywny PFC da mu np. oszczednosci energii czy też prawidłowy start komputera niz przesniecia sinusoidalne w fazie prądu .


      "Jak juz porownujemy, to wystawmy zawodnikow z tej samej kategorii wagowej, np. Cheftec 420W, czy jakiegos Arteca"

      odpowiem na to moim cytatem :

      "Niniejszy test miał nie tylko na celu przedstawienie nowego produktu HuntKey jako konkurencji dla pozostałych trzech testowanych zasilaczy z niższej półki. Głównym celem tego testu jest pokazanie, że nalepka na zasilaczu nie zawsze przedstawia jego prawdziwe osiągi i że nie każdy 300W zasilacz nadaje się do komputera nawet ze średniej półki. A do na prawdę mocnego komputera, nawet 360W od renomowanego producenta to za mało. "

      po prostu - glownie chodzilo o sam test zasilacza HK400-XP, dodatkowo urozmaiciłem test o porównanie do innych zasilaczy do których miałem dostęp i w związku z tym nie stworzenie typowego porównania tylko udowodnienia jak sie zachowuja zasilacze nawet wydawałoby sie potezne jak Chieftec 360W w starciu z mocna maszyna. . . wiadomo, ze przydałby sie godny konkurent dla tego 400W huntKeya ,ale do takiego nie mialem dostepu wiec stworzyłem to co widzisz . Głownym celem było przedstawienie i przetestowanie samego HuntKeya 400W a reszte zrobylem zeby było ciekawiej .

      w zdjecia owszem, ubogo, ale do dyspozycji mam jedynie skaner , cyfraka nie mialem jak zdobyc, ale walcze o to by utrwalic jeszcze efekt świecenia wentylatora.

      Pudełka oryginalnego do tego zasilacza nie miałem. jak wyglada zasilacz spojrz na ta strone :
      http://www.implozja.com/...key_hk400xp_silent.html tam sa fotki calosci . kabelki sa mało ciekawe i nie roznia sie od tych w innych zasilaczach. sam zasilacz jest interesujący , jednak na razie tyle co widac ...

      pozdrawiam i dzieki za uwagi .


    34. PFC a sprawność (autor: Miro | data: 23/02/04 | godz.: 21:21)
      "Aktywne PFC ladowane jest do wyższej klasy zasilaczy zrobionych z lepszych elementów i to ma wpływ na sprawnosc. stad własnie - zasilacze bez PFC maja nizsza sprawnosc bo sa nizszej jakosci , zasilacze z PFC sa drozsze, wyzsza jakosc elementów z ktorych sa wykonane a co za tym idzie , wyzsza sprawnosc."

      Jak dla mnie to troche wyssana z palca teoria. Teraz nawet "firmy-wynalazki" wkładają do swoich zasilaczy aktywne PFC, ale to chyba nie znaczy, że sprawność takiego Codegena 350W PFC jest większa niż zwykłego HK bez PFC. W to nie uwierze... chyba, że udowodnisz testem ;)

      Pozdrówka :)


    35. Bardzo przyjemne ,fajnie napisane tylko czy .... (autor: sofolok | data: 23/02/04 | godz.: 21:51)
      "Przekształtnik DC/DC " tam nie powinien byc przetwornik ??:) .
      Pozdro


    36. Hmmm... (autor: DJopek | data: 23/02/04 | godz.: 22:02)
      W sumie ok ale takiego daru do pisania recenzji czy opisów to nie masz :/ Czasami musiałem niektóre zdania czytać parę razy żeby zrozumieć o co Ci chodziło, co np. nie zdarza mi się czytając testy Krisa (wg mnie rewelacyjny język dla czytelnika-lamera :)

      W sumie zamiast testu lepsza była by porządna recenzja tego zasilacza - bo wynik testu był z góry przesądzony IMHO.

      Dobra - nie czepiam się więcej bo ja bym to jeszcze gorzej napisał ;-) Ale wymagać trzeba! :]


    37. sofolok (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 22:15)
      mnie elktronik powiedzial, ze przekształtnik i tak zostawiłem . moze to to samo co przetwornik ?


      Miro - to trzebaby bylo testy przreprowadzic, tego nie wiem . ogolna zasada jest jednak taka, ze zasilacze bez PFC maja nizsza sprawnosc niz te z PFC ... jak sie tyczy poszczegolnych modeli to trzeba zmierzyc, ja podalem ogolna regule/informacje.
      odstepstwa zawsze moga byc. sa zasilacze z PFC o sprawnosci okolo 65% ale to slabizny, ogolnie jednak jest w granicy 68-73%.
      pozdrawiam


    38. po mojemu spoko... (autor: Nebuchadnezzar | data: 23/02/04 | godz.: 22:16)
      napiszesz jeszcze pare takich recek i DJopek nie bedzie mial sie do czego przyczepic (grunt to doswiadczenie), a np. ze zdaniem :"Układ prostownika z filtrem aktywnym (PFC) formuje sinusoidalny kształt prądu sieciowego o praktycznie zerowym przesunięciu fazowym względem napięcia zasilającego"
      ja osobiscie nie mialem problemow - tego zdania nie mozna raczej napisac bardziej laicko.


    39. DJopek (autor: NimnuL-Redakcja | data: 23/02/04 | godz.: 22:18)
      ale opis zasilacza jest, IMHO doglebny. juz wiecej nie ma co opisywac ... moglem jeszcze powiedziec , ze zasilacz HK400-XP jest tak dobrze wykonany ze mozna go ubrać w pończoche i nie zadrzeć oczka ... po prostu idealnie wypolerowany , wszelkie złączenia i srubki cudo .
      pozdro


    40. 4x DDR w plecie pod Intela ??? (autor: RusH | data: 23/02/04 | godz.: 23:00)
      juz to widze

    41. jedyne miejsce, gdzie widziałem owo AUX... (autor: Star-Ga-Te | data: 23/02/04 | godz.: 23:10)
      ...to serwerowe płyty Intela.
      IMO są dwie możliwości:
      1. te płyty tak mają i kropka
      2. jest to potrzebne w konfiguracjach z redundantnymi zasilaczami (obudowy Hudson itepe) - bo w takich konfiguracjach bawiłem się serwerowymi płytami Intela właśnie.
      Propozycja: TwojePC, jako poważny vortal IT zwróci się do supportu Intela o wyjaśnienie.
      Co Wy na to? :|
      A 4-pinowe 12V też AFAIR od zarania dziejów P4 jest używane - niektóre tanie płytki tego nie mają ale mój ASUS P4P800-Deluxe ma.
      Ja z kolei nie znam się na najnowszych wybrykach AMD związanych z zasilaniem, więc w tym temacie zamilknę :)


    42. NimnuL (autor: KaszeL | data: 23/02/04 | godz.: 23:12)
      No tak. Okazalo sie, ze aby napisac recenzje, potrzeba cos wiecej niz dobre checi. Gdybys posiadal chocby podstawowa wiedze na temat zagadnien jakie poruszasz, nie popelnial bys tak ewidentnych bledow. Niestety zeby opracowac tekst, trzeba zrozumiec zagadnienia w nim przytaczane. Juz w pierwszym przytaczanym przez Ciebie linku, bardzo ladnie i prosto tlumacza z czego bierze sie potrzeba korekty wspolczynnika mocy. Proste tlumaczenie tego tekstu (Ja wiem, ze techniczny angielski jest dosc trudny) wytlumaczylo by sprawe zdecydowanie jasniej, niz Twoje opracowanie. Ktore niestety jest najezona technicznymi okresleniami kaszka. I zapewniam Cie, ze mozna to bylo lepiej i przystepniej, opracowac. Tak, zeby zrozumieli wszyscy. Pamietaj, ze nie zawsze w sieci znajdziesz zetelne informacje. Wyobraz sobie sytuacje w ktorej ktos powola sie na Twoj artykul? Kompromitacja murowana. Polecam w tej sprawie zwykle analogowe ksiazki. Chociazby podrecznik od fizyki. Przeczytaj moj komentarz jest raz, a w razie problemow ze zrozumieniem zalecam spojrzenie do slownika i sprawdzenie co oznacza slowo przeklamanie. Zapewniam Cie, ze nie jest to klamstwo. A juz na pewno daleko mi do oskarzania kogokolwiek o cokolwiek. Reasumujac. Caly czas probujesz mi zarzucic, iz jestem w bledzie, a tymczasem sam corazbardziej sie pograzasz :) I nie bierz tego do siebie, to nie jest osobisty atak na Twoja osobe. Zauwazylem tylko, ze artykuly na TwojePC.pl ostatnio sa nieco nizszych lotow.

    43. Jeszcze odnosnie zlaczek ;) (autor: KaszeL | data: 23/02/04 | godz.: 23:29)
      Widze, ze nie mozecie dosjc do porozumienia w sprawie zlaczek. Postaram sie zatem pomodz. Wszyscy znamy standardowe 20 pin'owe zlacze ATX. (Specyfikacja ATX 2.01). Po wprowadzeniu P4 okazalo sie, ze obciazenie potencjalow +12V jest na tyle duze, iz przydaly by sie dodatkowe zlacza. Tak powstala specyfikacja ATX 2.03, zgodne z nia zasilacze maja zlacza 20pin +4pin. Czasami ta specyfikacja oznaczana jest jako ATX 12V. Wszystkie nowe serwerowe plyty glowne intela teoretycznie wymagaja zasilaczy zgodnych z norma SSI (Intel's server
      systems infrastructure). Takie plyty glowne posiadaja zlacza 24pin + 8pin. Jednak obeznani w temacie wiedza, ze nie stwarza problemow uruchomienie serwerowej plyty na normalnym zasilaczu. Sporne zlacze AUX (5 lub 6 pinow w rzedzie) zostalo jako relikt po pierwszych plytach dla P4, przed opracowaniem specyfikacji ATX 2.03. Czasami bylo wykozystane tez na pierwszych dualnych plytach dla athlonow mp. Ktos poruszyl temat zasilaczy redundantnych. Otoz one wbrew pozora maja standardowe wyprowadzania, zgodnie ze specyfikacja dla jakiej sa wykonane. 20+4 badz 24+8pin.


    44. KaszeL (autor: DJopek | data: 23/02/04 | godz.: 23:35)
      Widać że masz sporą wiedzę na ten temat - czy nie mógłbym w związku z tym wprowadzić korektę do teorii NimnuLa? Sam jestem zainteresowany tematem - myślę że reszta także jest chłonna wiedzy...

    45. super recka (autor: 1Majkel | data: 23/02/04 | godz.: 23:57)
      j.w

    46. To i ja sie przyczepie ;) (autor: Douglas | data: 24/02/04 | godz.: 00:04)
      W porownaniu Chiefa i HK: "brak niestabilności systemu zaobserwowanej na poprzednim zasilaczu". Z tego co wczesniej piszesz wynika ze masz tylko przypuszczenia o niestabilnosc a nie ze ja zaobserwowales... napiecia na Chiefie spadly ale byly w granicach norm, nie wiesz, ktory z nich na dluzsza mete by 'wysiadl' mozesz to tylko zgadywac. Recka calkiem ciekawa, widac ze sie napracowales ale wyszla z tego hmmm.... reklamowka HK :/ Rozumiem, ze nie miales dostepu do zasilaczy z podobnej polki ale przynajmniej wypadalo wspomniec ze jest na rynku popularny (stosunkowo) zasilacz, tanszy, o wiekszej mocy i IMHO od bardziej renomowanego producenta, a chodzi oczywiscie o Chiefa 420W...

    47. Korekta? (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 00:07)
      Obawiam sie, ze tutaj nie wystarczy prosta korekta. Techniczne czesci artykulu nalezalo by wlasciwie napisac od nowa. Im glebiej czytam ten artykul tym niestety wiecej bledow widze. Coraz bardziej zastanawia mnie, skad autor czerpie wszelkie cyferki. Dochodze do wniosku, ze sa one wyssane z palca - niestety. Przyklady? Bardzo prosze: Ciekawy wzorek na obliczanie naterzenia pradu? pobieranego przez procesor? Bardzo chcialbym sie dowiedziec, gdzie autor wyczytal, iz napiecie uzywane do zasilania procesora jest regulowane bezposrednio z +12V. Jest to oczywista bzdura, poniewaz Vcore regulowane jest z +5V (czasami z +3.3V). Dalej, czytamy, ze nowoczesne b.dobre karty graficzne pobieraja nawet 50W, szkoda ze specyfikacja portu AGP przewiduje conajwyzej 30W. Wlasnie dlatego powstaly AGPro50 (50W) i AGPro110 (110W). Zewnetrzne zlacza zasilania wspolczesnych kart graficznych maja za zadanie udostepnic kartom potencjal +5V, ktory to jest uzywany do wytwarzania na nich glownego napiecia zasilania rdzenia. (Poco obciazac dodatkowo i tak juz obciazony regulator napiecia na plycie). Byc moze bledow jest wiecej. Prawde mowiec nie mam juz sily tego czytac. Na dzis pasuje :)

    48. Wspolczesne karty... (autor: Douglas | data: 24/02/04 | godz.: 00:36)
      ... to potrafia pobierac 70W i wiecej, np. najmocniejsze modele gf fx sa takimi smokami... skad one te W biora to ja nie wiem ;) pewnie jednak z tych dodatkowych zlacz ;) ale te 50W nie jest przesadzone, juz gf256 pobieral 16W a zobacz o ile bardziej sa zlozone obecne chipy i jakie maja chlodzenie.

    49. AUX złącze (autor: mirkrup | data: 24/02/04 | godz.: 00:44)
      podłączane było w pierwszych płytach pod P4 z pamięciami RAMBUS (miałem taką Star-Ga-Te, jak zapewnie pamiętasz :))

      Aux Power Connector for 250 W and 300 W Configurations
      This recommendation has been removed if using a power supply designed to be compliant to ATX12V
      Design Guide Version 2.0 or greater. If using a power supply designed using design guides prior to
      version 2.0, it is recommended that motherboards requiring 3.3V current over 18 A or +5V current over
      30 A implement an Aux Power Connector.
      Table 5. Aux Power Connector for High 3.3V or 5V Current Configurations
      Molex 90331-0010 keyed pin 6 or equivalent
      Pin Signal 16 AWG Wire
      1 COM Black
      2 COM Black
      3 COM Black
      4 3.3 V Orange
      5 3.3 V Orange
      6 5 V Red


    50. chief 420 (autor: ZenFist | data: 24/02/04 | godz.: 00:47)
      Osobiście uważam że chiefteci to rzeczywiście dobre zasilacze, jednak podlicz sobie prąd chiefa 420 (zwłaszcza na +12V) a okaże się, że jest ciut słabszy. No i krótsza gwarka i jest niestety głośniejszy...

    51. Kolego KaszeL co tak ostro?? (autor: Emeryt | data: 24/02/04 | godz.: 07:26)
      skad sa zasilane procesory (z jakiej lini ) to warto sobie najpierw poczytac bo n.p Taki pentium 4 3Ghz potrafi ciagnac z szyny 12v az okolo 10A !!! . praktycznie wszytkie plyty nowe plyty pod pentium 4 maja dodatkowe gniazdo cztero pinowe (12v). Ja nie mialem problemow ze zrozumieniem PFC (jedynie kolega NimnuL mogl to napisac po "chlopsku" ale wtedy tez by sie do niego przyczepiali.
      Napisz dobry test czegos i pokasz jak sie pisze bo takich co tylko wybrzydzaja to wiekszosc ma juz dosyc. Powiedz mi jeszcze jedno, co ma specyfikacja AGP do tego ze NimnuL napisal ze karty porzeraja 50 i wiecej W ?? I przed tak radykalnymi osadami warto sie zastanowic bo zawsze znajdzie sie ktos co wie wiecej od ciebie i moze Tobie wytykac bledy w sposob niegrzeczny.
      Teraz widzisz NimnuL napracowales sie a i tak psy powiesili na Tobie (oczywiscie nie wszycy).


    52. DJopek nie mam podstaw by ufac Kaszelowi (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 08:17)
      skoro ja opracowalem ten tekst wedlug wlasnych wiarygodnych zrodel . chyba, ze kolega poda wiarygodna strone na ten temat.

    53. Emeryt, tak bywa (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 08:20)
      choc nie spodziewalem sie, ze az taki odzew bedzie ... jak pytalem na Boardzie o pomoc to nikt nie pomogl. jak napisalem artykul to kazdy tu sie stal fachowcem ...

    54. Emeryt. (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 08:23)
      Specyfikacja, to specyfikacja. Produkt wprowadzany na rynek musi byc z nia zgodny. Ktos przytaczal GF256 - dobry przyklad. Pamietacie zapewne spalone porty AGP? Co do moich tekstow, to napisalem ich juz calkiem sporo. Wystarczy sie tylko rozejrzec. Ich jakosc sam ocen. Zapewniam Cie, ze to nie jest czepialstwo dla czepialstwa. Ten artykul zostal po prostu nie rzetelnie napisany. Jesli z tego opisu zrozimiales, jak dziala PFC to od tej porty masz o tym bledne pojecie! :(

    55. Nim (autor: DJopek | data: 24/02/04 | godz.: 08:34)
      To czy są podstawy czy nie ma to osądze sam... Mam do tego prawo. Chciałbym jednak poznać szersze zdanie na ten temat kolegi KaszeL (mógłbyś w ogóle podać jakieś linki do swoich tekstów). Nikt nie jest nieomylny (zwłaszcza jak mówisz że także nie rozumiesz tej teorii którą opisałeś, a napisał Ci jakiś znajomy), ale trzeba zestawić jak najwięce j informacji i z tego wyciągnąć najbardziej prawdopodobną... Czekam na dalszy rozwój sytuacji :)

    56. Kaszel, co Ty wygadujesz ? (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 08:50)
      obecne, mocne karty graficzne pobieraja dodatkowa energie z dodatkowego złącza Molex - nie zauwazyles tego ? od GF FX 5600 (5200 chyba tez, ale pewnosci nie mam ) i Radeon 9500 w góre .

      skoro wiec rzekomo masz wiedze na ten temat to prosze bardzo, skoryguj. ja opisalem to co widzisz na podstawie pewnych zrodel. dokladniej wspomniany znajomy i wykladowca uczelni, jesli jestes od nich madrzejszy to wyloz kawe na lawe a nie piszesz "zle i kropka" bo to do mnie nie przemawia.



      Douglas ... do DYDa wysłałem tekst twierdzący, ze zasilacz byl niestabilny :
      "dłuższa praca objawiała się niestabilnością systemu" o DYD to blednie skorygowałe. zaraz do niego napisze.



      KaszeL DO DIABŁĄ ... zaczynasz mnie wkurzac !!!!!!
      "Dochodze do wniosku, ze sa one wyssane z palca" "Ciekawy wzorek na obliczanie naterzenia pradu?" . te wyssane z palca cyferki sa opracowane na podstawie artykuly CHIP 1/2004 .... mądrzejszy jestes od nich ? brawo !
      widze, ze ise po prostu przypiepszasz a po tym ja mam porownanie ze wiedze masz nikla ...


    57. DJopek spojz jakie ma pojecie Kaszel (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 08:51)
      skoro nie pasuje mu to co w CHIPie napisali ... to ja mu podziekuje .

    58. Wiesz - jeżeli chodzi o CHIPa to także bym z rezerwą podchodził :-) (autor: DJopek | data: 24/02/04 | godz.: 09:04)
      Ale Twoje zachowanie w stosunku do KaszeL zaczyna się robić nie na miejscu! Nie możesz w taki sposób określać czy ktoś wiedzę na ten temat posiada czy nie - ja czekam aż KaszeL poda linki do jakiś swoich prac na ten temat, bo tak na razie to można rozmawiać o Burkinie Faso znając ją tylko z atlasu czy paru mądrzejszych książek...

      Więcej spokoju i rzeczowej dyskusji życzę!


    59. ja bym nie kwestionowal CHIPa (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 09:06)
      predzej raczej Kaszela ... no chyba, ze lubisz teorie spiskowe .

      ja tez czekam az Kaszel poda linki a nie mowi , ze jest zle i tyle, skoro wiem, ze tekst opracowany z wiarygodnych i pewnych zrodel , w dodatku jak mi tu wyskakuje, ze w CHIPie pisza bzdury to ja sie zalamuje ... a skoro Kaszel dla kogos ma byc wyznacznikiem wiedzy to faktycznie moj test moze nalezy usunac z netu ?


    60. DJopek (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 09:09)
      kto sie nie namiejscu zachowuje ?? to Kaszel od poczatku zarzuca mi pisanie bzdur i klamanie czy nie przylozenei sie do pracy. kiedy to nad tym tekstem spedzilem kupe czasu i niczego nie zmyslalem ... to moze czlowieka z rownowagi wyprowadzic. jeszcze niech tylko Kaszel napisze, ze wyniki w tabelach tez wyssane z palca i ide w offline. zreszta juz i tak czas modemowy nadwyrezylem. wpaadne tu po poludniu i moze sie obronie ...

    61. Moja korekta do części teoretycznej (autor: rapra | data: 24/02/04 | godz.: 09:24)
      szczerze radzę zmienić tę zamieszczoną wyżej.

      Jak to działa ?

      w zasilaczu komputerowym od strony sieci znajduje się prostownik wejściowy (bez lub z układem PFC) przekształcający zmienne napięcie sinusoidalne 230V od częstotliwości 50Hz na napięcie stałe (ok. 320V). Za prostownikiem znajduje się przekształtnik DC/DC (generator o częstotliwości drgań od kilkunastu do kilkudziesięciu kHz). Przekształtnik ten ma za zadanie zamienić owe 320V na napięcia potrzebne komputerowi, czyli 3.3, 5, 12, -5, -21V. Jednocześnie blok ten zapewnia izolację galwaniczną pomiędzy siecią a wyjściem zasilacza (zapewnia to transformator się tam znajdujący).

      Układ prostownika z filtrem aktywnym (PFC) koryguje przesunięcie w fazie prądu względem napięcia sieciowego - jego zadaniem jest uzyskanie zerowego przesunięcia fazowym, ponieważ wtedy w kablach w sieci energetycznej płynie najmniejsza z możliwych moc. Dodatkowo eliminowane są wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci, co poprawia warunki pracy przeksztłtnika (przy okazji zakłócenia z generetora zasilacza nie przechodzą w takim stopniu do sieci).

      Zastosowana wysoka częstotliwość przekształcania energii pozwala na zmniejszenie gabarytów (i masy!) transformatora separującego obwody oraz umożliwia uzyskanie bardzo dobrych odpowiedzi dynamicznych na zmiany obciążenia (szybka reakcja na zmianę obciążenia - oczywiscie wszyzstkow porównaniu ze zwykłym transformatorem takim jak w radyjku).

      Wyróżnia się dwa rodzaje układu PFC :

      - Aktywny - układ sterujący z dużym kondensatorem dostosowujący się do obciążenia zasilacza oraz warunków sieci elektrycznej. Zasilacze z układami PFC mają wyższą sprawność od ich uboższych i tańszych braci. Oscyluje ona około 70% przy pełnym obciążeniu zasilacza. Modele z aktywnym PFC przełączanie 110/220V realizują automatycznie. Układ aktywnego PFC pozwala także na takie wydatkowanie mocą, że model kupiony z dużą rezerwą zużywa mniej mocy niż tradycyjny. Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co np. podczas startu komputera kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z 12V, w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.

      BZDURA: 'Oscyluje ona około 70% przy pełnym obciążeniu zasilacza, co powoduje, że model 400W jest w stanie dać 280W czystej mocy. Reszta tracona jest głównie w postaci ciepła w zasilaczu'
      PRAWDA: Moc znamionowa zasilacza to moc, którą może on oddać na wyjściu, sprawność nie ma tu nic do rzeczy. Zasilacz 400W może oddac dokladnie 400W (troche mniej, bo do tych 400W jest doliczane przez producentów również -5 i -12V), a sprawność 70% oznacza, że ok. 170W zostanie w zasilaczu stracone w postaci ciepła, czyli zasilacz bedzie pobierał 570W mocy.

      Pasywny - 'Skuteczność' - co to jest SKUTECZNOŚĆ zasilacza? Nie słyszałem o takiej wielkości fizycznej. Może znajomy Pan wykładowca zechciałby mi przybliżyc?
      ... (skuteczność likwidacji przesunięcia fazowego prądu wejściowego) zasilacza z tym elementem jest nieznacznie niższa od tej z modelów z aktywnym PFC. Układ PFC w takim rozwiązaniu jest ustawiony na stałe na określone obciążenie przez co nieco obniża jego efektywność w stosunku do elementu aktywnego jeżeli obciążenie jest inne niż to obmyślone przez projektanta, jednak w większości przypadków takie rozwiązanie w zupełności się sprawdza.

      'W zasilaczach zarówno z aktywnym jak i pasywnym elementem PFC współczynnik mocy zawiera się w 0,95-0,99. Standardowe zasilacze bez PFC mają współczynnik zawierający się miedzy 0,7 a 0,75.'
      Oczywiście, ale wiesz co t ojest współczynnik mocy? Jest to iloczyn prądu i napięcia napięcia wejściowego oraz cosinusa kąta przesunięcia fazowego między nimi. A nie sprawnośc zasilacza.

      Zasilacz bez PFC - jego sprawność rzadko dochodzi do 60% a zasilacze nieznanych producentów często oscylują na granicy 55%. Oznacza to, że zasilacz 400W z dolnej półki bedzie siępiekielnie grzał, a przy ubogim wyposażeniu go w radiatory odbierające ciepło z elementów aktywnych (tranzystory i diody) jego żywotność bedzie dużo niższa.

      Jaka elektrownia będzie odpowiednia ?
      Zgadzam się całkowicie z argumentami (tu zresztą już nie występuje 'część teoretyczna').

      Dodam, że to co pisałem wyżej nie pochodzi z wolnego tłumaczenia jakichś stron internetowych, ale z WIEDZY magistra inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji (pisząc to nie sięgałem do żadnych źródeł, bo nie musiałem - uwierz NimnuL są ludzie posiadający taką wiedzę, a kłócenie się z nimi (KaszeL) na podstawie własnego zrozumienia przepisanych wcześniej tekstów rzeczywiście tylko bardziej pogrąża - popełniłeś kilka grubych merytorycznych błędów, więc bądź łaskaw je poprawić zamiast brnąć jeszcze głębiej).

      KaszeL - z wtyczki 12L również jest pobierany prąd dla procesora (ma to na celu odciążenie linii 5V).


    62. no, postaraleś się -- ale... (autor: Chrisu | data: 24/02/04 | godz.: 09:47)
      - mogłeś dodać jak liczy się moc zasilacza na podstawie prądów i napięć. Mimo wielu recek do tej pory się nie dowiedzialem.
      - popraw(cie) we wzorze na I jednostki bo wychodzi obecnie jednostka A/V czyli odwrotność oporu... (i tak na marginesie - bronisz chipa a od kiedy to wzory podaje się w jednostkach a nie w tym co one oznaczają? I i U?? )
      - tabelki wybacz ale nie kapuję... Raz min jest < od max a raz odwrotnie...
      - no i ta całość... Od początku testu (nazwijmy go hmmm recenzją, chociaż niestety lepiej wypadłoby słowo "reklamówka" :( ) wiedzialem jaka będzie końcówka - HK to to czego mi brakuje...

      NimnuL ogólnie nieźle (tylko uspokój się bo kiedyś jeden redaktor [na szczęście nie stąd] strasznie zmalał w moich oczach wlasnie przez nerwy...)

      Co do zasilacza... Dlaczego producenci nie myślą? U mnie w chieftecu to samo. Molexy (wszystkie) długie tak jakbym miał napędy poza budą. Rozumiem 2 długie, 2 średnie i 2 długości powiedzmy 25 i 32 cm. Ale 2x3x80 cm to lekka przesada... A jakby zrobili 80 (do ostatniego) cm i 25 cm (do pierwszego molexa) koszt budowy zasilacza spadłby im o kilka centów...
      Ale ta cena :(...


    63. z linii 12V jest zasilany CPU w calosci (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 09:48)
      na regulatorach plyty glownej jest ten prąd przetwarzany na VCore , stad tez wspomniane w tekscie zapewnienie 25% wiekszego zapasu mocy dla CPU bo owe regulatory maja sprawnosc 80% ... dzieki rapra za korekte. na jakiej podstawie to opracowales ?

    64. jeszcze coś doczytalem... (autor: Chrisu | data: 24/02/04 | godz.: 09:56)
      "Oscyluje ona około 70% przy pełnym obciążeniu zasilacza co powoduje, że model 400W jest w stanie dać 280W czystej mocy."

      Nie rozumiem. Gdzieś (nie pamiętam gdzie :(), robili test zasilaczy. powoli zwiększali obciążenie na nich. I:
      Antec 360W wyłaczył się przy 390 W pobieranej przez podłączony układ mocy, Chieftec 420 W przy 416W itd. Więc wychodzi
      a) albo miały sprawnosć bliską 100%
      b) coś nie tak jest w tym zdaniu (tzn nie tak jak ma być :( )...

      I jescze coś. Warto było dodać ze _dobre_ zasilacze przy ich zbytnim obciążeniu poprostu wyłaczają się w przeciwieństwie do tanich zasilaczy, które palą się pociągając ze sobą pół komputera... (chyba ze przeoczyłem ;) )


    65. Linki do moich tekstow ;) (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 10:05)
      Widze, ze ladnie sie porobilo ;) Mamy szanse pobic rekord ilosci komentarzy. Oto link do ostatniego napisanego przezemnie art'a. Wybaczcie, ze prowadzi do konkurencji: http://benchmark.pl/...ty/dyski_2004/strona-1.html
      Prawde mowiac, chcialem tego uniknac. Teraz pewnie znajda sie ludzie, ktorzy beda probowali mi wmowic, dzialanie na niekorzysc konkurencyjnego serwisu :( A mnie tak na prawde chodzilo tylko o poprawnosc danych zawartych w artykule.


    66. Nim... (autor: RoBakk | data: 24/02/04 | godz.: 10:10)
      wtrącę, ale rapra pisał wyraźnie że na podstawie pięciu lat studiów na wydziale elektrycznym, to wiedza nabyta, żeby stwierdzić że dwa razy dwa jest równe cztery nie trzeba wertować stosu książek :>

    67. Chrisu - jest dobrze ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 10:15)
      I=((Vcore*Acore)/12)*1,25 - jednostka wychodzi w "A" ... spojrz :
      " (V*A)/V " = wychodzi w Amperach. jest OK .

      oc zasilacza trudno policzyc n a podstawie prądów. bo nigdy nie jest to sumaryczna moc na kazdym z linii zasilającej.

      tj. jesli dla 12V widnieje prąd 10A (na tabliczce znamionowej) to dla tego napięcia pobór mocy moze byc 120W (12V*10A) , podobnie sprawa ma sie z innymi napięciami np. +3,3V i 30A = 99W . Jednak producent zawsze podaje moc DC OUT dla napięć 3,3V i +5V i tej wartosci cumarycznej nie mozna przekroczyc. jednoczesnie moc dla wszystkich napięc zawsze jest nizsza niz suma na DC OUT + 12V ... czasem producent podate tez sumaryczna moc dla +3,3 ; +5V i +12V .
      na ten przyklad w opisywanym HuntKey maksymalne obciążenie dla +3,3V i +5V wynosi 240W a dla całości 380. zauwaz jednak, ze dla samych 12V ten zasilacz jest w stanie dac 264W. przy pelnym obciazeniu linii 12V dla reszty (3,3 i 5V) pozostaje moc 116W (380-264W) . Mam nadzieje, ze zrozumiale opisałem .
      "- tabelki wybacz ale nie kapuję... Raz min jest < od max a raz odwrotnie..."
      (min) i (max) w tabelach to nie wartosci minimalne i maksymalne napięć lecz min i max obciązenie systemu a ewentualne wahania napięć sa pokazane w posciaci np. (3,2-3,3V) . o tym juz pisałem .


      No kwestia długosci kabl zasilajacych jest chyba problemem kazdego zasilacza obecnie i mam nadzieje, ze wkrotce sie to poprawi. w sumie nawet 80cm to za duzo, ale moze kilku uzytkownikom majacym potezne Bog Towery sie przyda ... widzialem tez zasilacze z 8 molexami po 4 na kazdej galezi . to dopiero galimatias sie robi .


      rapra - to co twierdzisz, ze jest bzdurą, opisane jest na stronie HuntKey:
      "Prąd: ~230V, 50Hz, 6A. Wydajność: min. 70% przy ~230V, 50Hz przy pełnym obciążeniu,"

      Skutecznosc = sprawnosc ... w sumie moje przejezyczenie .



      napisałes :
      "'W zasilaczach zarówno z aktywnym jak i pasywnym elementem PFC współczynnik mocy zawiera się w 0,95-0,99. Standardowe zasilacze bez PFC mają współczynnik zawierający się miedzy 0,7 a 0,75.'
      Oczywiście, ale wiesz co t ojest współczynnik mocy? Jest to iloczyn prądu i napięcia napięcia wejściowego oraz cosinusa kąta przesunięcia fazowego między nimi. A nie sprawnośc zasilacza.""

      a gdzie ja napisalem , ze sprawnosc to to samo co wspolczynnik mocy ?

      poprawie wiec nieco ten tekst ostatecznie , choc osobiscie jeszcze prosilbym o weryfikacje np. sebtara ktory jest chyba elektronikiem ? moze Yatanzy ktorych znam i mam do nich zaufanie .


    68. Hmm... (autor: DJopek | data: 24/02/04 | godz.: 10:18)
      KaszeL - ten artykulik już czytałem, nawet nie wiedziałem że Ty to Ty ;-) Szkoda jednak że nie napisałeś jakiegoś arta na temat zasilaczy :/ No ale nic - mamy w tej chwili trudny orzech do zgryzienia, ale może dojdziecie w trójkę (Ty, NimnuL i rapra) do jakiegoś porozumienia i ustalicie jedną wspólną wersję :)

      Co do działania na niekorzyść - o czym Ty mówisz - TwojePC jest najlepsze! Benchmark.pl to dla nas szprotki ;)))))


    69. chrisu a nie bylo tak, ze (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 10:27)
      w tescie jaki czytales mierzyli moc pobierana przez zasilacz z sieci elektrycznej ? a nie dawana przez niego samego ? na pewno tak, bo t niemozliwe by bylo to co piszesz.


      o paleniu sie slabego zasilacza jest na poczatku gdzie pisalem co mozna stracic nie kupujac dobrego zasilacza. a dobre zasilacze czasem sie wylaczaja i nie wlaczaja nigdy , na Tomie.pl bylo o tym gdzie markowe zasilacze nie wstawaly :/ mimo ze sie nei spalily .


      Kaszel , rozumiem Twoje intencje. ale teraz moge zrobic tak jak DJopek i powiedziec, ze Benchkark jest komercyjny i komputronikowi wchodzi w d... a ich testy sa strasznie naciagane bo takie opinie czesto czytalem . . . ale dobra .
      nawiazujac wiec do Twojego testu moge sie przyczepic, ze mam WD Caviar 800LB i nie zaobserwowalem wpadania w wibracje a jego glosnosc porownywalem z Barka IV 40GB i byly rownie ciche. idealnie ciche. jedynie przy starcie WD byl glosniejszy. moge zaczac rownie dobrze bojkotowac Twoj artykul i twierdzic, ze brednie wypisujesz i wysysasz informacje z palca . nie ??
      No ale dobra, podales strone do arta i co ? rozumiem, ze chciales jedynie potwierdzic, ze napisales test a nie zebym znalazl tam jakies informacje pokazujace ze ja sie myle ?


    70. NimnuL (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 10:29)
      Na wstepie radze troszke ochlonac, nie chodzi oto, zebysmy obrzucali sie blotem. Po pierwsze nigdzie nie zarzucalem ci klamstwa. Tylko przeklamanie, ktore wynika z niezrozumienia zagadnien jakie opisujesz. Do drugie, nigdzie nie kwestionowalem pracy jaka wlozyles w przygotowanie tego artykulu. Zdaje sobie sprawe, ze aby napisac jakis sensowny tekst trzeba sie napracowac. Ja nad swoim ostatnim, lacznie z testami pracowalem prawie miesiac! Oczywiscie nie 24/7. Podajesz sie na wiarygodnosc chipa, prawde mowiac nie czytalem artykulu zrodlowego wiec nie moge zweryfikowac jego zgodnosci z prawda. Chipa nie czytam juz od dawna, jednak w czasie gdy jeszcze czytalem zdarzalo sie im palnac niemale gafy. Oczywiscie nie myli sie tylko ten, ktory nic nie robi. Ja swoja wiedze opieram na latach ksztalcenia sie w tym kierunku (w tej chwili bedzie to juz z 9..) a takze na doswiadczeniu zawodowym. Oczekujesz odemnie linkow, jednak takowe nie istnieja. Chyba, ze chcesz abym podal Ci tytuly i autorow ksiazek z ktorych sie uczylem. Niewiem czy zauwazyles, ale nie tylko ja zauwazylem, ze Twoje opracowanie teoretyczne nie jest do konca zgodne z prawda (delikatnie mowiac). Wracajac do czesci merytorycznej. Sprawnosc zasilacza ma sie nijak do oddawanej przez niego mocy. Dla przykladu zasilacz o mocy 400W i sprawnosci 50% odda dokladnie tyle samo energi, co zasilacz o mocy 400W i sprawnosci 100%. Jednak ten pierwszy pobierze jej z sieci 2x wiecej niz ten drugi. Co do wspolczynnika mocy (cos fi), aby dokladnie wytlumaczyc jego znaczenie nalezalo by przyblizyc co to jest moc czynna, bierna i pozorna.

    71. NimnuL (autor: Chrisu | data: 24/02/04 | godz.: 10:45)
      wcięło mi co pisałem i piszę raz jeszcze :(
      "I=((Vcore*Acore)/12)*1,25 - jednostka wychodzi w "A" ... spojrz :
      " (V*A)/V " = wychodzi w Amperach. jest OK"
      Wychodzilaby w A jakby było:
      I=((Vcore*Acore)/12V)*1,25 - o to V mi chodzi ...
      Poza tym IMO powinno być tak:
      I=((Ucore*Icore)/12)*1,25 [(V*A)/V]
      ewentualnie (zeby stosowac to co producenci stosują - Vcore)
      A=((Vcore*Acore)/12V)*1,25
      Czepiam się bo kumpel przez takie pisanie jak Ty piszesz TO oblał ;)


    72. korekta wyslana do DYDa (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 10:51)
      tak wiec dzieki rapra za sprostowanie, dzieki KaszeL za zwrocenie uwagi, ale na przyszlosc delikatniej.
      pozdrawiam i mam nadzieje, ze teraz bedzie dobrze .


    73. podawłem niedawno linka (autor: RoBakk | data: 24/02/04 | godz.: 10:55)
      co do mocy i tego co pisał chrisu:
      http://www.tomshardware.com/...20040122/index.html
      Nimnul - to jest możliwe
      moc pozorna pobierana z sieci teoretycznie może znacznie przekraczać moc znamionową zasilacza ( 230V*6A )


    74. NimnuL, kontynuujac ;) (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 11:02)
      Oczywiscie masz prawo formowac i wyglaszac opinie jakie tylko chcesz. Zyjemy przeciez w wolnym kraju. Wracajac do mojego artykulu, myslelem, ze oczywistym jest. Ze ja wyrazam opinie na temat egzemplarza ktory otrzymalem do testow. A nie na temat tego, ktory Ty masz w domu. Gdybym byl zlosliwy, to moglbym powiedziec, ze chwalisz ten dysk bo sam go kupiles :> Przez co nie jestes obiektywny. Jednak nie jestem zlosilwy i przyjme kazda krytyke. Dzieki niej moje teksty beda coraz lepsze. Jesli czules, ze napisalem cos niezgodnego z prawda. Wystarczylo do mnie napisac.... Na pewno umiescil bym stosowne sprostowanie.

      DJopek: Sam ubolewam nad tym, ze nie napisalem takiego tekstu. Jednak wierz mi, ze na prawde brakuje mi czasu. W chwili obecnej pracuje nad druga czescia artykulu o HDD (dyski 160-250GB), a takze nad recenzja pewnego laptopa ;) Jest cala masa tematow bardziej technicznych o ktorych chcialbym napisac. Jak tylko znajde chwilke czasu, to na pewno to zrobie, bedzie mozna je przeczytac w serwisie rybnym ;)


    75. Chrisu, rozumiem ... no szczególik (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 11:08)
      nie sadzilem, ze sie ktos przyczepi .

      ja tez Teorie Obwodow oblalem m.in. za niepisanie jednostek, bo je w glowie trzymalem i zawsze mi wychodzily poprawnie ;)





      KaszeL ... nie zarzucasz mi klamstwa ? pierwsza Twoja wypowiedz :
      "Caly kawalek o PFC, korekcie itp jest mocno przeklamany"
      "autor nie ma zielonego pojecia o czym pisze"
      "...zamiast pisac bzdury"
      odbieram to jako zarzucenie klamstwa, wrecz celowe oszukiwanie.
      owszem, o PFC nie rozumialem bo to nie moja dzialka stad poprosilem osobe ktoa sie na tym zna lub z racji wyksztalcenia i wiedzy znac sie powinna. po korekcie twierdzi ze "to tez jest dobrze" a tamto wczesniejsze bylo zgodne z prawda.

      "Chipa nie czytam juz od dawna, jednak w czasie gdy jeszcze czytalem zdarzalo sie im palnac niemale gafy"
      jadne, nikt nie jest nieomylny, ale ja nie mam zamiaru kwestionowac tego co piszą i nawet w PWN bywaly bledy. Swoja wiedze oparlem m.in. na CHIPie uznajac go za zrodlo wystarczająco wiarygodne.
      Skoro masz tak zasobną wiedze jak twierdzisz to czemu zamiast od poczatku wytykac palcem co jest zle i nic wiecej nie starales sie po prostu naprawic bledow ? rapra to zrobil za co dziekuje .
      "Oczekujesz odemnie linkow, jednak takowe nie istnieja" i tu wlasnie caly problem polegal. jak zabralem sie za pisanie tekstu okazalo sie, ze informacji o PFC w sieci jest jak na lekarstwo . szczątkowe informacje sa jedynie w anglojezycznych serwisach a w PL nie ma praktycznie nic. dlatego poprosilem o pomoc ludzi, nie majac do dyspozycji ksiązek . . .

      po korekcie mam nadzieje, ze nie bedzie juz wiecej bledow i ze test w ostatecznym wydaniu jest poprawny.
      Dzieki za uwage .


    76. NimnuL (autor: Chrisu | data: 24/02/04 | godz.: 11:19)
      zobacz tutaj... Na deklaracje producentów i wyniki...
      http://www.tomshardware.pl/..._techniczne_i_wyniki


    77. Szaanowni Panowie Wielcy Elektronicy :P ..pozdrawiam NimnuL (autor: Kilroy | data: 24/02/04 | godz.: 12:07)
      moze byc..czytalem tak szybko, ze polowy rzeczy nie wychwycilem bo i po co?? Merytorycznie mozna sie spierac do woli, nawet pochwalam czujnosc, ale chipa nie czytam, bo to klasyczny sponsorowany szajs, ale z matematyki to sie chyba nie myla. Ja studiuje na polib na wydz elektrycznym i tak do konca to bym sie nie czepial, a takie wypociny czy "przetwornik = przeksztaltnik" to byscie sobie dali spokoj. Trzymaj sie NimnuL i mecz tam sprzety - chamami sie nie przejmuj, krytyke przyjmuj z godnoscia i tak dalej. A na tomshardware to ja bym tez sie juz nie opieral, ladnie to wyglada ale robi sie jakos tak dziwnie z wynikami - zaczynam podchodzic z rezerwa do ich testow. Na twojepc to przynajmniej wiem ze sprzet jest wziety z polki sklepowej - i takie maja byc testy!!

    78. RoBakk - teraz Ty? (autor: rapra | data: 24/02/04 | godz.: 12:11)
      myslisz ze kiedy poczytasz
      http://www.tomshardware.com/...20040122/index.html posiadziesz wiedze o tym temacie...
      "Nimnul - to jest możliwe
      moc pozorna pobierana z sieci teoretycznie może znacznie przekraczać moc znamionową zasilacza ( 230V*6A )"
      Wiec dowiedz sie, ze:
      prad bezpiecznika nie oznacza jaki prad plynie w przewodzie zasilajacym , tylko przy jakim pradzie tam plynacym nastapi przepalenie bezpiecznika. Dowiedz sie, ze w czasie startu komputera/zasilacza przez pewnien czas plynie prad znacznie wiekszy niz ten znamionowy (prad udarowy, klaniaja sie stany nieustalone). I wlasnie na podstawie tego pradu jest dobierany ten bezpiecznik (glupio by bylo gdyby bezpiecznik palil sie przy kazdym rozruchu komputera prawda?). A obliczanie z teg omocy pobieranej przez zasilacz jest co najmniej naduzyciem - gdybys Ty byl szpecem od marketingu w takich firmach zasilacze bylyby oznaczane jako 2kW :)


    79. NimnuL (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 12:13)
      W takim razie blednie odebrales moja pierwsza wypowiedz. No coz, zdarza sie. Teraz juz wiesz, ze nie mialem tego, o czym pomyslales. Jesli przytaczany przez Ciebie specjalista twierdzi, ze poprzednia wersja byla dobra. To wybacz, ale nie zasluguje na takie okreslenie. Byc moze jest specjalista, ale nie w tej dziedzinie. Na pytanie dlaczego Cie nie poprawialem, znajdziesz odpowiedz w jednej z moich poprzednich wypowiedzi. Co do dostepnosci materialow, nie widze problemy zeby udac sie w strone dowolnej biblioteki. Wspolczynniki mocy, sprawnosci to sa tak na prawde podstawy. Informacje o nich znajdziesz nawet w ksiazce dla szkol zawodowych. Widze jednak, ze poszedles na latwizne :( Obawiam sie, ze caly problem lezy w nieco innym miejscu. Czas juz jednak zakonczyc ta dyskusje.

    80. fakt (autor: RoBakk | data: 24/02/04 | godz.: 12:57)
      te 6*230 mogłoby oznaczać że 1kVA dla zasilacza to żaden problem, mogłem dodać ";)"
      pisząc "znacznie" nie miałem na myśli stanów nieustalonych tylko jakiś 600VA przy 400W obciążeniu,
      a spece od marketingu to stosują podobne numery, np. podając moc głośniczków komputerowych.


    81. ehhhhh (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 14:03)
      Kilroy - dzieki za miłe słowa, troche sie zeźliłem, ze tyle pracy miałoby isc na marne, ale sprostowało się i jest git . . .


      KaszeL - spacjalista to nie byl, ale wyksztlacenie i w moim odczuciu kiedy ja z elektroniki jestem ciemny, ma na ten temat spore pojecie, moze sie myle ...
      "Obawiam sie, ze caly problem lezy w nieco innym miejscu" - co masz na mysli ?
      na łatwizne moze i poszedlem, ale jak moglem otrzymac wedlug mnie pewne i juz skrocone informacje od znajomego to o nie poprosilem a sam zajalem sie testowaniem samego sprzetu, bo klopot byl tym wiekszy, ze drugi testowy komputer polozony byl o 20km ode mnie wiec musialem tam pojechac. co mnie dziwi, tekst o PFC byl pokazany jednemu wykladowcy z Polibydy na co odpowiedz dostalem "dla mnie wyglada dobrze" ... trudno zebym po tym jeszcze szedl do biblioteki i szperal w ksiazce skoro juz mialem wszystko podane .


      pozdrawiam


    82. forma Panowie forma... (autor: rh2k | data: 24/02/04 | godz.: 14:33)
      fajna recka - moze rzeczywiście znalazloby sie w niej kilka bledów ale jaki problem napisac o tym grzecznie wskazując jednocześnie poprawne waszym zdaniem brzmienie danego akapitu, skoro dla tylu wybitnych specjalistów w tej dziedzinie to żaden problem i znają temat doskonale bez sięgania do jakichkolwiek źródeł. W końcu net jest nie tylko po to żeby czerpać wiedzę ale i czasem się nia też podzielic - jeśli oczywiście faktycznie się na czyms znamy - ja tak to przynajmniej rozumiem... Wiem że człowiek się czasami niepotrzebnie zapienia ale zawsze jest pora na powiedzenie przepraszam zamiast dalszego zagłębiania się w spór - jeszcze trochę i zaczniecie sobie podsyłac bojownikow o poprawny opis PFC obwieszonych stosownymi ładunkami :)
      reasumując - baaardzo uprzejmie proszę o wykazywanie sie wiedzą w taki sposób by niekoniecznie obrażać inne osoby, ktore poświęciły wiele czasu i dołożyły wszelkich starań aby recka wypadla ciekawie (patrz konsultacje z inzynierem)... Zreszta z tego co widze to chyba jeden z pierwszych tekstów Nimnula - dajcie mu troszkę czasu na zdobycie doświadczenia... pozdrówka

      p.s. idealnie pasuje mi tu tekst krisa a propos recenzowanej karty "kawałek laminatu ze scalakiem nie jest powodem do obrażania kogokolwiek" i dokladnie to samo można powiedziec o kawałku drutu i kilku diodach........ chyba:)


    83. NimnuL (autor: jam1 | data: 24/02/04 | godz.: 15:23)
      czym to mierzyłeś? miernikiem ?czy w biosie ?jakims programem?
      bo jakoś nie doczytałem


    84. Nim - sporo pracy włożyłeś... (autor: Pawelec | data: 24/02/04 | godz.: 15:31)
      ...jednak nie irytuj się jak inni Cię poprawiają. Parę moich uwag: Problem zaobserwowanej stabilności kompika nietyle zależy od poziomu napięć (5.0001V czy 4.7V) tylko od ich stabilności chwilowej tzn. mielący dysk różnie obciąża zasiłkę i to powoduje pływanie napięcia. Miałem na stole zasilacze dające 4.6V i płyta zasuwała równie stabilnie co na 5.01 - większe prolemy były gdy to magiczne 5V pływało o 0.2V. Zupełnie inną kwestią jest zasilacz na granicy obciążalności bo tu bywa różnie - zależnie od konstrukcji samej elektroniki (stabilizacji). Napisałeś też o żywotności zasilacza (dokładnie półprzewodników) w temperaturze - nieścisłość (boję się użyć tego słowa po przepychankach z KaszeL'em) bo tak naprawdę to skraca się wydatnie żywotność pojemności tzw "kondziorów". Następną sprawą jest kwestia wzorów i wyliczeń - nie wnikam w to skąd czerpiesz wiedzę - ja swoją czerpię z praktyki - weź mierniczek do łapki i pomierz napięcie na stabilizatorach przy procku i powiedz mi na której płycie Vcore "robi" się z 12V - jeszcze takiej nie spotkałem (u mnie na stole bo nie twierdzę że takich nie ma) - tu wraca temat wtyczek choćby AUX - tam było tylko 3.3 i 5V. ATX12V jak zwał tak zwał tą 4ro pinową 12voltową do płyt ale tylko po to by zasilić "pewne części" płyty które do tej pory były zasilane z 5 i 3V - niestety nie wiem które, trzeba by zapytać producenta płyt albo projektanta. Aha - jest to używane i u Intela i u Amd i były płyty co chodziły z wtyczką i bez - nie pamiętam modelu ale miałem taką. Zamiast zajmować się beznadziejną walką z kilowatami rozkręciłbyś go i zrobił zdjęcia wnętrza z nastawieniem na elementy elektroniczne a nie pierdółki ala wiatrak że o zrysowaniu schematu nie wspomnę. Nie obraź się ale nie masz pojęcia elektronicznego a to co masz to masz z netu i to nie dokońca dobrze użytej - niezmienia to faktu że kawał roboty odwaliłeś i nieźle się to czyta i niektórym to rozjaśni - mnie to i tak nie przekona do kupna takiego wynalazku - jade na 235w enlighta i to lepiej nie wspomnę na jakiej konfiguracji. IMHO nieważne ile watów - ważne jak zrobionych....... jutro odpowiem na zarzuty względem mnie (wiem że będą)

    85. @ Pawelec (autor: ZenFist | data: 24/02/04 | godz.: 16:11)
      Chciazby Abit NF-7 (s) i AN7 zasilają procesor z napięcia +12V.

    86. Kolego KaszeL,mowisz ze jak zrozumialem to jestem w bledzie (autor: Emeryt | data: 24/02/04 | godz.: 17:15)
      Biorac pod uwage ze jest to amatorkski servis to chcac doglebnie poznac zasade dzialania wystarczy sobie doczytac ,oprocz takiego kwiatka ze zasilacz 400W da max okolo 280W praktycznie nie ma sie do czego "czepiac ". Widze ze pomalu dochodzicie do porozumienia i milo to widziec.
      Nie omieszkalem zajrzec do linku ktory podales ale niestety skonczylem na wprowadzeniu "Chociaż sam FAT32 bez problemu obsługuje partycje o wielkości do 4TB (4096GB)" a moze tylko 2047GB ??? a jezeli juz piszesz ze 4096GB to jak to robi bo wszedzie pisza ze tylko 2047GB ,nie znajdujac nigdzie wnecie potwierdzenia ze jednak 4096GB odpuscilem sobie czytanie dalszej czesci opisu (testu). Jezeli mozna prosic o podanie zrodla twierdzacego ze FAT32 ma suport do 4096GB to bardzo chetnie poczytam.


    87. ale się narobiło :) (autor: aras-n | data: 24/02/04 | godz.: 18:29)
      ale jak dla mnie jest to sygnał dla DYD'a że czas omijany wielkim łukiem temat zasilaczy wziąć po lupę ... sam walczyłem ze swoim kompem przez kilka miesięcy żeby wpaś na to, że bidulkowi brak powera :)))
      zestawienie i porównanie tego co na rynku na pewno wielu uzmysłowi ten problem ... a wymagania przeca rosną i pakujemy do skrzynek masę złomu zapominając o "trywialnym" zasilaczu

      @ Pawelec - nie bądz taki :))) podziel się wiedzą i powiedz jak to robisz z tymi 235W ...


    88. Emeryt. (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 19:01)
      Hehe, wiedzialem, ze bede musial sie tlumaczyc ze skrotow myslowych. Tak na prawde to tutaj: http://www.microsoft.com/...ch/storage/pcstor.mspx dowiadujemy sie, ze FAT32 potrafi zaadresowac do: 268.435.444 klastrow. Co przy ich maksymalnym rozmiarze wynoszacym 32kB daje wielkosc okolo 8TB. Co potwierdzilo sie oczywiscie tutaj: http://msdn.microsoft.com/...fileio/base/fat32.asp "Because FAT32 cluster sizes can be as large as 32 KB, FAT32 has a theoretical ability to address 8-terabyte (TB)". Moje 4TB wziely sie z ograniczen architektury 32-bit.

    89. Ooooo ,no widzisz az 8TB a nie 4 :))) (autor: Emeryt | data: 24/02/04 | godz.: 19:26)
      a moze warto by bylo dodac taki maly wyraz
      (teoretycznie) .Wiedzac ze jest 8TB (teoretycznie) a swiadomie pisac 4TB to nic innego jak olewka czytelnikow ,jak myslisz ?? Teraz wracajac do pytanie jezeli mozesz to podaj zrodlo o tych 4TB Bo cos te Twoje 4TB to wygladaja jak wyssane z palca .


    90. Oj Emeryt. (autor: KaszeL | data: 24/02/04 | godz.: 19:38)
      Przeczytaj dokladnie. Tym razem doczytaj do konca ;) Pozatym nastepnym razem, udowodnij mi, ze sie myle :> Widzisz, mozesz juz czytac caly tekst w poszukiwaniu nastepnych bledow. Poniewaz jak sie okazalo wszyscy, wszedzie byli w bledzie ;)

    91. i jeszcze raz ja ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 20:14)
      jam1 - w komentarzach napisane, ale zebrało się ich tyle, ze informacje wazne zeszły na drugi plan.
      Napięcia mierzone 2 programami na zmiane : MBM 5.3.4.0 oraz Hardware Monitor. z poziomu BIOSu nie ma sensu bo wtedy system jest praktycznie nieobciązony. zreszta BIOS pokazywal to samo co obra programy w trybie Idle systemu .


      rh2k - faktycznie, jedne z moich pierwszych recenzji, ale nie jest to usprawiedliwieniem na popelnione bledy. faktem jest, ze nie zrobilem tego celowo tylko zostalem wprowadzony w blad. przylozylem wszelkich staran by byl tekst dopieszczony i wyprowadzilo mnie z rownowagi wlasnie zauwazone przez Ciebie "zarzucenia" . w kazdymbadz razie tresc poprawilem i mam nadzieje błędy usunąłem .
      jakby co to poprzednie moje recenzje, tyle, ze sprzetu jaki sam nabyłem za włąsną kase :
      http://twojepc.pl/news4072.html - klawiatura Logitech Internet Navigator SE i mysz Logitech MouseMan DualOptical
      http://twojepc.pl/news4808.html - gamepad Logitech WingMan Rumble Pad
      http://twojepc.pl/news4486.html - ModeCom Enjoy




      Pawelec :
      "Napisałeś też o żywotności zasilacza (dokładnie półprzewodników) w temperaturze - nieścisłość (...) bo tak naprawdę to skraca się wydatnie żywotność pojemności tzw "kondziorów". "
      ale skrocenie zywotnosci czy tez pojemnosci kondensatorow (ktore w efekcie moga wylac) skroci zywotnosc zasilacza.

      "powiedz mi na której płycie Vcore "robi" się z 12V "
      odpowiem cytatem z CHIP 1/2004 strona 70 "Test obudów" :
      "Sprawnosc regulatorów napięcia przetwarzających napięcie 12V, płynące z zasilacza, na właściwe do zasilania procesora wynosci ok. 80%"
      chociaz szczerze mowiac teraz zwątpiłem czy nie chodzi o regulatory napięcia w zasilaczu, bo mozna to roznie zrozumiec. jednak w takim ukladzie po co w tabeli pobór natezenia z 12V dla CPU ? a tabela wzieta z CHIPa .
      ja nie mam wiedzy i kompetencji by podwazac wiarygodnosc tego miesiecznika.

      "Zamiast zajmować się beznadziejną walką z kilowatami rozkręciłbyś go i zrobił zdjęcia wnętrza z nastawieniem na elementy elektroniczne a nie pierdółki ala wiatrak że o zrysowaniu schematu nie wspomnę"
      przyktro mi ale sam w posiadaniu cyfraka nie jestem, nie mialem od kogo pozyczyc, redaktorem tez nie jestem wiec i TPC mnie w aparacik nie doposazylo .

      "nieważne ile watów - ważne jak zrobionych" to tez o czesci udowodnilem w tekscie ;)

      a ja jeszcze przed swoim HuntKey 300W sprzet jak widzisz w konfiguracji 1 testowanego komputera zasilalem urzadzeniem 250W o nieznanej nazwie, przyczym było stabilnie i ... bardzo gorąco z zasilacza ;) ale chodzilo to. pewnie mi sie poszczescilo z ta zasilka.


    92. KaszeL (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 20:18)
      nie powiedziales czy po korekcie tekst o PFC jest OK ? czy jeszcze cos nie pasuje ?

    93. Zreszta teraz zauwazylem (autor: NimnuL-Redakcja | data: 24/02/04 | godz.: 20:21)
      ze w dawnej recenzji ModeCom Enjoy byl blad w podaniu danych zasilacza ... na 12V blednie podane napiecie. ale w tym tekscie jest OK . wtedy nikt nie zauwazyl ;)

    94. kolego KaszeL ,wyroslem juz z udowadniania (autor: Emeryt | data: 24/02/04 | godz.: 20:36)
      a specyfikacja FAT32 mowi jak byk ze posiada suport do 2047GB a nie bzdurne 4TB
      .Fiat 126p teoretycznie z silnikiem 25KM pojedzie 200Km/h ale jak jest naprawde chyba nie trzeba mowic.Nigdzie i nie wszedzie wszyscy sa w bledzie ,wszyscy pisza i wszedzie ze jest 2047GB ,jeszcze raz prosze o podanie zrodla gdzie czarno na bialym pisze ze FAT32 ma suport do 4TB???
      Siadles na Numnila jak na wsciekla kobyle a sam swietoszkiem nie jestes i do tego brakuje ci odwagi aby powiedziec jak jest naprawde . Ja nie jestem od szukania bledow i nikomu ich nie wytykam a Ty sam sprowokowales aby to zrobic . Pamietaj ze zawsze znajdzie sie ktos kto wie wiecej i warto ostrozniej krytykowac innych.


    95. A NimnuL to statsiarz ;) (autor: Chrisu | data: 24/02/04 | godz.: 22:32)
      nawet komentarzy pewnie najwięcej dostanie ;)

    96. Chrisu , jak jest temat to czemu (autor: NimnuL-Redakcja | data: 25/02/04 | godz.: 08:08)
      go nie komentowac ? :)

    97. po co te kłótnie? (autor: YeeeZooo | data: 25/02/04 | godz.: 08:46)
      hej wszystkim,
      przeczytałem ten artykuł tylko z czystej ciekawości i myślę, że należą się pochwały dla autora z dwóch powodów po pierwsze że przedstawił sprawę ogólnie odnośnie problemu zasilania komputerów wskazał problemy z tym związane, a po drugie że przeprowadził pomiary napięć i prądów co uzmysławia ile te nasze pc-ty żrą :)
      jeśli chodzi o część teoretyczną dotyczącą pfc to jest ona faktycznie napisana kiepsko ale nie sądzę aby laicy jakimi są normalni użytkownicy zrozumieli i tak cokolwiek.
      Po pierwsze należałoby zacząć od definicji współczynnika mocy czyli że jest to stosunek mocy czynnej P do mocy pozornej S związana jest z tymi mocami bardzo poważna teoria chociażby Fryzego i jest to naprawdę skomplikowana sprawa. Po drugie wspomniany tu przez kogoś cos fi ma tylko i wyłącznie zastosowanie przy prądach i napięciach czysto sinusoidalnych i wtedy faktycznie wsp. mocy = cos fi ! w przypadku prądów odkształconych a tutaj mamy taki przypadek należ posługiwać się definicją. Pfc należy rozumieć tak: przesunięcie prądu względem napięcia powinno być zerowe czyli prąd i napięcie powinny być w fazie (co już wspomniano) ale zapomniano o drugim ważnym elemeńcie mianowicie że prąd powinien podążać za kształtem napięcia ! czyli o mocy deformacji (jak mówiłem nie jest to łatwe) czyli krótko jeśli napięcie jest jakoś odkształcone to prąd musi być odkształcony identycznie wtedy wsp. mocy dąży do jedności bo moc P zrównuje się z mocą S należy dodać iż wynika to z faktu pobierania z sieci prądów związanych z mocą czynną użyteczną i mocą bierną "szkodliwą" użycie pfc wpływa na sprawność ponieważ wartości prądów skutecznych są mniejsze więc mniejsze straty na elementach aktywnych co prawda wszystko zależy też od użytej topologii przetwornicy z reguły stosuje się w pfc typ boost, użycie słowa przekształtnik jest jak najbardziej słuszne i w 100% właściwe na pewno nie przetwornik :) itd powiem jedno że o pfc napisano już wiele książek i prac mgr sa taką popełniłem :)) myślę że nie ma sensu w dzisiejszych czasach być omnibusem tylko przyjąć pewne rzeczy jako fakt.


    98. koledzy PAX (autor: rapra | data: 25/02/04 | godz.: 09:00)
      tekst jest poprawiony - prawdopodobnie ciezko bedzie znalezc jakis powazny blad (zostaly nieistotne literowki, z jedna teza nie moge sie zgodzic ale nie mam pewnosci wiec nie bede dyskutowal).
      Kolego Emerycie - od poczatku starasz sie udowodnic cos KaszeLowi - zdazyles sie w tym zaperzyc - wyluzuj, juz wszyscy wiedza (Ty nigdy sie nie mylisz?)
      Co do wiarygodnosci tekstow w roznych pismach/na tomshardware: roznie bywa Panowie - czytajac takie gazety w ktorych tekst pisany nawet przez specjaliste potrafi byc lekko przeredagowany przez jakiegos redaktora dla skrocenia czy z jakichs innych powodow, nierzadko zdarzaja sie byki stawiajace wlos na glowie czlowiekowi znajacemu sie na rzeczy - potem tysiace mlodych ludzi to czyta i traktuje jako zrodlo wiedzy.
      Kiedys na tomshardware.pl wypatrzylem w jednym tekscie ostre przeklamania, napisalem do autora i otrzymalem odpowiedz ze co sie go czepiam on nie jest technikiem tylko tlumaczem (oczywiscie nic nie zostalo w tekscie zmienione).
      Ja wytykam takie bledy wlasnie po to, zeby mlodzi czy tez laicy nie uczyli sie bzdur a nie po to, aby komus dokopac.
      Zreszta jak widac odnioslo to pozytywny skutek, za co nalezy podziekowac autorowi.
      pozdrawiam


    99. rapra (autor: NimnuL-Redakcja | data: 25/02/04 | godz.: 09:30)
      wspomniales o pewnej tezie z która bys sie nie zgodzil. powiedz o jaka chodzi, moze to ja sie myle. Chociaz czesc praktyczna przemyslalem 10x ...

      wiadomo, ze nalezy stosowac zasade ograniczonego zaufania czytajac dzisiejsze czasopisma czy serwisy internetowe, ale nie mozna tez z gory zakladac, ze jest zle co niektorzy sugeruja CHIPowi .
      ogolnie mam nadzieje, ze niniejszy test komuś się przydał i wyjaśni pewne sprawy oraz przyblizy temat zasilaczy . mimo, ze nie jest to test o jakim bym marzyl (tylko jeden faworyt - zadnego konkurenta) ale mialem tyle do dyspozycji i popełniłem to co widac ;) ja teraz jestem z teo zadowolony , moze kiedys napisze cos lepszego .

      pozdrawiam


    100. A co mi tam ;) jako gospodarz tego wątku (autor: NimnuL-Redakcja | data: 25/02/04 | godz.: 09:31)
      100 komentarz uwazam za otwarty ;))

      pozdrawiam


    101. NimnuL .... (autor: DYD-Admin | data: 25/02/04 | godz.: 09:40)
      oficjalne gratulacje z tego jubileuszu - oplacilo sie troche naduzyc rachunek za modem, prawda? :-))

    102. dzieki NimnuL (autor: jam1 | data: 25/02/04 | godz.: 10:45)
      sorry ale czytanie komentarzy sobie odpusciłem
      imho tak info powinno być w teście


    103. Emeryt... (autor: KaszeL | data: 25/02/04 | godz.: 11:11)
      Widzisz, a ja myslalem, ze zyjemy w kraju, w ktorym najpierw nalezy udowodnic blad/wine(...). Podalem Ci linki, do samego zrodla, jest tam napisane doslownie i w przenosni czarno na bialym. FAT32 obsluguje partycje do 8TB, nie do 2047GB jak podales. Napisano teoretycznie z 2 powodow. Raz, ze przestrzen adresowa komputerow 32-bit nie pozwala na bezposrednie zaadresowanie takiego obszaru, a dwa ze nikt tak na prawde tego nie sprawdzil. Bo i poco. Powolujesz sie na wszystkich i wszedzie, jednak nie podales mi zadnego zrodla swoich informacji. Dla mnie informacje z MSDN sa wiarzace i tak na prawde niczego wiecej mi nie potrzeba. Nie poczuwam sie rowniez do potrzeby tlumaczenia sie przed Toba z czego kolwiek. Jesli uwazasz, ze popelnilem blad, masz do tego prawo. Jednak wypadalo by, zebys swoje argumenty poparl jakimis dowodami. Zaslanianie sie tutaj wiekiem jest malym nieporozumieniem. To wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie.

    104. NimnuL (autor: KaszeL | data: 25/02/04 | godz.: 11:25)
      Teraz po poprawkach zeczywiscie jest w porzadku. Good job! Zuplnie inaczej sie to teraz czyta :) Zycze na przyszlosc jak najwiecej dobrych tekstow. I nie przejmuj sie za bardzo negatywnymi komentarzami. Ja wiem, ze ciezko jest zachowac spokuj, kiedy ktos krytykuje Twoja prace. Wierz mi, ze na prawde nie mialem na celu atakowanie Twojej osoby, tylko podniesienie wartosci merytorycznej artykulu.

    105. No patrzie - jednak się dało... (autor: DJopek | data: 25/02/04 | godz.: 11:40)
      dojść do porozumienia :-) Nie ma to jak szczęśliwy The End :-) Pozdro!

    106. no cos pięknego:) (autor: rh2k | data: 25/02/04 | godz.: 12:52)
      teraz juz wszyscy są szczęśliwi i recka jest full wypas:) chyba jeszcze raz przeczytam moze teraz wiecej zrozumiem choc to i tak nikła szansa ale trzeba byc optymistą:)

    107. Koledzy Raptor i KaszeL (autor: Emeryt | data: 25/02/04 | godz.: 15:48)
      Nikomu nic nie udawadniam ,wrecz odemnie rzada sie abym udowodnil ze nie jest tak jak ktos napisal. Kolego Raptor jezeli po dwoch odpowiedziach formulujesz twierdzenie ze juz wszyscy wiedza ze sie nie myle to zasdroszcze Ci przenikliwosci i tupetu.
      A Kolega KaszeL moze jednak zdradzi tajemnice z TYmi 4TB ??? to sa linki gdzie pisze jak to wyglada i jezeli nawet Microsoft ciebie nie przekonuje to ja podziekuje za twoje testy.



      http://www.project9.com/fat32/
      http://support.microsoft.com/...amp;NoWebContent=1
      http://www.webopedia.com/...y/definition.php?fat32

      http://www.systweak.com/fat32/fat2.htm
      http://support.microsoft.com/...id=kb;EN-US;310525

      http://www.microsoft.com/...s98/algemeen/fat32.asp


    108. To zaczyna byc ciekawe (autor: krogulec | data: 25/02/04 | godz.: 17:33)
      microsoft raz podaje http://support.microsoft.com/...amp;NoWebContent=1 ze fat32 obsluguje max 2TB a drugi raz http://msdn.microsoft.com/...fileio/base/fat32.asp ze 8TB przy tym samym rozmiarze klastra
      Na pierwszej z podanych przez Emeryta stron ktos sie chyba zapedzil i wrzucil klastry 64kB do tabelki
      Ograniczenie 4TB wzielo sie Kaszlowi stad, ze architektra 32 bitowa nie pozwala na adresowanie wiecej niz 4TB (zawsze mi sie wydawalo, ze chdzi tylko o pamiec, ale ja fachowcem nie jestem :). Inna sprawa, ze mamy juz procesory 64 bitowe wiec moze jednak fat32 to 8TB
      Jak widac microsoft sam nie jest pewien wiec moze wy stoczycie o to zaciekly boj - proponuje na boardzie bo tu sie watek juz za bardzo rozrosl a poza tym mialo byc o zsilaczach a nie o dyskach :)


    109. DYD , warto bylo ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 25/02/04 | godz.: 18:28)
      jam1 wiem, ze braklo tego info w komentarzach. ten sam brak popelnilem w momencie pisania przeze mnie kiedys recki zasilacza w ModeCom Enjoy .


      KaszeL, na przyszlosc jednak jesli wiesz jakie to uczucie kiedy ktos naskakuje na Ciebie w komentarzach to w przyszlosci badz delikatniejszy i grzeczniej zwracaj uwage. . . a porozumienie milo jest zawrzec ;)
      pozdrawiam


    110. Grubas32, ciag dalszy. (autor: KaszeL | data: 26/02/04 | godz.: 10:10)
      Widze, ze nowe odpowiedzi rodza nowe pytania. Sprawa jest dosc skomplikowana, ale wystarczylo doczytac. W jednym linku, ktory podalem wyraznie napisano, iz implematacja fata32 rozni sie w zaleznosci od tego, jaki system operacyjny uzywamy. I tak dla Win95/98 fat32 potrafi obsluzyc tylko 4,177,918 klastrow, a wiec przy ich maksymalnym rozmiarze wynoszacym 32kB maksymalny rozmiar obslugiwanej partycji to ~128GB. Dopiero WinME/2k/XP potrafi zaadresowac pelne 268,435,444 klastrow, co daje wspomniane teoretyczne 8TB. Oczywiscie w tym przypadku aplikuje sie ograniczenie o jakim pisalem wczesniej. Emeryt podal cala mase linkow, jednak w wiekszosc sa to zrodla zewnetrzne, ktorych w tym przypadku wogule nie biore po uwage (sami opracowywali dane na podstawie jakiegos zrodla) poniewaz o ile to mozliwe szukam informacji na samym szczycie. Pierwszy i ostatni link do MS podany przez Emeryta aplikuje sie tylko i wylacznie do do rodziny Win9x gdzie aplikuje sie ograniczenie o jakim pisalem wczesniej, wiec wspomniane w tych artykulach 2TB sa rownie teoretyczne. Problem polega na tym, iz w tych przypadkach nakladaja sie na siebie rozne ograniczenia i w zaleznosci od dociekliwosci i interpretacji samego czytelnika wnioski beda rozne. Faktem niestety jest, ze sam MS ma w swojej bazie wiedzy niezly burdel. W tym przypadku wypowiedz, ze fat32 obsluguje partycje do 128GB rowniez bedzie poprawna w pewnych wypadkach. Ktos wspominal o 64-bitowych sytemach operacyjnych, ktore teoretycznie powinny zniesc wpomniane przezemnie ograniczenie 4TB. I prawdopodobnie tak jest. Ja osobiscie mimo, ze testowalem i Win x86-64 beta (Dla Athlonow64 i Opteronow) i Win IA64 (Itanium i Itanium2) W tym ostatnim przypadku pracujaca na 4xItanium2/16GB ram - mam screenshoty z samego windowsa i zdjecia samej maszynki jak by ktos byl ciekawy ;). Nie mialem dostepu do wystarczajacej ilosci sprzetu zeby przekroczyc limit 2TB. Rekord to 56 dyskow 36GB (34.2 po sformatowaniu) w RAID0, co dawalo zaledwie 1.87TB ;) Mam nadzieje, ze to wyjasni dodatkowe kontrowersje i pytania.

    111. KaszeL (autor: _shadow_ | data: 26/02/04 | godz.: 10:46)
      ale skad wlasciwie ten limit 4 TB?
      owszem, 32 bitowe procesory moga adresowac do 4, ale gigabajtow - pamieci. numer ostatniego klastra spokojnie miesci sie w 32 bitach, a nawet gdyby tak nie bylo, mozna przeciez i na 32 bitowych maszynach stosowac arytmetyke 64 bitowa.


    112. shadow (autor: NimnuL-Redakcja | data: 26/02/04 | godz.: 11:37)
      ale adresowanie pamieci ograniczone do 4GB tyczy sie pamieci RAM a nie pamieci masowej . tu adresowanie CPU nie ma nic do gadania , podobnie jak jego arhitektura. tu liczy sie to ile jest w stanie zaadresowac kontroler dyskow.

    113. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 26/02/04 | godz.: 11:47)
      jasne - wlasnie dlatego pytam, czy komus sie to nie pomieszalo.
      po prostu nie widze nigdzie limitu 4 TB dla kontrolera dyskow...
      48 bitowe adresowanie LBA starczy na jakies 140 PB.


    114. 48b nie jest przypadkiem w SATA ? (autor: NimnuL-Redakcja | data: 26/02/04 | godz.: 13:44)
      a 32b w ATA 100 ? bo w koncu dla dyskow IDE byla bariera 137GB , dla ATA 133 jest chyba wyzsza ... dopiero SATA sie wybily ponad 250GB .

    115. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 26/02/04 | godz.: 14:15)
      48 bitow zostalo wprowadzone w ATA-6 (poprzedni limit to 28 bitow), zreszta gdyby go nie bylo, dyski Parallel ATA > 137 GB nie mialyby sensu.
      zobacz przykladowo:
      http://www.t13.org/project/d1410r2a.pdf
      http://www.t13.org/technical/d99114r0.pdf
      czy nawet:
      http://www.48bitlba.com


    116. a to skad takie ograniczenia dotychczas (autor: NimnuL-Redakcja | data: 26/02/04 | godz.: 14:17)
      przez kontrolery ATA 100 do 137GB a wczesniej do 32 ?

    117. Nim... (autor: RoBakk | data: 26/02/04 | godz.: 14:25)
      twoja recenzja w porównaniu do tej -
      http://www.implozja.com/...key_hk400xp_silent.html
      to "miszczostwo" świata ;)))


    118. mylisz tryb transferu z numerem specyfikacji ATA... (autor: _shadow_ | data: 26/02/04 | godz.: 14:38)
      ATA/ATAPI-6 obejmuje transfery do 100.
      a dlaczego 28? jakis lebek nie pomyslal, ze kiedys beda takie dyski.
      sa 4 bajty numeru sektora (32 bity), ale ostatni jest troche inny - 4 bity sa zajete. dlaczego? ano schowala sie tam flaga uzycia LBA i numer urzadzenia.

      moze przykladzik

      rejestr device z LBA:
      0 1 (LBA) 0 numer_urzadzenia | najwyzsze 4 bity LBA

      rejestr device bez LBA:
      0 0 0 numer_urzadzenia | glowica


    119. programowy pomiar napięć (autor: teplex | data: 26/02/04 | godz.: 16:35)
      to jest totalna pomyłka. Ja mam u siebie Chiefteca 360W z aktywnym PFC i spostrzegam bardzo ciekawe zjawiska, mianowicie: jak włączę Prime95 to napięcie +5V mam na 4.919V, mierzone programem Epox USDM, dwunastkę pominę bo mam Epoxa EP-8RDA+ i procek karmi się u mnie z linii +5V, ale do rzeczy, gdy zmierze miernikiem owe +5V to mam 5.04-5.06V, więc uważam że pomiar programowy można sobie o kant dupy potłuc.

    120. Kolego KaszeL ,prosze podac choc jedno zrodlo mowiace ze FAT 32 ma suport do 4TB (autor: Emeryt | data: 26/02/04 | godz.: 16:36)
      http://support.microsoft.com/...id=kb;en-us;154997

      FAT32 provides the following enhancements over previous implementations of the FAT file system:
      FAT32 supports drives up to 2 terabytes in size.

      NOTE: Microsoft Windows 2000 only supports FAT32 partitions up to a size of 32 GB.
      FAT32 uses space more efficiently. FAT32 uses smaller clusters (that is, 4-KB clusters for drives up to 8 GB in size), resulting in 10 to 15 percent more efficient use of disk space relative to large FAT or FAT16 drives.
      FAT32 is more robust. FAT32 can relocate the root folder and use the backup copy of the file allocation table instead of the default copy. In addition, the boot record on FAT32 drives is expanded to include a backup copy of critical data structures. Therefore, FAT32 drives are less susceptible to a single point of failure than existing FAT16 drives.
      FAT32 is more flexible. The root folder on a FAT32 drive is an ordinary cluster chain, so it can be located anywhere on the drive. The previous limitations on the number of root folder entries no longer exist. In addition, file allocation table mirroring can be disabled, allowing a copy of the file allocation table other than the first one to be active. These features allow for dynamic resizing of FAT32 partitions. Note, however, that although the FAT32 design allows for this capability, it will not be implemented by Microsoft in the initial release.

      NOTE: Although the FAT32 file system supports hard disks up to 2 terabytes in size, some hard disks may not be able to contain bootable partitions that are larger than 7.8 GB because of limitations in your computer's basic input/output system (BIOS) INT13 interface. Please contact your hardware manufacturer to determine if your computer's BIOS supports the updated INT13 extensions. For additional information about Windows 95 OSR2, click the article number below to view the article in the Microsoft Knowledge Base:

      Na koniec zapytam sie cz naprawde trudno zrozumiec slowo 'suport' , ' theoretical ability' i max possible number' ???
      ograniczenie w niektorych systemach do 127GB wiazalo sie z tym ze ScanDisk byl takim 'zwierzeciem' 16-bitowym i nie dawal rady co zreszta zastalo naprawione. Oficjalnie FAT32 posiada suport do 2TB .
      Kolega Nimnul po slowach ktytyki ladnie wszytko poprawil podziekowal i kropka.
      Ty kolego Kaszel z uporem manika bronisz wytworu swojej wyobrazni z zapalem godnym innej sprawy.
      Wiem ze angielski nie jest latwym ,szczegolnie w odniesieniu do spraw technicznych a w szczegolnosci do komputerowych ale wypisywanie bajek bo nie zrozumialo sie co pisze nie zwalnia od tego aby wyrazic skruche.
      Chciales dowodu pokazalem Ci sporo gdzie czarno na bialym pisze ze FAT 32 ma suport do 2TB moze teraz Ty wszytkim udowodnisz ze jestes modrzejszy od tysiecy inzynierow i innych ludzi ktorzy tym sie zajmuja??


    121. ... (autor: KaszeL | data: 26/02/04 | godz.: 18:00)
      Macie racje Panowie, musiałem sie w którymś momencie panląć z obliczeniami. Poprawione.

    122. zbiorczo raz kolejny (autor: NimnuL-Redakcja | data: 26/02/04 | godz.: 19:30)
      RoBakk no ta recka na implozji to ledwie wstęp ;)
      tu jest niezle udokumentowane zdjeciami :
      http://www.modernizacje.net/index.php?page=huntkey
      ja mozliwe, ze za jakis czas dostane cyfraka wiec uzupelnie solidnie fotkami ten artykul .


      _shadow_ :
      "jakis lebek nie pomyslal, ze kiedys beda takie dyski"
      pamietaj, ze kiedys jakis lepek nie pomyslal, zze nadchodzi rok 2000 ;) a B.Gates stwierdzil, ze 640kB pamieci operacyjnej kazdemu starczy... krotkowzrocznosc, choc nie powinna sie zdazac u powaznych ludzi to jednak wystepuje czesto .



      teplex.
      program zdaje sie w tym wypadku podawac poprawne napiecia. zawsze sprawdzane 2 programami po kolei by ustrzec sie ewentualnych przeklaman. oba pokazywaly to samo.
      odzwierciedla to rowniez sie w zachowaniu systemu kiedy to niskie napiecia powodowaly niestabilnosc systemu .
      - u Ciebie roznica napiec byla rzedu 0,1V moim zdaniem mozna ją pominąć.
      - w jaki sposob mierzyles napiecia miernikiem ? gdzie przykladales miernik ?
      - CPU zre napięcie z 12V .


      hmmmm epizod Emeryt vs KaszeL ogladalem po cichu z boku i jednak ... jednak doszlo do rozstrzygniecia. Ciesze sie, ze sie wyjasnilo, bo sam tez bylem ciekaw jak sytuacja na prawde wyglada.
      pozdrawiam


    123. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 26/02/04 | godz.: 20:17)
      taa, w sumie to byla druga polowa lat 80 ubieglego wieku ;)
      a z tym FAT32 to dalej nie wiadomo - w koncu jak sie sam MS gubi, to co sie dziwic...

      no i zapomnialem - po tych drobnych korektach autentycznie ciekawa recenzja. szkoda tylko, ze nie ma jak wykonac testow z jakims symulatorem obciazenia :(


    124. npięcia mierzyłem z molexa (autor: teplex | data: 26/02/04 | godz.: 23:40)
      a procek na pewno karmi się z +5V u mnie bo ja nie mam złaczą +12V na płycie, a nie wiem czy z chyba dwóch kabelków z napięciem +12V mógłby sie zasilić athlon ustawniony 11,5x191, wtyczka +12V jest właśnie wykorzystywana do zasilania procesora z tej linii, ale robią to tylko płyty pod P4 i niektóre z nforce (Abit NF7-S i AN7 z tego co wiem i doperio Epox EP-8RDA3+ i późniejsze) i jestem tego prawie pewien bo im bardziej pogonię procek tym bardziej zmienia mi sie +5V, ale nie są to zmiany znaczne.

    125. _shadow_ (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 09:14)
      dostalem informacje od Siriusa, ze niedlugo przywedruje do mnie kilka zasilaczy niedostepnych jeszcze w PL ... wiec zapowiada sie tym razem test porównawczy z prawdziwego zdarzenia. a majac doswiadczenie z tej recenzji mam nadzieje wyplodzic cos bezblednego ;)


      teplex - musisz miec zlacze +12V na plycie - a dokladniej w kostce zlacza ATX m.in. jest zasilanie +12V a to 4pinowe wystepujące czasem na plytach jest napieciem dodatkowym .
      CPU od zawsze karmi sie z 12V zasilacza a z 5V ida np. napedy .
      Ja 100% pewnosci takze nie mam, ale spojrz na to inaczej ... CPU bierze te 100W - przyjmijmy. zasilacz na linii 5V moze dac 30A tak srednio (300-350W zasilacz) . co daje max 150W z lini, jednak DCOut na +3,3V i +5V to wlasnie te 150W max obciazenia... dajmy na to 170W. jesli wedlug Ciebie CPU zre te napiecie z +5V to z tego napiecia odchodzi 100W, pozostaje 50W zapasu na +5V z tego trzeba zasilic plyte glowna, napedy, USB itd ... z +3,3V takze plyte glowna, pamieci, AGP ... na to wszystko zostaloby ze 70W ... impossible. a co z +12V ? zasilacz srednio spokojnie odda 10A z +12V co daje zapas 120W a dobre zasilacze to i w granicach 200W dadza ... na co to ? na wentylatory ?
      stad tez uwazam, ze CPU ciągnie z +12V i kropka. jestem w trakcie poparcia mojej tezy z pewnego zrodla i jak sie dowiem to dam znac.
      pozdrawiam


    126. otrzymalem informacje od Siriusa (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 09:56)
      ze bedzie to kilka zasilaczy ... w granicach 6 sztuk (400-500W) wiec bedzie co opisywac :>

    127. ale ty NimnuL jestś uparty (autor: teplex | data: 27/02/04 | godz.: 10:07)
      złącza +12V nie mam bo mam płytę w werscji PCB 1.1, ale nawet w wersji 2.1, która ma mój kumpel też go nie ma i kropka. Ale wróćmy do twojego twierdzenia, weź np. tego HuntKey-a HX400-XP, ma on na dwóch podstawowych liniach 240W mocy wyjściowej i nie są to przynajmniej czcze przechwałki producenta jak w codegenach, więc przy pobieraniu pradu dla cpu z linii +5V w przypadku mojego sprzętu najbardziej będzie obciążone napięcie +5V, dlatego też można to sobie prosto policzyć, że wystarczy prądu dla cpu aż nadto, z zapasem na dalszy overclocking. Jest tak ponieważ 40A (max prądu +5V) daje w tym przypadku 200W, a na procek pójdzie jakieś 150, może troszkę więcej, ale mamy jeszcze napięcie +3,3V, na które w tym przypadku zostaje około 80W, żeby było razem 240W. Więc widać że starczy dla procka i zasilenia nawet innych komponentów na płycie gł. A tak nawiasem to wyślę ci zdjęcie mojej płyty na mail to sobie zobaczysz że nie ma złącza +12V.

    128. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 27/02/04 | godz.: 11:00)
      jeszcze slowko do Waszej dyskusji o zasilaniu CPU: nie od zawsze procesory karmione sa z 12V, stad tez czesc problemow z zasilaczami po wprowadzeniu pierwszych Athlonow.

      w temacie:
      http://www.aceshardware.com/read.jsp?id=45000280
      stary Athlon:
      http://www.amd.com/...pers_and_tech_docs/23811.pdf

      W nowych dokumentach mowa jest juz o zasilaniu procesora z 12V - z przyczyn, ktore podales.


    129. sprawdziłem te dwa linki (autor: teplex | data: 27/02/04 | godz.: 11:54)
      i potwierdza sie w zasadzie to co ja pisałem, procek może być zasilany z linii +5V, być może w nowych płytach jest już inaczej. Ale jak już pisałem nie jestem tego na 100% pewien, że obecnie procki karmią sie z linii +12V czy +5V ale to już może zależeć od konkretnej konstrukcji płyty. U mnie jestem raczej skłonny twierdzić, że bierze on prąd z +5V, bo nie mam gniazdka +12V.

    130. teplex, ale jestes uparty ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 12:23)
      wyslalem Ci maila :

      "złącze 12V - to 4 pinowe którego TY nie masz na tej płycie jest uzywane jako złącze dodatkowe i prąd 12V
      pobierany jest z niego pomocnicz by napięcia byłystabilniejsze. to , ze nie masz złącza 12V (dodatkowego) nie
      znaczy, ze z zasilacza 12V nie jest pobierane , bo ani CPU ani wentylatory by u CIebie nie chodziły. głóna
      linia przesyłowa idzie złączem ATX - tym szerokim gdzie jest kupa kabli wpieta w jedno gniazdo. tam idzie 12V,
      3,3V , -5V, -12V itd . stamtad tez jest wlasnie pobierany prąd dla CPU zamieniany na plycie glownej na prąd
      uzyteczny dla niego samego .
      na płycie Epox8RDA3+ mimo, ze 4 pinowe gniazdo 12V jest obecne to nie trzeba do niego wpinac zasilacza,
      komputer wciaz bedzie chodzil poprawnie a wpiecie dodatkowego gniazda zasilajacego tylko poprawi stabilnosc
      napiec i umozliwi wpakowanie bardzo wydajnych procesorow."

      proponuje abys sie nie klucil, ponownie przeczytal test od gory zwarzajac na tabelke z poborem prądów komponentów.

      na mojej plycie (Abit KT7A) rowniez nie ma dodatkowego gniazda 12V. co przy poprzednim zasilaczu jaki mialem powinno go wedlug Twojej teorii zatluc. nawet obecny HuntKey 300W powinien sie polozyc - licząc ze dla +5V ma 25A , daje to 125W, na podkrecony w moim wypadku CPU (Athlon TB @1,5GHz 0,18u) daje to spokojnie 80W mocy , wpiete mam 2 napedy optyczne (po 10W na kazdy) i niedawno 3 HDD oraz 3 karty PCI co z nawiazka przekroczy mozliwosci zasilacza ...
      ciagnac napiecie dla CPU z 12V reszta linni jest odciazona . koniec, kropka i nie kluc sie bo nie wiem juz jak mam Ci wytlumaczyc jak jest na prawde.



      _shadow_ dyskusja toczy sie o obecnym sprzecie, o starszych rozwiazaniach nie wiedzialem (dzieki za przyblizenie informacji) ale teraz jest tak jak pisze.
      nalezy pamietac tez ile kiedys CPU zasysały energii, w granicach 10-20W , pierwsze Athlony okolo 40W o ile mnie pamiec nie myli . . . aktualnie trudno jest porownywac nowe procrsory ktore od tamtejszych Athlonow zjadają nawet 3x wiecej energii.


    131. toplex , kurde , masz gniazdo 12V (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 12:25)
      we wtyczce ATX ... nie masz tylko dodatkowego gniazda 12V i tyle .

    132. mam napięcie 12V we wtyczce ATX (autor: teplex | data: 27/02/04 | godz.: 12:46)
      tyle to i ja wiem, ale jak już pisałem nie dam sobie głowy uciąć, że mój procek ciągnie z 5V czy 12V, nie twierdzę jednak, że ty sie mylisz, masz po prostu swoje zdanie a ja mam swoje.

      zajrzyj sobie na te dwa linki i może dowiesz się czegoś ciekawego:

      http://forum.tweak.pl/viewtopic.php?t=26241

      http://forum.tweak.pl/viewtopic.php?t=47796


    133. ale ja dam sobie glowe ucic (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 12:48)
      ze Twoj CPU jest zasilany z +12V a nie z +5V i tyle.

      nie chodzi o zdanie tylko o racje . .


    134. nie mam teraz czasu by dokladnie czytac te wątki ktore podales (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 12:58)
      zrobie to pozniej . teraz przeecialem tylko na szybko, szukajac slow 5, 5V, 12 i 12V i niczego ciekawego w ich obrebie nie znalazlem. co one maja udowodnic?

    135. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 27/02/04 | godz.: 13:46)
      nie do konca:
      w tej chwili owszem, wiekszosc (przynajmniej) konstrukcji na nf2 ciagnie zasilanie z procesora z linii 12V, ale poprzednie plyty zasilaly procesor z 5V (chocby nawet K7S5A)
      zreszta popatrz nawet na gniazdko ATX - na 4 linie 5V jest AFAIR tylko 1 12V - to tez wprowadza pewne ograniczenia (i stad ta dodatkowa wtyczka, ktora pojawila sie przy P4)
      (spojrz tez na wiadomosc <33SR7.56382
      no a stare Athlony jak je pogonic to i do 65 W dobijaly ;)


    136. _shadow_ dobrze pisze (autor: teplex | data: 27/02/04 | godz.: 15:51)
      ja poza tym pytałem na jednym forum i powiedzieli, że wersja 1.1 mojego mobo bierze prąd z +5V na 100%. Prawda jest też z tym liniami 12V i 5V, jeden tylko kabel 12V na jakieś 120 lub więcej watów to przesada i aż 4 z napięciem 5V co już brzmi sensowniej. Zgadzam sie z tym, że obecnie większość płyt ciągnie z 12V dla procka, ale ja swoją kupiłem około rok temu, jeszcze się cieszę, że nie mam rev 1.0, to by była porażka.

    137. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 27/02/04 | godz.: 17:56)
      KT7A ma chyba regulator HIP 6301:
      http://www.overclockers.com/tips573/index04.asp
      jedzie on na 5V, zobacz sam:
      http://www.intersil.com/...n/fn4/fn4765/FN4765.pdf


    138. update (autor: _shadow_ | data: 27/02/04 | godz.: 18:45)
      ee regulator faktycznie jedzie na 5V, ale widze podawaniem zasilania zajmuja sie juz dalsze zabawki - HIP660x, te akurat zasilane 12V :)

    139. upewnie sie i dam znac ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 20:11)
      bo mnir teoche zaciekawiliscie. . . podrąze ten temat i w nastepnej recenzji zasilaczy bedzie o tym szerzej. obiecuje ;)
      pozdrawiam


    140. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 27/02/04 | godz.: 23:17)
      czekam z niecierpliwoscia :)

    141. ja też sie do tego czekania podłączam (autor: teplex | data: 27/02/04 | godz.: 23:29)
      ciekawe jakie zasiłki będą

    142. zasilki niedostepne w PL (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/02/04 | godz.: 08:20)
      i podobno b.dobre ;> a jakie to bedzie niespodzianka ... czekajcie a sie doczekacie ...

    143. Pawelec (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/02/04 | godz.: 15:16)
      http://www.tomshardware.pl/cpu/20031230/index.html
      powyzej masz chociazby motyw gdzie regulator na plycie glownej jest zmieniany bo nie wytrzymalby tak duzego obciazenia. oto ten regulator o ktory tak pytales.
      pozdrawiam


    144. _shadow_ dostalem informacje z CHIPa (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/02/04 | godz.: 15:16)
      ze jednak sa zasilane z 12V , przez to, ze idzie tam wyzsze napiecie 2 linie sa w stanie obsluzyc wieksza moc . . . jeszcze poszukam jakichs linek, albo zarzuce epizod na forum .

    145. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 28/02/04 | godz.: 16:46)
      2 linie? znaczy masz dodatkowe gniazdko, tak? bo jak juz pisalem zwykly ATX ma jedna linie 12V.
      no a na CHIPa trzeba uwazac - naprawde czesto zdarza im sie cos niezbyt madrego walnac. rodzime pisma to srednie autorytety - niestety...


    146. 2 linie jesli dodatkowe lacze 12V i jedna jesli nie ma (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/02/04 | godz.: 17:45)
      jedna podola w zupelnosci wymaganiom CPU .

      a samo to nie czytalem w CHIPie tylko dostalem taka informacje od nich - e-maila od czlowieka pracujacego dla CHIPa i jak sadze, znajacego sie na rzeczy .


    147. tu mowia , ze z 12V ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/02/04 | godz.: 17:59)
      http://twojepc.pl/boardPytanie65480.htm
      jednak przyjme to za pewnik, ze kiedys (ponizej PIII) bylo inaczej . aktualnie z 12V i koniec.


    148. NimnuL (autor: _shadow_ | data: 28/02/04 | godz.: 20:44)
      ale musisz teplexowi racje przyznac - jego plyta ciagnie z 5V ;)
      Twoja w koncu moze tez:
      http://www.overclockers.com/tips1095/
      moze sie przeniesiemy z tym dochodzeniem na priv, bo jeszcze Czytelnicy posna? ;)


    149. NimnuL, jeszcze jeden link (autor: _shadow_ | data: 28/02/04 | godz.: 20:47)
      http://www.hardware-unlimited.com/...d/index.shtml

    150. Kurcze, to juz 150 (autor: rage82 | data: 29/02/04 | godz.: 02:30)
      Gratulacje NimnuL. To chyba rekord?
      Recka, nie powiem, podoba mi sie, a komentarze, przynajmniej czesc, jeszcze lepsze.
      Aby do przodu, moze dojdziesz do 200.


    151. faktycznie, w eekcie okazalo sie, ze aktualnie (autor: NimnuL-Redakcja | data: 29/02/04 | godz.: 09:19)
      na pewniaka wszystkie nowe plyty poc AMD (od dawna pod P4) zasilaja CPU z +12V , chyba, ze producent poczynil zmiany w starszych pltach - moglo isc z 12V , starsze plyty nie majace dodatkowego zlacza +12V przynajmniej ich wiekszosc ciagnie zasilanie z +5V na to by wychodzilo z tego co wiekszosc pisze i z tego co podales _shadow_ .

      przepraszam wiec _shadow_ i teplex, ze sie klucilem. dzieki tez, ze byliscie uparci i teraz wiem jak jest na prawde. . . pozdrawiam i trzymajcie sie .


    152. NinmuL (autor: Chrisu | data: 29/02/04 | godz.: 20:10)
      do tych zasialaczy mógłbyś wytrzasnąć układ obciążający i obciążyć zasilacze na max. Bo niestety nie wszystkie (nawet te dobre) po wyłączeniu z przeciążenia się włączają - a to IMO jest najważniejsze (oprócz ochrony sprzętu w momencie przeciążenia). Aha no i ile udało się mocy z każdego wycisnąć ;)...

    153. no starajmy sie trzeba wycisnac 200 (autor: serf | data: 29/02/04 | godz.: 21:18)
      a co do recki... to chyba wszystko zostalo juz powiedziane=-)

    154. Postaram sie, ale tego nie obiecuje ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 1/03/04 | godz.: 08:18)
      1.2.3

    155. na razie usiluje wydlubac do testu takie modele : (autor: NimnuL-Redakcja | data: 1/03/04 | godz.: 09:09)
      Tagan TG480-U01 dwa wentylatory aktywne PFC
      Ropla 500W ATX
      Enermax 550W ATX albo 460W
      Blacknoise Noiseblocker CWT-550 PFC ATX
      Antec True Blue 480W ATX
      Thermaltake Xaser PurePower 480W ATX
      moze jeszcze Enlight . Seasonic niestety nie bedzie :/

      Chrisu - skad takie uklad wziasc ? jesli sie taki zasilacz spali czy ja przypadkiem za niego nie bede odpowiadac ?


    156. bardzo ciekawe te zasiłki (autor: teplex | data: 1/03/04 | godz.: 10:05)
      ale czy te Enermaxy to są te nowe modele, posiadające po dwa obwody 12V, jeden podłączany do mb, a drugi do napędów optycznych, dysków itp. Kumpel sobie taki zamówił, ale powiedzieli mu, że będą dopiero w połowie marca albo i później.

    157. Nim... (autor: Chrisu | data: 1/03/04 | godz.: 10:11)
      prawdę mówiąc nie mam pojęcia ;). A jeśli się spali a ma się wyłaczać?? No cóż - to już wina producenta... Pogadaj z DYDem i Siriusem. To zależy pewnie jak się "umowicie"... Ale jak to ma być rzetelny test to i spaliś się coś powinno ;)...

    158. trplex (autor: NimnuL-Redakcja | data: 1/03/04 | godz.: 13:02)
      mysle o takich modelach jak w Siriusie :
      http://www.sirius.pl/...info&id=5455&sid=1

      http://www.sirius.pl/...info&id=5456&sid=1

      http://www.sirius.pl/...info&id=5458&sid=1

      nie wiem czy maja drugi obwod 12V dla napędów optycznych. ale czy napedy nie sa z +5V zasilane ?

      zobacze, moze uda mi sie przetestowac zabezpieczenia zasilaczy, ale nie obiecuje ze bede mial mozliwosci i wiedze . sam jestem ciekaw jak skuteczne są te zabezpieczenia . u Toma.pl widzialem, ze kilkazasilaczy sie wylaczylo i juz nie wlaczylo . . .
      jesli jednak okaze sie, ze takie testy trzeba wykonac z wlaczonym kompem pod zasilacz to odpadnie bo ryzykuje spalenie kompa u siebie czy kumpla . . . ale jeszcze sie doinformuje.


    159. ja mam na myśli te Enermaxy (autor: teplex | data: 1/03/04 | godz.: 14:49)
      http://www.enermax.com.tw/...ker%20AX%20series.htm

      popatrz uważnie na opis i tabelkę z danymi techn.


    160. rozumiem .. (autor: NimnuL-Redakcja | data: 1/03/04 | godz.: 19:51)
      nie wiem czy akurat tego bedzie mi dane sprawdzac. zobaczymy co Sirius przyniesie.

    161. ufff (autor: Marmi | data: 2/03/04 | godz.: 13:20)
      Przeczytałem wszystko :) Test dobry a po poprawkach to już świetny. Co do fachowców: sam jestem mgr inż. EiT ale nie byłem prymusem i nie pracuję w zawodzie więc niewiele pamiętam. Wniosek: trzeba podchodzić do różnych wypowiedzi z rezerwą :) Nie mam tu nikogo na myśli, to ogólna uwaga. Oczywiście wykształcenie umożliwiło mi czytanie ze zrozumieniem ;))
      Faktycznie szkoda że zabrakło godnego rywala dla opisywanego zasilacza.
      Co do szykującego się następnego testu: widzę że szykują się niezłe potwory, będziesz w stanie któregokolwiek z nich powalić tak, żeby np. był niestabilny? Przydałaby się płyta dwuprocesorowa z np. Precottami. W nowej recce powinien się znaleźć któryś z obecnych zasilaczy (Chieftec lub ten Huntkey) dla porównania...
      No i ten wątek z zasilaniem procków ciekawy, rozumiem że ostatecznie ustaliliście że na obecnych płytach procki są zasilane z 12V (czy tylko z 12?), a z czego są zasilane dyski twarde, chyba też z 12?


    162. cd. (autor: Marmi | data: 2/03/04 | godz.: 13:22)
      Oczywiście w nowym teście mam na myśli, że przydałoby się obciążyć tak te zasiłki, aby pokazać że któreś z nich "wysiadają" przy innych :)

    163. Marmi (autor: NimnuL-Redakcja | data: 2/03/04 | godz.: 20:07)
      niestety nie zapowiada sie bym mial czym polozyc te potwory. Rapra jedynie jest dosc tani i kosztuje okolo 150zl co kaze mi sie zastanowic czy to wytrzyma tak duze obciazenia - zobaczymy .
      Ukladu obciazeniowego nie mam , trzeba go samemu zbudowac a slyszalem, ze koszt takiego zbliza sie do 1000zl co niestety odpada. platform y MP miec nie bede , jednak postaram sie zlozyc sprzet taki by zacnie wykorzystal Waty z tych zasilaczy.
      Oczywiscie bedzie porownanie do bardziej cywilnych wersji zasilaczy by przedstawic czy warto doplacac .

      Dyski twarde zasilane sa z +5V , tylko z tego .
      CPU natomiast ... wiesz, do wniosku dojsc trudno ;) ale na stronach AMD znalazlem informacje, ze CPU zasilane maja byc z +12V , jednak konstrukcje plyt glownych roznie to realizuja. obecnie TYLKO 12V ... jeszcze skontaktuje sie z producentami MOBO .


    164. Marmi (autor: NimnuL-Redakcja | data: 2/03/04 | godz.: 20:10)
      niestety nie zapowiada sie bym mial czym polozyc te potwory. Rapra jedynie jest dosc tani i kosztuje okolo 150zl co kaze mi sie zastanowic czy to wytrzyma tak duze obciazenia - zobaczymy .
      Ukladu obciazeniowego nie mam , trzeba go samemu zbudowac a slyszalem, ze koszt takiego zbliza sie do 1000zl co niestety odpada. platform y MP miec nie bede , jednak postaram sie zlozyc sprzet taki by zacnie wykorzystal Waty z tych zasilaczy.
      Oczywiscie bedzie porownanie do bardziej cywilnych wersji zasilaczy by przedstawic czy warto doplacac .

      Dyski twarde zasilane sa z +5V , tylko z tego .
      CPU natomiast ... wiesz, do wniosku dojsc trudno ;) ale na stronach AMD znalazlem informacje, ze CPU zasilane maja byc z +12V , jednak konstrukcje plyt glownych roznie to realizuja. obecnie TYLKO 12V ... jeszcze skontaktuje sie z producentami MOBO .


    165. OKi (autor: Marmi | data: 3/03/04 | godz.: 00:02)
      Widzę że się mocno starasz Nimnul aby zaspokoić wątpliwości/ciekawość czytelników, to się chwali :)
      Przypadkiem dziś przeczytałem, że Barracudy 7200 są w ok. 2/3 zasilane z 5V a w 1/3 z 12V. Więc z tymi napięciami to jakaś tajemnicza sprawa...
      No i chciałeś napisać zapewne Ropla bo Rapra to jeden z twoich adwersarzy w komentarzach :-))


    166. tak, Ropla mialo byc ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 3/03/04 | godz.: 08:18)
      z tym zasilaniem HDD tez sie dowiem, ale to juz opisze w nastepnym artykule ;>

    167. Ha. W datasheetcie segate (autor: Chrisu | data: 4/03/04 | godz.: 09:04)
      jest opisany tylko pobór mocy na linii 12V, na 5 V napisane jest n/a. Albo "nie chwalą" się tym, albo pobiera tylko 12V...

    168. Wszystko się zmienia ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 4/03/04 | godz.: 15:27)
      oblookam jeszcze tą kwestie.

    169. co jest? (autor: Marmi | data: 5/03/04 | godz.: 23:28)
      Nie ma juz nowych komentarzy??? To nie dojdziemy do 200? Łeeee....
      Pytanko: czy to ten własnie zasilacz który jest teraz na siriusie za 299? Taka cena to już konkretna konkurencja dla Chiefteca 420!


    170. mowisz o tym Rapra 500W ? (autor: NimnuL-Redakcja | data: 6/03/04 | godz.: 08:01)
      jest w siriusie za 140zl i nie jest konkurencja do zadnego nawet 300W zasilacza, zobaczysz dlaczego po testach ;)

    171. urde, znowu to samo ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 6/03/04 | godz.: 08:06)
      Ropla mialo byc ;)

    172. NimnuL a jak daleko już (autor: Chrisu | data: 9/03/04 | godz.: 14:33)
      w testach jesteś??

    173. a zgadnij ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 10/03/04 | godz.: 15:13)
      jakos w polu ;)
      http://twojepc.pl/..._zasilacze&jedna_strona=1
      pozdrawiam


    174. taaaa (autor: Chrisu | data: 11/03/04 | godz.: 23:00)
      teraz to juz zauwazylem :D

    175. Wiem ;) (autor: NimnuL-Redakcja | data: 12/03/04 | godz.: 08:53)
      ale lubie pokazywać palcem.

    176. Mam pytanie do wszystkich obeznanych w temacie (autor: Plaik | data: 17/03/04 | godz.: 21:46)
      z artykułu wynika że napięcie 5v sb jest używane tylko podczas hibernacji. Mam płyte solteka i na Hardware Monitoring pokazuje w miejscu tego napięcia ostrzeżenie, bo wskazuje tylko 3,1 do 3,3 v. czy moge to olać?
      iNNA SPRAWA:wczoraj otrzymałem "nową" płyte z serwisu i po chwili okazało się, że ma wywalonu kondensator. czy mógł tego dokonać mój zasilacz podczas podczas gdzy wszystkie pomiary w hardware monitoring są w normie? czy mogło to mieć cokolwiek wspólnego z tym zakichanym 5v sb (mniemam, że nie)?
      ZA WSZELKIE UWAGI CZSZERE DZIĘKI, może kiedyś się odwdzięcze, ale chyba w innej dziedzinie :)


        
    D O D A J   K O M E N T A R Z
        

    Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.