Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Do trzech razy sztuka - MSI 925XE Neo Platinum
    

 

Do trzech razy sztuka - MSI 925XE Neo Platinum


 Autor: Lancer | Data: 21/04/05

Do trzech razy sztuka - MSI 925XE Neo PlatinumPostęp i dynamiczny rozwój rynku IT skutkuje niesłuchanie szybkim starzeniem się sprzętu. To co jeszcze ledwie chwilę temu było nowością szybko powszednieje, by niedługo później odejść do lamusa.

Niespełna rok temu zadebiutował wysokowydajny chipset Intela i925X. Po kilku miesiącach produkt poddano liftingowi. Gigant odświeżył rodzinę układów sterujących wprowadzając wersję i925XE. Niewiele musieliśmy czekać i pojawił się następca tych wyrobów - układ sterujący i955X. Ta najnowsza konstrukcja dopiero wkracza na rynek i na chwilę obecną chwilowo jest produktem egzotycznym.

Osoby zainteresowane budową platformy opartej o produkty Intela stają przed dylematem - czy wybrać znane i sprawdzone rozwiązanie dostępne od zaraz i oferowane przez wielu producentów płyt głównych, czy też czekać na pojawiające się dopiero nowe jaskółki. Czekać na nowe trzeba będzie przynajmniej kilka tygodni, a dodatkowo jak to zwykle bywa: nowości ceną nie grzeszą. Alderwood jest i czeka na nabywców, a powiedzmy sobie szczerze - chip i925XE to układ nowoczesny, wydajny i podatny na podkręcanie, który przez długi jeszcze czas będzie doskonałym wyborem.

Dwóm wyrobom opartym o ten chip już dane było zapoznać się czytelnikom naszego vortalu. Tym razem w krótkim artykule przedstawię kolejnego zawodnika. Zapraszam do zapoznania się z możliwościami płyty MSI 925XE Platinum Edition.

MSI 925XE Neo Platinum

Płyta firmy MicroStar nie jest całkowicie nową konstrukcją. Pierwowzorem jest model 925X Neo Platinum - wyrób który zadebiutował latem zeszłego roku. Prezentowany model jest odświeżoną formą znanego produktu. Główną i zasadniczą zmianą jest wymiana mostka północnego z chipu i925X na i925XE z obsługą 266MHz FSB (QDR 1066MHz). Drobny lifting, jednak istotnie podnoszący możliwości płyty.


BOX (kliknij, aby powiększyć)


Opakowanie kryjące płytę (kliknij, aby powiększyć)

Interesująca nas płyta zbudowana jest na chipsecie Alderwood i925XE. Mostek południowy to układ serii ICH6 z funkcją RAID SATA 0, 1 i 0+1 (ICH6R). Alternatywnie można było zastosować układ ICH6RW z dodatkowym kontrolerem sieci bezprzewodowej standardu WiFi, jednak z uwagi na znikome zainteresowanie producentów płyt głównych chip ten wypadł z produkcji.


Widok ogólny na płytę (kliknij, aby powiększyć)

Wyrób MSI oparto o czarne PCB w wymiarze pełnego ATX - 30,5x24,5cm. To typowy dla nowych modeli tego producenta design, który zastąpił rozpoznawalny wcześniej z daleka kolor czerwony. Całkowita konfiguracja portów to slot graficzny PCI Express 16x, 2 sloty PCIe 1x i 3 stare gniazda PCI. W 4 banki pamięci DIMM można włożyć 4GB RAMu DDR2 266MHz (DDR 533MHz). Złącze procesora to oczywiście podstawka LGA775.


Gniazdo procesora z elementami zasilającymi (kliknij, aby powiększyć)

Testowy model wyposażony jest w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego z 4 portami standardu SATA150 i jedno złącze kontrolera ATA100. MSI pomyślało o użytkownikach posiadających większą ilość napędów z tradycyjnym interfejsem instalując zewnętrzny kontroler VIA VT6410, który wprowadza obsługę dodatkowej pary portów ATA133. Nie zapomniano też o coraz częściej spotykanym złączu FireWire, którego dwa wyprowadzenia podłączane są na śledziu, zaś jedno umieszczono na panelu tylnym. Porty USB2.0 w ilości 4 sztuk są na krawędzi płyty, a dodatkowe 4 można podłączyć podobnie jak FireWire - posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu".

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio C-Media CMI9880L oparty o logice standardu Intel High Definition Audio. Komplet złącz do obsługi systemów dźwięku 7.1 umieszczono w tylnej części płyty wraz ze złączami SPDIF.

Za obsługę sieci odpowiadają aż dwa kontrolery oparte jednak o różne chipy: 1Gbit Broadcom BCM5751 komunikujący się przez szynę PCIe i drugi 100Mbit korzystający z układu Intel 82562EZ.

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków, w tym jedno gniazdo 4-pinowe obsługujące wentylator radiatora na procesorze.

Mostek północny i południowy wyposażono w radiatory. Płyta nie posiada aktywnych elementów chłodzących, choć bliskość mostka północnego i gniazda procesora powoduje, że strumień powietrza z wentylatora CPU owiewa także ten element płyty. Prąd zasilający dla procesora dostarcza trzyfazowy układ z łącznie 12 tranzystorami. Są one przykryte sporej wielkości radiatorami.


Panel tylny płyty (kliknij, aby powiększyć)

Na panel I/O składa się komplet portów PS/2, COM i LPT, 2 złącza RJ45 układów sieciowych, 4 USB i 1 IEEE1394. Całość uzupełnia komplet złącz audio: optyczne i elektryczne gniazdo SPDIF i 6 analogowych gniazdek mini-jack. Zasilacz do płyty podpinany przez 24pinową wtyczkę ATX i 4pinową AUX.

Tak jak inne płyty MSI, tak i tu obecny jest system diod D-Bracket informujących o błędach. Lampki są zainstalowane na śledziu z dodatkowymi portami USB. Nie zapomniano też o chipie CoreCell. Jego funkcje zostały już opisane przy innej recenzji wyrobów tego producenta. Nie ma co się powtarzać.


Widok na złącza kontrolerów (kliknij, aby powiększyć)


Gniazda pamięci (kliknij, aby powiększyć)


Sloty rozszerzeń płyty. Widoczny chip jednego z układów sieciowych (kliknij, aby powiększyć)

Rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest przyzwoite. Zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają instalacji karty graficznej, złącza napędów czy też punkty podłączeń dodatkowych kontrolerów znalazły się dookoła laminatu i nie kolidują ze sobą. Może za wyjątkiem wyprowadzeń z dodatkowych portów ATA133 - gdyby były obrócone o 90 stopni, wówczas poprowadzenie taśmy sygnałowej było by znacznie łatwiejsze. Najwygodniejszy byłby tu system Abita, który umieszcza złącza przy samej krawędzi z jednoczesnym wygięciem ich w bok - wówczas taśmę podłączamy równolegle, a nie prostopadle do PCB.

Pora na opcje BIOSu. Magistralę systemową dla procesorów z FSB 200MHz można podnieść jedynie do 265MHz. Szyna PCI Express może przyjąć częstotliwość od 110, do 124MHz. BIOS daje możliwość taktowania pamięci zegarami 333, 400, 533, 600 i 667MHz. W praktyce nie zawsze te opcje działają jak chcemy, ale o tym dalej.

Pora na napięcia. Vcore w przypadku rdzenia Prescott regulować da się od 1,21 do 1,58V w krokach co 0,01V. Napięcie pamięci ustawia się od 1,8 do 2,4V, a pozycja oznaczona jako AGP/PCI Voltage (w praktyce jest to najpewniej napięcie mostka północnego) daje regulację od 1,55 do 2,2V.

Korzystający z układu CoreCell BIOS potrafi automatycznie przetaktować system. Zawiera on następujące opcje zwiększające wydajność poprzez podniesienie taktowania procesora: Private (1%), Sergeant (3%), Captain (5%), Colonel (7%), General (10%) i Commander (15%).

Funkcje monitoringu obejmują 2 temperatury (CPU i system), 3 napięcia (procesora, linii +5V i raczej mało ważne napięcie +5VSB). Płyta podaje prędkość obrotową 2 róznych wentylatorków, a osobna opcja pozwala regulować szybkość pracy wentylatora na procesorze w zależności od jego temperatury.

Pudełko zawiera po jednym kablu PATA133 i FDD. Do tego 2 kable SATA150 z przejściówką zasilającą napędy SATA. Śledź USB2.0 z diodami diagnostycznymi D-Bracked i drugi z portami FireWire (w tym jeden miniDV). Płytka CD zawiera sporą ilość różnego oprogramowania - od firmowego programu ułatwiającego tuning z poziomu systemu operacyjnego - CoreCenter, po pakiet Northon Internet Security 2005.


Zawartość pudełka (kliknij, aby powiększyć)


Poradnik szybkiego startu zawiera także nasz rodzimy język! (kliknij, aby powiększyć)

Dołączona do płyty rozkładana ulotka ułatwiająca montaż wyrobu zawiera porady także w języku ojczystym. Niestety podstawowa instrukcja (manual) jest wyłącznie po angielsku. Ciekawym dodatkiem jest narzędzie CPU Clip czyli plastikowa ramka pozwalająca na bezpieczniejszy montaż procesora LGA w gnieździe.

poprzednia strona (MSI 925XE Neo Platinum)    -   następna strona (Testy wydajnościowe)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Do trzech razy sztuka - MSI 925XE Neo Platinum
 
 » MSI 925XE Neo Platinum
 » Testy wydajnościowe
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »